روسیه پذیرفته که بشار اسد رفتنی است!


روسیه پذیرفته

که بشار اسد رفتنی است!

رادیو مسکو ــ ترجمه رضا نافعی

آمریکا جرات حمله نظامی به سوریه را ندارد، زیرا از سیستم های دفاع ضد هوائی سوریه که ساخت روسیه است هراسناک است.

این تفسیر روزنامه اینترنتی  „Wojennoje Obosrenije“ ( چشم انداز نظامی ) در روز جمعه بود.

مفسر این روزنامه اینترنتی می نویسد، در حال حاضر دخالت نظامی آمریکا در سوریه برای دولت واشنگتن قابل پذیرش نیست. نخستین دلیل این ادعا چنین است که اوباما باید برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که چند ماه دیگر صورت می گیرد شهرت خود را بعنوان رئیس جمهور صلح دوست حفظ کند. دلیل دوم وحشت آمریکا از سلاح های دفاعی روسی است، که دولت روسیه در اختیار سوریه قرار داده است.

این روزنامه به نقل از ژنرال جیمز ماتیس ، رئیس فرماندهی نظامی آمریکا می نویسد: «روسیه قبلا  مدرن ترین  و بهترین سلاح های دفاع  هوائی شامل موشک، رادار و غیره را در اختیار سوریه قرار داده است».

این روزنامه می نویسد احتمالا  واشنگتن نگران آنست که با شکست مواجه شود. یک جنگ طولانی نیز پذیرفتنی نیست، زیرا آن نیز ویران کننده ارزش های مثبت برای انتخاب اوباماست. با توجه به این ملاحظات آمریکا چاره ای ندارد جز آن که به شورشیان سوریه کمک کند و آنها  را علیه بشار اسد  با یکدیگر متحد سازد.

رادیو مسکو ( اشتیمه روسلاند) آنلاین  دیروز نوشت:

روسیه برغم حفظ موضع استوار خود در مورد مسئله سوریه، خود را آماده پذیرش تغییر رژیم  در سوریه می کند. دیپلمات های روسیه در سخنان غیر رسمی خود به روزنامه نگاران اظهار میدارند که شانس پرزیدنت بشار الاسد  برای حفظ قدرت خود پیوسته کمتر میشود. این خبر را دیروز روزنامه  روسی کومرسانت  منتشر کرد . کومر سانت از قول منبعی که  این روزنامه آنرا از نزدیکان کرملین می داند، می نویسد:

» ما از بشار الاسد دفاع نمی کنیم ، رئیس جمهور سوریه زمان مناسب را از دست داده است. شانس او برای ماندن در راس قدرت اندک است،   فقط ده درصد است. ما با اپوزیسیون سوره نیز مخالفتی نداریم ولی ما در برابر  دخالت  نظامی از خارج می ایستیم «.

 در مسکو بعید دانسته نمی شود که برای حل مسئله سوریه نیز همان راهی در پیش گرفته شود که در  لیبی  شد. با این تفاوت که روسیه این بار  نه از قطعنامه شورای امنیت  حمایت خواهد کرد و نه  با دادن رای ممتنع » آن را ممکن خواهد ساخت». کومرسانت می نویسد این  دیپلمات روسی از وزارت خارجه این کشور گفت:» اگر می خواهند اسد را ساقط کنند، خود دانند، ولی بدون ما و بدون تحریم های سازمان ملل «.

  http://german.ruvr.ru/_print/68147133.html

/http://german.ruvr.ru/2012_03_09/67974017/

3 پاسخ

  1. امیدوارم اصلاح طلبان واقعی سوریه ازراههای مسالمت آمیز بتوانند تغییرات مثبتی به وجود بیاورند . ولی شکست نیروهایی که باحمایتهای ناتو و کشورهایی مثل عربستان و قطر وترکیه با سلاحهای ارسالی از غرب در سوریه می جنگند برای امنیت ایران بسیار مهم است و غرب می فهمد که به راحتی نمی تواند در هر کجا که خواست دخالت نظامی کند از جمله در ایران.

  2. «آمریکا جرات حمله نظامی به سوریه را ندارد، زیرا از سیستم های دفاع ضد هوائی سوریه که ساخت روسیه است هراسناک است.»
    این سیستمهای دفاعی موقعی که اسرائیل به تاسیسات اتمی سوریه حمله کرد توی کشو بودن!، امریکا فقط برای یک دلیل حمله نمیکند،بلندی های گولان، این رژیم جنایت کار چهل سال هست که مفت و مجانی بلندی های گولان را با شهروندانش به اسرائیل داده اگر امریکا پشت مردم سوریه بیاید که همه چیز بهم میخورد، بیشترین منفعت را در منطقه از وجود رژیم عقب افتاده ملایی و جانی سوریه ومزدورهای حزب الله لبنان، اسرائیل میبرد و بزرگترین باخت را مردم بیچاره فلسطین سوریه و ایران

  3. خب این مشخص هست که رژیم سوریه دیر یا زود منقرض می شود . چون هم نارضایتی داخلی وجود دارد .( از این همه امکانات و نیروی مادی و تبلیغاتی که صرف تضعیف و بد نام کردن هر چه بیشتر رژیم سوریه توسط امریکا و متحدانش هزینه میگردد .) نباید غافل شد . از طرفی رژیم سوریه مجبور شده به اقدامات سرکوبگرانه هم دست بزند . ( البته شورشیان نیز در کشتار بیرحمانه پلیس و نظامیان دست کمی از نیروهای حکومت ندارند ) ارتش آزاد سوريه که از مخالفان رژیم تشکیل شده در انتقام گيري مذهبي ترديد به خود راه نداده و علوي ها را به قتل مي رساند. http://www.dailystar.com.lb/News/Po
    یا اینکه جنگجويان عراقي و از جمله اعضاي القاعده به صفوف شورشيان سوري پيوسته اند و وزارت خارجه امريکا نيز آن را تاييد مي کند. اما واقعیات را هم که حکومت سر کوتاه آمدن به هر قیمتی هم که شده را ندارد ؛ نمیتوان در نظر نداشت . در هر حال آن نقشه خواب شومی که غرب برای منطقه دیده است . یکی یکی در حال اجرا شدن است . در آغاز عراق و لیبی ، منحرف کردن بهار عربی در مصر و …..حالاهم سوریه . کیست که نداند ، هدف بعدی ایران است . خب طبیعی است که چین و روسیه هم مانند دیگران فقط به منافع خود می اندیشند .تا زمانی که هنوز شرایط را برای رژیم فعلی سوریه مساعد ببینند .از آن حمایت خواهند کرد . ولی زمانی که شواهد از آسمان و زمین می بارد که حکومت بشار اسد رفتنی است .آنوقت نباید انتظار داشت ، و عقل سلیم یک سیاستمدارنیز حکم میکند که از حمایت آن باید دست برداشت . زیرا سیاستمدار مانند من و شما که مردم کوچه و بازارایم ، فکر نمی کند .اگر برای ما منطقی بنام دوستی وکمک به کشور دوست ، یا انسانیت یا اتحاد و توافق وجود دارد . در قاموس و ادبیات قابل قبول سیاستمداران اینها خنده آور به نظر آمده و دنیای آنها را فقط منافع و سود تشکیل میدهد . بنا بر این خلق های سوریه از هر نژاد و طایفه ای اگر می خواهند جنگ داخلی یا شرایط کنونی لیبی و عراق سرنوشت از پیش مقدر شده آنان توسط امپریالیسم نباشد .نباید به امید روسیه یا چین یا حتی ایران که متحد سوریه است بنشینند . بنظرم چاره در آشتی ملی است . همین
    با تشکر از آقای نافعی .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: