راه حل روسیه برای خاتمه بحث اتمی با ج. اسلامی


راه حل روسیه

برای خاتمه بحث اتمی با ج. اسلامی

ریا نوستی ـ  ترجمه رضا نافعی

پوتین نخست وزیر روسیه در نوشته ای در ماهنامه «مسکوسکایا نووستی» „Moskowskije Nowosti“  تاکید کرد  «من مطمئن هستم  که مسئله فقط از طریق مسالمت آمیز حل خواهد شد. ما پیشنهاد می کنیم  حق ایران مبنی بر استفاده مسالمت آمیز از نیروی اتمی برسمیت شناخته شود، از جمله حق غنی کردن اورانیوم. اما پس از آن باید کلیه فعالیت ها از سوی مقامات اتمی بین المللی بگونه ای جامع و قابل اعتماد کنترل شود. اگر چنین شود باید کلیه تحریم های جاری علیه ایران لغو گردد، از جمله تحریم های یک جانبه. «غرب در این اواخر بکرات  این یا آن کشور را » مجازات » کرده است. غرب در اولین فرصت یا دست به تحریم می زند و یا چماق را بلند می کند. باید یاد آور شد که جهان امروز جهان قرن نوزدهم یا بیستم نیست.

وضع اتمی کره شمالی نیز جدی است. «وضع اتمی جمهوری دموکراتیک خلق کره برای ما پذیرفتنی نیست. ما قاطعانه خواستار خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره هستیم، ولی فقط از طریق مذاکرات سیاسی و امکانات دیپلماتیک. ما خواستار آغاز دوباره و فوری مذاکرات شش جانبه در مورد کره شمالی هستیم. اما گویا این شیوۀ برخورد به مسئله مورد تایید همه هم صحبت های روسیه نیست. پوتین  به کسانی که قصد آزمودن ثبات موقعیت رهبر تازه کره شمالی را داشته باشند هشدار داد که بسوی چنین آزمایشی نروند.  «ما به گفتگوی فعال با رهبری این کشور ادامه خواهیم داد، روابط حسن همجواری را گسترش خواهیم داد و پیونگ یان را گام بگام بسوی حل مسالمت آمیز مسئله اتمی همراهی خواهیم کرد.»

پوتین بعید نمی داند که دخالت خشن و چه بسا توام با زور در امور رژیم های اقتدار گرا ( و نه فقط  اقتدار گرا) می تواند این رژیم ها را بداشتن سلاحهای اتمی برانگیزد. با داشتن بمب اتمی در جیب مصونیت در برابر دیگران بیشتر است. پوتین می نویسد «چه خوشمان بیاید و چه نیاید، باید این واقعیت را بپذیریم  که این فکر ها حاصل   دخالت هائی است که  از خارج  صورت می گیرد.» و درست به همین دلیل  تعداد کشورهای باصطلاح آستانه ای که بتوانند  از امروز به فردا، به فن آوری اتمی دست یابند، پیوسته بیشتر می شود. در چنین شرائطی ایجاد مناطق عاری از اتم اهمیت فوق العاده پیدا می کند.

http://de.rian.ru/politics/20120227/262779315.html

یک پاسخ

  1. پس چی شد دوست عزیز ؟ خبری ازت نیست.برات ایمیل فرستادم. نگرفتی ؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: