تا انتخابات ریاست جمهوری در امریکا مذاکره با ایران به هر بهائی جلوگیری از جنگ به هر قیمتی


تا انتخابات ریاست جمهوری در امریکا

مذاکره با ایران به هر بهائی

جلوگیری از جنگ به هر قیمتی

هفته نامه خبری اشپیگل 11 ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

اروپائی ها در چالش با ایران نقشی کلیدی دارند: آنها باید برای آن که جنگ درنگیرد ایران را از ادامه مسیر اتمی منصرف سازند.

مقامات مسئول در پایتخت آلمان «برلین» و بروکسل (مرکز اتحادیه اروپا) زمان می خواهند. دولت آلمان پس از گفتگوی هفته پیش با نمایندگان دولت اسرائیل به این استنباط رسید که نخست وزیر اسرائیل پس از دریافت تضمین از اوباما، دیگر برای حمله سریع نقشه نمی کشد. بنا به گزارش های رسانه های اسرائیلی رئیس جمهور آمریکا موافقت کرده است موشک  های مجهز به مواد منفجره بتن شکن در اختیار اسرائیل بگذارد مشروط بر این که امسال به ایران حمله نکند. با این موشک اسرائیل قادر خواهد شد به تاسیسات ایران حمله کند حتی اگر در مخازن زیرزمینی باشند. البته اسرائیلی ها منکر چنین معامله ای هستند.

از نگاه  آلمان، انگلستان و فرانسه چنین قراردادی مفید است، زیرا  از این طریق می توان وقت پیدا کرد و هنگامی که با بحران روبرو هستیم وقت کالائی ذیقیمت است. از این رو، نقشه این است که سلسله مذاکراتی میان خانم اشتون وزیرخارجه اتحادیه اروپا با سعید جلالی رئیس هیئت نمایندگی ایران صورت گیرد که شاید چند ماهی بطول انجامد.

خواست رسمی خانم اشتون از مقامات ایرانی اینست که مذاکرات جدی باشد. او به اشپیگل گفت «ما برای این نمی خواهیم مذاکره کنیم که فقط مذاکره کرده باشیم، ما به پیشرفت های ملموس نیاز داریم».

ولی در واقع اروپائی ها امیدوارند مذاکرات تا زمان انتخابات آمریکا در ماه نوامبر بطول انجامد. اگر اوباما انتخاب شد نباید آنقدرها ملاحظه مخالفانش از حزب جمهوریخواه و لابی پر نفوذ اسرائیل را بکند. آنوقت رئیس جمهور آمریکا، که او نیز خواستار حمله به ایران نیست، می تواند به نتانیاهو فشار آورد.

در کنار این استراتژی برای مذاکرات، پایتخت های کشورهای اروپائی برای آن که مذاکرات به مذاق ایرانی ها نیز خوش بیاید، بر سر نکات مضمونی  اولیه  ای نیز با هم به توافق هائی رسیده اند. تا کنون ایرانی ها همه امتیازاتی که به آنها پیشنهاد شده رد کرده اند.

یکی از آنها نیروگاه بوشهر است. این نیروگاه از لحاظ فنی در نوترین سطح فنی امروزی نیست. مراحل اولیه این نیروگاه پیش از انقلاب اسلامی ساخته شده است. پس از فاجعه نیروگاه فوکوشیما در ژاپن نگرانی کشورهای حومه خلیج فارس و همچنین خود ایرانی ها نسبت به میزان ایمنی نیروگاه افزایش یافته است. از  این رو اروپائی ها می خواهند  در مذاکرات با ایران به آنها پیشنهاد کنند که رآکتور این نیروگاه را بهینه کنند.

افزون بر این، غرب می خواهد به تهران اطمینان بدهد که از لحاظ سیاسی و اقتصادی از ایران حمایت می کند، مشروط بر این که ایران برنامه اتمی خود را کنار بگذارد. علاوه بر این، اروپائی ها می خواهند در مبارزه با مسئله بسیار بزرگ مواد مخدر به ایران کمک کنند. اشتون و همصحبت هایش در پایتخت های اروپائی امیدوارند که ایرانی ها این بار جدا وارد مذاکره شوند و یاد آور می شوند که ایران آمادگی خود را برای مذاکره کتبا اعلام کرده، هرچند که گروه رابط به قول شفاهی هم راضی بوده. علاوه بر این، ایرانی ها برای نخستین بار آمادگی خود را برای مذاکره در باره همه جوانب برنامه اتمی اعلام کرده اند و این خود یک پیشرفت با اهمیت است.

غرب اطمینان دارد تحریم های اخیرمیزان فشار بر تهران را بشدت بالا برده و همین سبب شده که ایرانی ها حاضر به بازگشت بر سر میز مذاکره شوند. هیچکس نمی خواهد چنین تصور کند که تهدید های جنگی اسرائیل ایران  را به ملایمت برانگیخته است. ولی یک نکته مسلم است و آن اینست که تصمیم اروپا مبنی بر تحریم نفت ایران ضربه سنگینی برای ایران خواهد بود. ایران سومین فروشنده بزرگ نفت در جهان است. 50 درصد از در آمد ایران از فروش نفت تامین می گردد. طبق تخمین اتحادیه اروپا، با این تحریم ایران یک چهارم از در آمد خود را از دست خواهد داد.

بهای بنزین هم اکنون بشدت بالا رفته است، ارزش  ریال ایران بشدت کاهش یافته است. و از آنجا که اروپا و آمریکا حساب های بانک ملی ایران را مسدود کرده اند داد و ستد های مالی نیز بشدت محدود شده است.

ولی آیا ایرانی ها حاضر به سازش هستند؟ آلمان محتاطانه خوش بین است. این یک خوش بینی هدفمند است. شکست مذاکرات و ضربه اسرائیل به ایران لطمه شدیدی به آلمان خواهد زد.

هیچ یک از کشورهای اروپائی با چنین وضوحی جانب اسرائیل را نگرفته اند. آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان در سال 2008 در کنست (مجلس) اسرائیل گفت: «امنیت اسرائیل برای من بعنوان صدراعظم آلمان هرگز موضوعی نیست که بتوان در باره آن چانه زد کرد و چون چنین است در لحظه آزمون سخنان ما پوچ نخواهند بود.»

وزارت خارجه آلمان  از بیان چنین سخنانی خرسند نبود. یک دیپلمات برجسته آلمانی گله می کرد که   مرکل با بیان این سخنان دست اسرائیل را بکلی باز گذاشته است. البته این هم روشن است که در چنان چالشی نمی توان بیطرف بود. در این حالت وظیفه آلمان بطور اتوماتیک بیش از دیگر کشورهای اروپائی است.  دولت آلمان می گوید اگر اسرائیل مورد حمله ایران قرار گیرد و از ما ضد موشک بخواهد، فورا در اختیارش خواهیم گذاشت. و احتمالا کار تنها به ارسال موشک های دفاعی خاتمه  نخواهد یافت. بنابر این جای شگفتی نیست اگر  آلمان  به موفقیت مذاکرات دل بسته است.

خوش بینی در اسرائیل بمراتب کمتر است.  «جاکف امیدور» مشاور امنیتی نتانیاهو  می گوید باید برای شکست مذاکرات آماده بود. اسرائیلی ها نگران آن هستند که مذاکرات بتواند از فشار بر ایران بکاهد و تهدید به جنگ را تضعیف کند. یک سلسله مذاکرات طولانی، برای اسرائیل کابوسی است که می تواند به ایران امکان دهد به حرکت به سوی ساختن بمب اتمی ادامه دهد.

مسلم هم نیست که تحریم ها رژیم ایران را واقعا سربراه کند. برخی ها در درون دولت آلمان نگران آن هستند که از تحریم ها حتی نتیجه عکس حاصل گردد. به این معنی که فشار زیاد سبب گردد جناح های مختلفی که در رهبری ایران قرار دارند با هم متحد شوند و چون بخش مهمی از مردم زیر فشار تحریم های اقتصادی قرار دارند، احتمال آن هست که به حمایت از رژیم برخیزند و رژیم از این موج همبستگی علیه غرب استفاده کند.

دلیل دیگری که مذاکرات را دشوار می سازد این است که هیچ کس در غرب سر در نمی آورد که  مناسبات واقعی قدرت در تهران چگونه است. اصلا گروهی هست که مخالف امتیازاتی باشد که در قبال چشم پوشی از بمب داده می شود؟

با این همه، از نگاه اروپائی ها مذاکرات بدیل ندارد. «ژان آسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ می گوید «مذاکرات آخرین شانس است. اگر مذاکرات شکست بخورند ضربه نظامی اسرائیل تقریبا حتمی است. ما باید به هرقیمتی هست مانع از آن گردیم». برای آسلبورن معنی «به هر قیمتی» این است: «ما حتی اگر پیشرفت مضمونی هم نکنیم، باید مذاکرات را ادامه دهیم.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: