اوباما: جمهوریخواهان اگر جنگ می خواهند آن را رسما به مردم امریکا بگویند


اوباما:

جمهوریخواهان اگر جنگ می خواهند

آن را رسما به مردم امریکا بگویند

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

کنفرانس آیپاک  ( لابی هواداران اسرائیل ) روز سه شنبه به وقت محلی ، در واشنگتن ، با سخنان جنگ طلبانه نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوریخواه  و حملات شدید آنها به اوباما پایان یافت و با پاسخ سخت اوباما روبرو شد.

پرزیدنت اوباما که روز یک شنبه در آغاز  کنفرانس آیپاک ،  همراه با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در آن  حضور یافت، در سخنان خود  از هر نوع اشاره ای به وجود اختلاف نظر میان دو دولت آمریکا و اسرائیل خود داری کرد.

کنفرانس مزبور روز سه شنبه صبح ( بوقت محلی)  با حملات شدید نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوریخواه  به سیاست اوباما پایان یافت. محور اصلی  حملات  هر سه نامزد انتخاباتی  جمهوریخواه به اوباما این بود که اوباما در برابر ایران ضعف نشان می دهد. از همه تند تر گینگریچ بود که گفت  » خط سرخ هم اکنون است». حاضران در کنفرانس با شنیدن این سخن از جای برخاستند و کف زدند.

» میت رومنی» نامزد دیگر جمهوریخواهان اطمیمان داد که  برای او » توانائی اتمی ایران » به تنهائی دلیل کافی برای جنگ است. وی گفت : » اگر او رئیس جمهور بشود   ملت های ما «.(   آمریکا و اسرائیل   )  با هم  اختلافی نخواهند داشت. دست زدن حضار . » من هر گز به اسرائیل نخواهم گفت به پشت مرزهای 1967 باز گردد». میت  رومنی در مورد وارد آوردن ضربه پیشگیرانه  تل آویو به ایران گفت : » اسرائیل برای تصمیم گیری در باره جنگ یا صلح  نیازی به درس گرفتن علنی  ندارد ، فقط به پشتیبانی ما نیاز دارد».

» سانتوروم » نامزد دیگر در باره تصمیم اخیر مبنی بر تعیین تاریخ مجدد برای گفتگوی پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت : چین، فرانسه، انگلستان، روسیه و آمریکا و آلمان با ایران گفت:» پذیرفتن یک دور دیگر مذاکرات یعنی، بازهم تعویق، یعنی تمدید امکان برای آنها » ـ  یعنی ایرانی ها ـ  » تا در زمانی که ما حرف می زنیم آنها کارشان را به پیش ببرند «.

اوباما در پاسخ این   حملات    لحن تند تری اتخاذ کرد و گفت » اگر برخی از این کسان    معتقدند که ما باید جنگ را آغاز کنیم باید  آن را بگویند و در برابر  مردم آمریکا  مطرح سازند.» و بندبال آن گفت : » کسانی که خواستار چنین چیزی هستند یا طبل جنگ را به صدا در می آورند  باید صاف و پوست کنده برای مردم آمریکا روشن کنند  که هزینه آن چیست و سود آن در کجاست» .

پرزیدنت در سخنانی که بوضوح روشن بود خطاب به نتانیاهوست گفت:» مسئله فقط علائق اسرائیل نیست، علائق آمریکا هم مطرح است. افزون بر این عواقب شروع  پیش از وقت  فقط متوجه اسرائیل نیست . برای ایالات متحده  آمریکا هم عواقبی خواهد داشت.»

http://www.jungewelt.de/2012/03-08/045.php

8 پاسخ

 1. با سلام و عرض ادب
  راستش بنظرم اینها همه ژستها و شعبده بازیهای انتخاباتیست که از جانب کاندیداهای جناح جمهوری خواهان صورت می گیرد . وگرنه آنها هم مانند پرزیدنت اوباما میدانند که تهاجم نظامی به ایران نتیجه ای بهتر از نتایج جنگهای عراق و افغانستان عاید امریکا نخواهد کرد . همین آقایان که رییس جمهور را متهم می کنند در مقابل ایران و یا سوریه دست به کم کاری زده، از همکاری نظامی آمریکا با ناتو در جریان عملیات نظامی لیبی انتقاد کرده و گفتند از اختیارات خود سوءاستفاده کرده است. پس معلوم هست که آنها هر کاری که فعلا رییس جمهور بکند ، نقد می کنند ( حتی اگر شرایط خوب اقتصادی دهه پنجاه یا شصت میلادی را دوباره بر امریکا حاکم سازد ) باز هم یک پای سیاست آقای اوباما از دید آنها می لنگد ! زیرا مسئله آنها بدست گرفتن قدرت و کاخ سفید است ؛ نه صلاح و مصلحت سرزمین امریکا ! سخنان اوباما منطقی بود . او گفت : » روسیه تاکنون دوبار قطعنامه های مرتبط با سوریه را در شورای امنیت وتو کرده . بنا بر این مقایسه شرایط حمله به سوریه با شرایط حمله ناتو به لیبی تفاوت دارد . و در مورد انتقاد از سیاست او در قبال ایران گفت : » منتقدان من بدون محاسبه هزینه ها، حرف از جنگ با ایران و حمایت از اسرائیل می زنند. و می شود درباره چیزی حرف زد ولی مسئله اصلی این است که بتوان راه حل مناسب آن را پیدا کرد. »
  من مطمئنم نئوکانهای جمهوری خواه بهتر از هر کسی می دانند اگر این جنگ صورت گیرد . به دلیل استراتژیک و حساس بودن زیاد ژئوپلیتیکی این منطقه ، کار به جنگی بسیار فرا گیرتر از مرزهای ایران خواهد کشید . و در حقیقت استراتژیک ترین مسائل دنیای امروز ما مانند چین و قدرت آن بعنوان یک ابر قدرت به چالش کشیده خواهد شد . آیا چین و روسیه سکوت خواهند کرد ؟ بطور حتم پاسخ به این سوال منفی است .بهترین مدعای من همین موضع گیری اخیر آنها در قبال مسئله ای بنام سوریه هست .که امکان مانور دادن را از امریکا سلب کردند . و این موردی نیست که سیاستمداران کار کشته و آب زیر که جمهوری خواهان ندانند !!!!
  با تشکر از آقای نافعی .

 2. دیدگاه

 3. اینها صرفا ژست و شعبده انتخاباتی نیست. بازی (گیم) درست و حسابی است. مگر بیچاره قذافی را ندیدیم. متأسفانه وضعیت درست شبیه دنیای وحش است. آیا دیده‌‌ای یک شیر از گرفتن غزال اظهار پشیمانی و افسوس کند و یا در زمانی که نیاز به آن دارد از حمله به آن سر باز زند؟
  مسئله اینکه همیشه حمله کننده (نه لزوما دولت‌) سود خودش را برده و میبرد. سودهایی که اکنون کرزای را گذاشته‌اند از حلقوم بخش خصوص ایجاد امنیت در افغانستان در آورد. بعد از 10 سال غارت یک ملت و ملت هم با شعور تاریخی خود دوباره به دنبال طالبان است و این به نوعی تضمین منافع همان بخش‌های خصوصی (ازنوع اروپایی و آمریکایی‌اش) در آینده‌ای معلوم

 4. اینها صرفا ژست و شعبده انتخاباتی نیست. بازی (گیم) درست و حسابی است. مگر بیچاره قذافی را ندیدیم. متأسفانه وضعیت درست شبیه دنیای وحش است. آیا دیده‌‌ای یک شیر از گرفتن غزال اظهار پشیمانی و افسوس کند و یا در زمانی که نیاز به آن دارد از حمله به آن سر باز زند؟
  مسئله اینکه همیشه حمله کننده (نه لزوما دولت‌) سود خودش را برده و میبرد. سودهایی که اکنون کرزای را گذاشته‌اند از حلقوم بخش خصوص ایجاد امنیت در افغانستان در آورد. بعد از 10 سال غارت یک ملت و ملت هم با شعور تاریخی خود دوباره به دنبال طالبان است و این به نوعی تضمین منافع همان بخش‌های خصوصی (ازنوع اروپایی و آمریکایی‌اش) در آینده‌ای معلوم

 5. ع. از کوآلالامپور

  با سلام
  یک مسئله این است که ما سیستم آمریکایی را با سیستمهای ایرانی مقایسه میکنیم درصورتیکه سیستمهای آمریکایی مبتنی بر شخص نبوده و نیست و تمام اتفاقات و جریانات باید مراحل خود را طی کند و رئیس جمهوری به عنوان رهبر و فرمانده فقط مسئولیت اعلام و اجرای آن را دارد. احزاب امریکا هنوز به یک همگرایی برای هزینه کردن جنگ نرسیده اند و از طرفی نیاز به زمان دارند تا قدرتهای منطقه و تهدیدات احتمالی را بررسی نمایند و اعراب و دیگر همسایگان مخالف ایران را متحد نمایند و به همین علت است که اوباما اعلام میکند که احزاب باید برای مردم امریکا فرصتها و تهدیدات و سود و زیان این عمل را روشن نمایند تا دولت فعلی امریکا بتواند با سرعت بیشتری به این همگرایی برسد. طبق فرمایشات پور این یک جنگ منطقه ای نیست که مثل عراق عمل شود و مسلما با اولین جرقه آتش به تمام منطقه کشیده شده و دیگر کشورها را نیز درگیر خواهد کرد.
  اینکه این حرفها برای شعارهای تبلیغاتی هستند درست است اما همه ماجرا این نیست.
  قبلا هم یک نظر در مورد علت اصلی این جنگ داده ام که میتوانید آن را در قسمت «خط سرخ برای مقابله با ایران تغییر کرد» بخوانید و اگر نظری داشتید خوشحال خواهم شد از نظراتتان استفاده نمایم.
  با تشکر از دوست عزیز پور و آقای نافعی .

 6. سلام…بعضی از کسانی که نظر داده اند روسیه را با شوروی اشتباه گرفته اند و فکر میکنند اگر امریکا به ایران حمله کند چین و روسیه درگیر جنگ با امریکا میشوند .. درگیری چین و روسیه در جنگ با غرب یعنی نابودی همیشگی چین و روسیه .. روسیه و چین با ورود به چنین جنگی با غرب اول از همه اعراب پولدار و نفت دار و طرفدار غرب را دشمن خود میکنند ..مردم سوریه وایران و لیبی و بسیاری از کشورهای ازادیخواه هم که دشمن چین و روسیه اند.. پس در دنیا چه کسی با انها میماند ؟؟ کره شمالی ؟؟ نه من شک ندارم که روسیه و چین خود را درگیر جنگ با غرب برای ایران و سوریه نمیکنند و منتظر میشوند تا از نظام اتی ایران و سوریه حق و سهمشان را دریافت کنند …. اگر امریکا 3 رییس جمهور دیگر مثل اوبا ما را در کاخ سفید بیاورد در عرض 20 سال اینده سقوط تصاعدی میکند …. اوباما نهایت ترس و تردید در تصمیم گیری را دارد..

 7. ع. از کوآلالامپور

  دوست عزیز ایرانی

  ممنون که نظر خود را فرمودید.لذا برخی نظرات شما قابل بحث است و برخی دیگر قابل قبول و برخی هم نیاز به زمان دارد تا درستی و نادرستی آنها مشاهده شود. در مورد نظرتان که :»درگیری چین و روسیه در جنگ با غرب یعنی نابودی همیشگی چین و روسیه » بله تقریبا میتوان حدس زد که ممکن است چنین شود ولی نه آنطور که عنوان شده زیرا چین بزرگترین و قدرتمندترین کشور در حال حاضر است و تقریبا نابودی امریکا را میتواند از نظر اقتصادی به تنهایی اجرا نماید و روسیه-شوروی هم درعراق نیست که در جنگی چند روزه زانو بزند و همه چیزش را از دست بدهد. این سیستم یکی از بزرگترین سیاستمداران و نظامیان دنیاست و به راحتی از بین نخواهد رفت اما به شدت تضعیف خواهد شد.
  «روسیه و چین با ورود به چنین جنگی با غرب اول از همه اعراب پولدار و نفت دار و طرفدار غرب را دشمن خود میکنند» این نظر شما هم بسیار متین و قابل تعمق است اما فرموش نکنیم که روسیه و یا به زعم شما شوروی بعد از عربستان بزرگترین صادر کننده نفت است و خود سرشار از معادن نفتی است. اما اینکه ممکن است با برخی کشورهای منطقه مشکل پیدا کند در صورتی است که خود خواسته به درگیری کشانده شود.
  امریکا و دول غربیه بنا بر ترسی که از قدرت اقتصادی چین دارند هنوز به اتفاق آراء نرسیده اند وگرنه…
  لطفا نظرات را بدون جهت گیری و از روی مستندات اعلام نماییم و از جانب داری دوری نماییم چرا که مطالب را نه برای خوش آیند کسی میگوییم بلکه برای روشنی و آگاهی خودمان و دیگر خوانندگان اعلام مینماییم.
  باز هم خوشحال خواهم شد نظرات دوستان را شنوا باشم.
  با تشکر از دوست عزیز ایرانی.

 8. ع. از کوآلالامپور

  دوست عزیز «ایرانی»
  ضمنا در مورد اینکه فرمودید چین و روسیه-شوروی به جنگ داخل نخواهند شد میتوانیم به یک مثال اشاره کنیم. شما و برادرتان و دوستتان در راه در حال رفتن هستید، ناگهان چند نفر از دشمنانتان را که بارها با هم درگیر شده اید و به خون هم تشنه هستید برخورد میکنید. آنها به دوستتان حمله میکنند و شما مطمئن هستید که بعد از آنها به سراغ شما هم میایند. در این مرحله شما چکار میکنید؟
  شما 3 راه دارید:
  1. فرار کنید که حتما بعدا به سراغ شما هم خواهند آمد پس این نمیتواند چاره کار باشد . نمونه اش حمله آمریکائیها به افغانستان و عراق و … که روسیه بارها فرار کرد و بالاخره باید در این دام بیافتد اما اینبار در زیر گلویش. چون ایران زیر گلوی شوروی است و اگر ایران آمریکایی شود برداشتن و یا مهار روسیه زیاد انرژی نمیخواهد و زیاد زمان نمیبرد.
  2. منتظر میمانید ببینید آیا در درگیری بین یک نفر با چند نفر چه کسی پیروز خواهد شد؟ که نهایتا نتیجه معلوم است…
  3. با دوستتان متحد شوید و در ابتدا سعی کنید از درگیری دوری کنید ولی در صورت اجتناب به کمک او بروید و حتی به هم پیمانانتان هم اضافه کنید تا خسارت وارده به دشمنانتان بیشتر شود و تضعیفشان کند.
  حال شما و برادرتان یک وجه مشترک دارید و مهمتر اینکه برادر شما در سیستمهای قدرت هم دستی دارد. حال سناریوی جدیدی طراحی میشود. چین از قدرت بالایی برخوردار است و در سیستم اقتصادی که بزرگترین قدرت در حال حاضر است حرف اول را میزند. اوباما میداند با شروع درگیری تنها چیزی که در مرحله اول به آنها ضربه خواهد زد قدرت اقتصادی و تهدید چین است.پس باید صبر کند تا نظر مساعد آنها را نیز بدست آورد و از طرفی سیستم داخلی خود را اماده چنین ضربه ی احتمالی نماید .
  پس مسئله اینکه چرا روسیه و چین ممکن است در این درگیری وارد شوند روشن شد. و البته که آنها سعی خواهند کرد با حداقل درگیری این مسئله خاتمه پیدا کند. چین به علت اینکه قدرتمند است و ابزار قدرت پول دست اوست ممکن است زیاد تمایل به درگیری مستقیم نداشته باشد و سعی کند از آب گل آلود ماهی خود را بگیرد.اما تا زمانیکه آتش جنگ افروخته نشود عمق درگیری مشخص نمیشود. روسیه هم سعی دارد در حد امکان وارد سیستم درگیری نشود مخصوصا با ورود پوتین به عرصه قدرت و وضع خراب فعلی روسیه….
  اوباما درصدد این است که نظر مثبت و مساعد چین را بگیرد و اگر بتواند موفق شود …..

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: