کوفی عنان طراح حذف گام به گام اسد


کوفی عنان

طراح حذف گام به گام اسد

یونگه ولت ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

 «دوستان سوریه»  برنامه خود را برای » تغییر رژیم»  در دمشق  تایید کردند. روز یکشنبه  اجلاسی   در استانبول برپا شد که برای خود نام «دوستان سوریه » را انتخاب کرد. شرکت کنندگان در این اجلاس گروه مخالف دولت دمشق  را که شورای ملی سوریه نام دارد بعنوان « نماینده مشروع مردم سوریه » به رسمیت پذیرفتند و اعلام کردند که به آن کمک های مالی، سیاسی و لجیستیک خواهند کرد. کمیسیونی نیز باید مطالعه کند که چه گامهای دیگری برای تحریم سوریه می توان برداشت. کوفی عنان به نمایندگی از سوی اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد طرحی را برای پایان یافتن خشونت در سوریه عرضه کرده که گفتگوی ملی میان دولت سوریه و مخالفان محور آنست. این طرح نیز بطور رسمی مورد تایید اجلاس قرار گرفت ولی در عین حال گفته شد باید برای تحقق این طرح وقت مشخصی برای دمشق اعلام گردد. هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا اعلام کرد: «جهان دچار تردید نخواهد شد، اسد باید برود!»

روسیه، چین و ایران و همچنین اکثر کشورهای عضو سازمان ملل نماینده ای به این اجلاس نفرستادند. عراق  که قبلا اعلام کرده بود در اجلاس شرکت نخواهد کرد برای آن که  نقش احتمالی خود را بعنوان میانجی با خطر مواجه نسازد در اجلاس حضور یافت. ولی مالکی نخست وزیر عراق با صراحت تمام با مسلح ساختن مخالفان دولت سوریه و نیز با خواست مخالفان مبنی بر استعفای پرزیدنت اسد مخالفت  کرد. برهان غالیون رئیس شورای ملی سوریه اعلام کرد که از هم اکنون اعضای «ارتش آزاد سوریه» حقوق ماهانه دریافت خواهند کرد. و اگر سربازان و افسران ارتش رسمی سوریه نیز به مخالفان بپیوندند دستمزد خواهند گرفت. عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی به شورای ملی سوریه قول داده اند که در سه ماه آینده میلیونها دلار در اختیار این شورا بگذارند تا بتواند مزد ها را بپردازد. ملحم الضروبی از سوی شورای ملی  به نیویورک تایمز گفت از «دوستان سوریه » خواسته شده است که 176 میلیون دلار برای کمک های انسانی و 100 میلیون دلار برای پرداخت به افراد مسلح در اختیار شورا بگذارند. وی گفت در هفته های گذشته 500 هزار دلار دریافت شده است. ولی  در این مورد که این پول کجا و چگونه به آنها داده شده است نمی تواند سخن بگوید.

هیلاری کلینتون اعلام کرد که آمریکا 12 میلیون دلار برای کمک های انسانی تخصیص داده است.  این پول در اختیار سازمانهای بین المللی قرار خواهد گرفت. وزیر خارجه آمریکا برای نخستین بار تایید کرد که دولت آمریکا وسائل فنی برای برقراری ارتباطات ماهواره ای دراختیار شورشیان قرار داده تا بتوانند «در برابر حملات رژیم جا خالی کنند» و با جهان در ارتباط بمانند. با این فن آوری در عین حال باید بتوان در ارتش رسمی سوریه بهتر نفوذ  کرد. بنا به گفته یکی از نمایندگان شورای ملی سوریه آمریکا دستگاه های شب نما نیز در اختیار شورشیان نهاده است. یکی از اعضای  شورای ملی سوریه که نخواست نامش ذکر شود به خبرنگار بی.بی.سی گفت، تلاش می شود با کمکهای مالی و فنی و دادن آموزش به نیروهای پراکندۀ «ارتش آزاد سوریه » از آنها گروهی با قدرت نظامی  نیرومند ساخته شود. نمایندگان شورای ملی سوریه از این که این شورا  فقط بعنوان نماینده «مشروع» شناخته شده است و نه » یگانه نماینده مشروع » ناراضی بودند. بنظر ناظران دلیل این تصمیم آنست که دیگر گروهها اپوزیسیون نیز راضی نگه داشته شوند.

«هاایتهام منا» سخنگوی کمیته هماهنگ سازنده ملی در خارج از سوریه به خبرنگار یونگه ولت گفت این اجلاس و تمام شرکت کنندگان در آن » تزویر» می کنند. » شورای ملی سوریه » مهمترین نماینده » انقلاب سازمان یافته سوریه » نیست . طرفداران  این شورا در طول حیات آن  «چه در داخل و چه در خارج» تا این حد اندک نبوده اند که امروز هستند. منا گفت این شورا برای آن که برسمیت شناخته شود و به پول دست یابد بکلی از استقلال خود چشم پوشیده است.» این گروه برای آن که بتواند تصمیمی اتخاذ کند  نخست باید موافقت آنکارا، قطر، عربستان و مادام کلینتون را جلب کند». اکثریت اپوزیسیون سوریه در اجلاس استانبول حضور نداشته اند. از جمله » بلوک کرد و کمیته هماهنگ سازنده ملی و تریبون دموکرات «. بنا به گفته منا قدرت این گروهها رویهم بیشتر از شورای ملی سوریه است. » چه در خود سوریه و چه در خارج  از آن.»

تصمیماتی که » دوستان سوریه » اتخاذ کرده اند حکایت از آن دارد که آنها نمی خواهند طرحی را که  کوفی عنان برای شیوه کار اپوزیسیون و گروهای مسلح پیش نهاده است بپذیرند.

 

آینده ما: برای آن که خوانندگان  از طرح کوفی عنان و مباحثات مربوط به آن آگاه گردند شما را به خواندن  مقاله زیر دعوت می کنیم.

از کدام راه می توان به ایران دست یافت؟

اعضای شورای امنیت باتفاق آراء قطعنامه ای در مورد سوریه به تصویب رساندند. آمریکا و اروپائی می خواهند با این تاکتیک وقت پیدا کنند. هدف همانست که بود : تغییر رژیم در دمشق.

جهت اصلی استراتژی غرب که عبارتست از تکرار مدل لیبی در سوریه و اجرای تغییر رژیم  که از دیر باز در دستور کار غرب قرار دارد، بدلیل مخالفت چین و روسیه دوبار در شورای امنیت با شکست روبرو شد. این امر به پرزیدنت اسد فرصتی داد تا  با» اقدامات قاطعانه » علیه «غیرنظامیان «سراپامسلح  مانع  ایجاد شهرهای باصطلاح آزاد شده گردد، که بعدا می توانستند با بمباران های انساندوستانۀ  نیروی هوائی آمریکا و ناتو در برابر نیروهای نظامی سوریه مورد حمایت قرار گیرند. پس از آن که » ارتش آزاد سوریه » که از  مجاهدین اسلامی  کشورهای مختلف عربی تشکیل شده بود از شهر حمص  و دیگر مراکز اصلی شورش رانده شد، تیر غرب، که به سرنگونی سریع دمشق امید بسته بود، به سنگ خورد.

اسد امروز نیزچون گذشته از حمایت اکثریت مردم سوریه برخودار است. نه به این معنی که همه آنها هوادار نظام سیاسی او هستند. اما اکثر مردم سوریه معتقدند که اسد مانع پیدایش هرج و مرج اقتصادی و آشوب دارودسته های غارتگر مانند لیبی است. با این همه سوریه از صلح و آرامش بکلی دور است. زیرا کارگردانان  اصلی در غرب در کار  تغییر آن استراتژی هستند که تا امروز دنبال می کردند، به این صورت که  آمریکا و اروپا روز چهارشنبه در شورای امنیت شیوه متهم کردن یک جانبه اسد را متوقف ساختند و خواست روسیه و چین یعنی اعلام  آتش بس عمومی میان همۀ گروههای متخاصم را پذیرفتند و به این صورت کاملا آگاهانه استراتژی خود را تغییر دادند.

درست است که غرب با دادن رای موافق به بیانیه مشترک شورای امنیت هم  پیشنهاد  حاکی از حسن نیت روسیه و چین را پذیرفت  و هم حاصل میانجیگری  کوفی عنان، فرستاده ویژه آمریکا را   برای وساطت میان دمشق و شورشیان  و به این صورت آتش افروزان غربی جنگ  را مهارکرد ولی از سوی دیگر با این کار فرصت و امکانات بیشتری برای پیش بردن سیاست متزلزل کردن نظام سوریه  در  سطحی دیگر  بدست آورد. زیرا نقشه کوفی عنان که عبارتست از آتش بس عمومی سبب می گردد که نیروهای ارتش سوریه که  بر شورشیان  تسلط یافته  اند نتوانند آنها را کاملا از آخرین شهرها و مناطق نزدیک به مرز برانند. به این ترتیب وقت زیادی بدست می آید از جمله برای این که شورشیان بتوانند به نیروهای خود آرایش تازه بدهند و  موقعیت خود  را در آنجا هائی که هنوز قادر به مقاومت بودند  تثبیت نمایند و »  مناطق امن »  ایجاد کنند. از سوی دیگر ماموران مخفی  و عوامل غرب امکان خواهند یافت  تا به مخالفان اسد بهتر آموزش دهند، و با آرایش بهتر آنها، سرانجام در درازمدت رژیم را تغییر دهند. همه این نقشه ها را می توان در طرح استراتژیک نظریه پردازان » اتاق فکر» بروکینگز اینستیتوشن » که تازه  منتشر شده  است مطالعه کرد.

خدمه فکری سیاست خارجی واشنگتن با توجه  به شکست استراتژی شاخ به شاخ که  آمریکا  تا کنون دنبال کرده است بدیل (آلترناتیو) حمله غیر مستقیم را طرح کرده اند. در صفحه چهارم  طرح » نجات سوریه » : ارزیابی  راههائی برای تغییر رژیم » چنین آمده است :» بعنوان بدیل ( آلترناتیو) در آغاز باید تلاشهای دیپلوماتیک بر پایان دادن به خشونت و یافتن گذرگاه های انسانی متمرکز گردد، کاری که هم اکنون کوفی عنان انجام می دهد. این امر می تواند به ایجاد مناطق امن و کریدور های انسانی بیانجامد که مورد حمایت محدود قدرت نظامی ( غرب ـ ی.و.) قرار گیرد. ممکن است این راه آمریکا را به اهداف خود نرساند و اسد احیانا بتواند قدرت خود را حفظ کند. ولی این مبداء حرکت است و از اینجا ائتلاف بزرگ با پشتیبانی ماموریت بین المللی می تواند دست  اِعمال زور  بزند.» این راه در پایان به تغییر  رژیم می انجامد.

در نگاه اول بنظر می رسد که کوفی عنان در  این بازی شیطانی، برای غرب نقش احمق مفید را ایفا می کند. ولی دبیر کل سابق سازمان ملل نه تنها دوست نزدیک  جورج سورو، سوداگر وال استریت و بریژینسکی مشاور امنیتی رئیس جمهور است بلکه معتمد »  International Crises Group »   نیز هست، البته با دریافت دستمزد شایسته.  و در آنجا دست در دست  نومحافظه کاران، لابی های کنسرن ها و جنگ افروزان، بلند پایگان بازنشسته ارتش آمریکا و لابی های دیگر سخت در جنب و جوش است. باید بیش از اندازه  ساده لوح  باشیم که باور کنیم او فقط یک میانجی صادق است.

http://www.jungewelt.de/2012/03-24/045.php

http://www.jungewelt.de/2012/04-03/050.php

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: