راهپیمائی وسیع مخالفت با حمله نظامی به ایران


در آلمان برگزار شد

راهپیمائی وسیع مخالفت

با حمله نظامی به ایران

اشپیگل آنلاین- گزینش و ترجمه رضا نافعی

برلین ـ شعار راهپیمائی سنتی برای صلح،  امسال نیز چون هرسال ، علیه جنگ و صدور اسلحه بود، اما آنچه در راهپیمائی امسال تازگی داشت، شعر گونتر گراس، نویسنده آلمانی و برنده جائزه ادبی نوبل بود که به شعار مرکزی تظاهرات تبدیل شده بود.

در تعطیلات عید پاک هزاران نفر در آلمان در راهپیمائی ها و تظاهرات خود برای صلح شدیدا به سیاست و تبلیغات جنگ طلبانه علیه ایران و سوریه و حضور دهساله ارتش آلمان در افغانستان اعتراض کردند. هواداران صلح، برغم هوای سرد، در صد شهر آلمان به خیابانها آمدند.

جنبش صلح در تظاهرات روزهای گذشته به حمایت گسترده از گونتر گراس شاعر آلمانی برخاست که در روزهای اخیر  بدلیل انتقاد از سیاست اسرائیل در شعر » آنچه باید گفته میشد» مورد حملات سخت قرار گرفته بود.  Peter Strutynskiسنخگوی سازمان مرکزی جنبش صلح در آلمان گفت: » آن کس که باید بر سکوی اتهام قرار گیرد گونتر گراس نیست، سیاستگرانی باید بر سکوی اتهام قرار گیرند که به تشدید وخامت اوضاع در خاورنزدیک و میانه دامن می زنند، و ایران  را با تحریم های اقتصادی روز به روز بیشتر در تنگنا قرار می دهند».  او گفت: آنچه گونتر گراس گفته این واقعیت است که اسرائیل بیش از 250 کلاهک اتمی دارد، قرار داد منع گسترش سلاحهای اتمی را امضاء نکرده، اجازه بازرسی و کنترل  نیروی اتمی خود را نمی دهد و موافق و مخالف با نهایت صراحت در باره «حقانیت وارد آوردن ضربت اول به ایران» بحث می کنند. این ها هستند آن واقعیاتی که گونتر گراس مطرح ساخته است».

در راهپیمائی های  روز یکشنبه ندای پشتیبانی از گونتر گراس بالا گرفت. مرکز انتشار اطلاعات  جنبش صلح و بسیاری از سخنرانان اعلام کردند: «حقی» بنام «حق  پیشدستی در جنگ برای پیشگیری از جنگ»  و «حقی»  بنام  «حق  وارد آوردن ضربت اول» وجود ندارد . بنظر جنبش صلح منطقه خاور نزدیک باید به وسعت به منطقه غیر نظامی تبدیل گردد.

Willi van Ooyen سخنگوی مرکز اطلاعات راهپیمائی راهپیمائی عید پاک تاکید کرد که «بحثی را که گونتر گراس  طرح کرده نمی توان زیر سرپوش  بحث ضدسامی پنهان کرد و ناگفته گذارد.» او در بارۀ  شعر مورد مناقشه گراس که در آن اسرائیل به عامل خطر برای صلح جهانی خوانده شده است، گفت » گراس حرف درستی زده است «.

در یکی از بزرگترین تظاهرات هوادارن صلح که در شهر دورتموند آلمان برپا شد سخنرانان هشدار دادند که چالش با ایران و سوریه نباید گسترش داده شود و از دولت های اروپائی خواستند از تهدید به بمباران  خاور نزدیک دست بردارند .

 در برلن تظاهر کنندگان با پارچه نوشته ای بطول 700 متر  در برابر سفارت آمریکا خواستار لغو مجازات اعدام در آمریکا و آزادی زندانیان سیاسی در سراسر جهان گشتند. شعار مرکزی در تظاهرات برلین این بود :» جنگ نباید  ابزار سیاست باشد».

در تظاهرات سه روز در منطقه «راین ـ رور» در آلمان شرکت کنندگان مخالفت خود را با  جنگ، ترور توسط راستگرایان و سلاحهای اتمی   اعلام کردند.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,826401,00.html

2 پاسخ

  1. با درود
    لطفا شعر کامل گونترگراس را ترجمه کنید و در سایت بگذارید. سخت مشتاق ترجمه ی کامل آن هستیم

  2. خواننده گرامی
    ترجمه متن کامل شعر در همین سایت درج ومنتشر شده ا. به این لینک مراجعه کنید آنرا خواهید یافت. شاد باشید

    https://aayande.wordpress.com/page/2/

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: