شاعر آلمانی «گراس»: من با حمله به ایران مخالفم این یهود ستیزی نیست!


شاعر آلمانی «گراس»:

من با حمله به ایران مخالفم

این یهود ستیزی نیست!

منابع آلمانی- ترجمه رضا نافعی

 شاعر و نویسنده آلمانی «گراس» که شعر تازه اش علیه حمله اسرائیل به ایران تبدیل به جنجالی بزرگ در این کشور و شاید اروپا شده و رسانه های دولتی سعی می کنند او را فردی دارای گرایشات ضد یهود معرفی کنند، روز گذشته در مصاحبه تلویزیونی با فرستنده آلمانی ان.د.ار. از جمله گفت:

آنچه توجه مرا جلب کرد این است که در یک کشور دموکرات رسانه های فرمایشی به نوعی  در صف مقدم قرار دارند ــ بکلی از پاسخ دادن به سوالی که طرح کرده ام طفره می روند. دست به دامن کلیشه های مندرس می شوند. و آنچه که  البته قابل پیش بینی هم بود، پیش کشیدن فوری یهودی ستیزی بود. این شیوه های آزار دهنده شایسته مطبوعات دموکرات نیستند.

من در این شعر در بارۀ چیزهائی سخن می گویم که معمولا  مسکوت گذارده می شوند، از جمله این که اسرائیل یک قدرت اتمی است و تعداد فراوانی کلاهک های اتمی دارد ــ دولت اسرائیل در این مورد سکوت می کند و ما هم آن سکوت را دنبال می کنیم.

قصد گراس طرح این پیشنهاد  بوده که ایران و اسرائیل هر دو دستگاههای اتمی خود را تحت بازرسی بین المللی قرار دهند.

گراس به موقعیت انفجاری خاور نزدیک اشاره کرده و یاد آور شده که وارد آوردن ضربت اول به ایران  برای همه خطرناک است.

 اشپیگل آنلاین می نویسد:

گونتر گراس از گفته های خود در شعر راجع به اسرائیل عقب ننشسته و به انتقاد از واکنش ها پرداخته و می گوید: » امید وار بودم بحثی در بگیرد ولی آنچه می بینم این است که گوئی همه جرائد گوش بفرمان هستند. مردم در تایید شعر من دسته دسته ایمیل ها تائیدی  می فرستند ولی این تایید ها به افکار عمومی راه نمی یابند. نویسنده در مصاحبه با «تاگس شاو» (برنامه خبری تلویزیون آلمان ) انتقاد خود را به تهدید اسرائیل مبنی بر وارد آوردن ضربت اول به ایران تکرار کرد و گفت این بمعنی به کنار نهادن رفتار دیپلماتیکی است که تضمین کننده 60 سال صلح در اروپا بوده است : تازمانی که گفتگو جریان دارد شلیک نمی شود.» گراس یک بار دیگر نسبت به حمله به تاسیسات اتمی ایران هشدار دادکه می تواند به پیدایش یک فاجعه اتمی بیانجامد. او گفت: » این می تواند به گسترش چالش در منطقه ای بی ثبات بیانجامد که خطری فراگیر ببار آورد.»

گراس می گوید در بارۀ خطری که اسرائیل بوجود می آورد در اکثر موارد سکوت می شود ولی   از هرحرف » بی ماخذ و دروغی » که بر زبان رئیس جمهور ایران جاری شود همه  با خبر می شوند. در پاسخ این که شعر او مورد تایید مفسران مخالف اسرائیل نیز  قرار گرفته است گفت:» موضع من روشن است از این که سخن شحص مورد تائید جناح نامطلوب قرار گیرد نباید ترسید. اگر از آن بترسیم گرفتار خود سانسوری خواهیم شد.»

گراس در برنامه » تاگس تِمِن »  بتفصیل برنامه شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن را مورد انتقاد قرار داد و گفت » کمتر کشوری چون اسرائیل   به قطعنامه های سازمان ملل بی اعتنا است. بحد کافی از سوی سازمان ملل تصریح شده است که سیاست شهرک سازی باید خاتمه یابد. ولی این کار ادامه دارد.»

این روند سلب مالکیت است، حاصل سیاست اشغالگری است، و قابل انتقاد است.» به حساب نیاوردن آن،     خود را از ترس  به ندیدن زدن ، از اطاعت کورکورانه بدتر است». » اسرائیل نه تنها یک قدرت اتمی است بلکه به یک قدرت اشغالگر نیز تبدیل شده است.»

کلاوس استیک ، پرزیدنت آکادمی هنرها از جمله معدود افراد سرشناسی بود که به حمایت از گراس برخاستند، او به روزنامه میتل دویچه سایتونگ  گفت:» آدم باید اجازه داشته باشدیک کلام حرف صریح بزند بدون آن که انگ بخورد. بنظر من  محکوم ساختن به » ضدیت با یهود»( ضدسامی) که واکنشی است دور از تعقل ، نامتناسب است. گراس حق دارد نظرش را بیان کند. بسیارند کسانی که چون او این نگرانی را دارند  .»

توماس نلس در تفسیر خود در برنامه » تاگس تِمِن » از جمله گفت :» خلاصه آن که برنده جائزه ادبی نوئل را می توان برای دریافت جائزه صلح نوبل نیز  نامزد کرد. ولی وای بروز کسی که این پیشنهاد را رسما مطرح کند او در عرصه رسانه ای و سیاسی  آلمان بی درنگ به مرگ سیاسی محکوم می گردد، بسیار سریعتر از آن که حتی بفکر هواداران سیاست یک بام و دو هوا برسد».

http://www.ndr.de/kultur/literatur/grassgedicht103.html

http://www.tagesthemen.de/kommentar/grass106.html

http://www.spiegel.de/kultur/literatur/0,1518,826045,00.htm

l

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,826048,00.html

http://www.zeit.de/politik/ausland/2012-04/grass-iran-krieg

http://www.tagesthemen.de/multimedia/video/sendungsbeitrag166142.htm

http://www.tagesthemen.de/multimedia/video/video1092958.html

http://www.tagesthemen.de/multimedia/video/video1093254.html

Advertisements

6 پاسخ

 1. بیان خیلی ساده یک واقعیت و حقیقت خیلی خیلی ساده تر و بدیهی که : حاکمان فعلی اسرائیل ، پشت گرم از حمایت بیدریغ دولتهای غربی ، هیچ قانون و رسم و رسوم و عرف و مروت بین المللی یا درون ملتها را رعایت نمی کنند چقدر در فضا و قاموس دنیای رسانه های اصلی جهانی غیر مترقبه ، نا معمول و عجیب آمده است !؟ .در مقایسه با فضای اعتراضات انسانی روشنفکران و متفکران دهه 60 به جنایات بر علیه ویتنام ، کنگو …و دیگر مناطق استعمار زده ، انگار که روشنفکران و متفکران 4 دهه اخیر دنیا عمدتا» گرفتار موجی از بی حسی…..و.ضد تاریخی ، ضد حقایق جهانشولی ،نسبی گرائی فرهنگی و اخلاقی و خیلی خیلی مدرن یعنی پست مدرن بوده اند که در قبال تجدید جنگها و لشگر کشیهای استعماری در ابعادی به مراتب شنیع تر تقریبا: ساکت بوده اند یا در افشای سیطره هر دم گسترده تر رسانه های دروغ پرداز توجیه گر این جنگها و لشگرکشیها تقریبا: هیچ کاری نکرده اند .وجدان علمی ، روشنفکری ،دینی، هنری و رسانه ای معاصر با تمام نهاد ها و عناصر ، علی رغم انحطاط و تضعیف آشکار و روز افزون نهادها و مجامع سیاسی و قضائی بین المللی طی این دوران خاموش تر و خاموش تر شده است .نسل کشی و در انداختن جنگهای تقریبا: همه روزه در آفریقا ، راهزنی در پاناما ، کشتارهای یوگسلاوی ….نیویورک ، مادرید ، لندن ، غزه ،فلوجه ، افغانستان ، پاکستا ن ،هندوستان و …عراق …لیبی سوریه و فردا ایران ؟ این نا امنی ها و اغتشاشها و این همه کشتار مردم بیگناه غیر نظامی و ااین همه آواره کوه و بیابانها از توان وعهده چه قدرتها و نهادهائی بر می آید ؟ مردم گرسنه و بی روزگار آفریقا از چه محل و منبعی این همه سلاح و مهمات خرج کشتن یکدیگر می کنند ؟ اگر گونتر گراسها به تعداد بیشتر و با صدای رساتری فریاد می زدند چطور رسانه ها می توانستند به مخاطبان آمریکائی و اروپائی حقنه کنند که چند غار نشین افغانی پیچیده ترین سیستم دفاعی جهان را دور زده و پنتاگون را زدند ؟ تازه در همین مورد اخیر هم گونتر گراس یک صدم کسانی مثل » اسرائل شاهاک » مورخ و روشنفکر اسرائیلی در حقیقت گوئی پیش نیامده است .به هر حال دریغ از روزنامه نگاران شجاعی که امثال گونتر گراس ها ، این نوبل بران بی درد و غم و یا بطریق اولی متفکران صاحب نام و عنوان را به گواهی اوضاع فلاکتبار و هردم مخاطره آمیز تر شمار هر دم فزونتری از مردم جهان فرا بخوانند !

 2. با سلام و درود بر آقای نافعی
  اولا : چقدر سخن آقای توماس نلس بر دلم نشست .واقعا چرا نباید برنده جایزه ادبی نوبل کاندید دریافت جایزه صلح نوبل هم نشود ؟ زمانی که کار اهدای این جایزه بدانجا رسیده که که آقای کسینجر ، جیمی کارتر ، لخ والسا و گورباچف این جایزه را دریافت میکنند !!!!! ( البته من منظورم خود شخص آقای گراس نیست. بلکه اصولا و در مجموع معتقدم حالا که بر سر این خوان و سفره هر مرد و نامردی حق نشستن دارد . پس چرا برنده جایزه ادبی ، نه ؟ فقط این یک نفر که زیادی نکرده !!!!)
  ثانیا : البته که آقای گراس یا اصولا هر فرد دیگری می بایست آزادی آن را داشته باشد که عقاید خود را مطرح کند . در این شکی نیست . اما خب باید برای دیگران هم که مخالف نظرات ایشان هستند ، این حق را محفوظ داشت .
  ثالثا : در این مورد هم آقای گراس کاملا حق دارد که مخالفت با حمله به ایران لزوما معنایش مترادف با یهودی ستیزی نیست . اما راستش آقای نافعی سابقه ایشان که یک افسر نازی بوده در دل من آنچنان کدورت و رنجشی ایجاد کرده که بقول قدیمیها با آب هفت دریا هم نمیشود آن را شست و پاک کرد ! بنا بر این شاید من آدم منطقی و بدور از احساسات نباشم که بتوانم اینجا عادلانه قضاوت کنم . به همین دلیل در مطلب قبلی سایت شما هم که در همین رابطه بود . من ترجیح دادم کامنتی ننویسم . ولی چون دیدم شما مجددا این بار هم روی این مسئله انگشت گذاشته اید .حس کردم جایش هست که من هم حرف دلم را بزنم . البته با امید به آنکه دیدگاه من سبب دلخوری و رنجش شما و یا دیگر خوانندگان این سایت نشود . من فکر می کنم با توجه به این سابقه بد و چندش آور ( ضمن احترام به سوابق ادبی ایشان ) بهتر است آقای گراس سکوت در این باب اختیار کنند .و راجع به مسئله اسراییل سخنی نگویند .

 3. آرمان آریا

  اظهار نظر های سمت و سو دار و کمی ناآگاهانه گاهی بسیار آزار دهنده هستند. اگر آقای گراس به همان مقوله فلسطین و اسرائیل بسنده می کرد هیچ اشکالی نداشت. به باور من او به حق از سیاست های تجاوز گرایانه اسرائیل انتقاد کرده. جامعه جهانی باید یکپارچه به هر نحوی که شده جلوی شهرک سازی های اسرائیل را بگیرد و اورا وادار به بازگشت به مرزهای قبل از سال 1967 کند. اسرائیل باید مجبور شود که با فلسطینی ها بر سر میز مذاکره بنشیند و عملی شدن طرح تشکیل کشور مستقل فلسطین را امکان پذیر سازد. تا اینجای قضیه فکر نمی کنم که به جز صهیونیست ها کس دیگری با آقای گراس مخالفتی داشته باشد.
  طرفداری نامسئولانه آقای گراس از حکومت ایران ناشی از عدم شناخت کافی ایشان از یک حکومت توتالیتر است. بی خطر نشان دادن حکومت ملایان سلطه گر خیانتی است به صلح جهانی. باید اطمینان داشت که هر زمان ملایان به توانائی تولید سلاح هسته ای دست یابند دنیا روی آرامش را نخواهد دید. ممکن است برای ایشان صحبت های امروز احمدی نژاد احمقانه به نظر برسد، اما ایشان باید مطمئن باشند که در آینده نه چندان دور، اگر جامعه جهانی کمی اهمال کند دیگر حرف های احمدی نژاد خنده دار نخواهد بود.

 4. با هیجان همچنان حکومت ایران را حکومت ملایان خطاب کردن و حکومت کنندگان بر ایران را دقیقا شناسایی نکردن همچنان مارا از اتفاقی که در ایران بعد از انقلاب افتاد دور نگه میدارد فرماندهان سپاه که چنگ بر افتصادایران انداخنه اند و با باندهای بین المللی قاچاق همکاری می کنند و برخی از ملاها نیز با آنها همکاری میکنند را که نمیشود کلا ملا خطاب کرد باندهای بین المللی زمان شاه با دربارو نظامیان طرفدارسلطنت همکاری میکرد ند وحالاباحاکمیت ونظامیان کنونی . در واقع حاکمان اصلی ایران باندهای بین المللی قاچاق هستند که بعد از انقلاب نیروهای انقلابی را یکی یکی به کمک شعارهای ارتجاعی مذهبی و تشکیلات مذهبی ارتجاعی که از زمان شاه ایجاد کرده بودند مثل انجمن حجتیه و امثال آقای مصباح از میدان خارج کرد. مردم ایران بعد از انقلاب در تفرقه و جدایی به یکدیگر صدمه زدند و هرگز سراغ حذف تشکیلات پرقدرت باند بین المللی قاچاق یا حتی شناسایی آنها نرفت و رایطه این تشکیلات زیرزمینی را با کشورهای غربی را پیدا نکرد بهتر نیست از کلی گویی های سطحی دست برداریم و ببینیم چرا این حکومت میتواند با این همه مخالفت مردم همچنان بر سر قدرت بماند؟

 5. هم در دنیای مجازی و هم در دنیای حقیقی سالها مهاجر بوده ام . زنده باشید

 6. تاریخ نشان میدهد که بدبختی مردم وکشت وکشتار های ازطرف گروه اندکی که ( اعتقاد ) داشته اند به بشریت تحمیل شده است شاید ملموسترن نمونه نکبت احتمالی جنگ اسرا ئیل با ایران باشد واین بدان دلیل است که حکومت ایرا ن وحکومت اسر ائیل هردو حکومتهای معتقد ی هستند . این اعتقاد همیشه متا فیزیکی نیست بلکه ا عتقاد متا فیزیکی پوشش باور واعتقا د عمیقتری است مثلا وقتی اعتقاد داشته باشد که سر ما یه داری بهترین وبا ار زشترین نوع جها ن بینی است وبالا تر از آ ن وجود ندارد مانند مسلما نی است که اسلا م را بر ترین دین میداند وهر دین دیگر را باطل و ضد انسانی می پندارد .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s