فشارهای تازه امریکا برای تغییر رژیم در ایران و سوریه


فشارهای تازه امریکا

برای تغییر رژیم در ایران و سوریه

ریا نوستی ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

لاوروف وزیر خارجه روسیه روز  گذشته- جمعه- در مصاحبه ای با فرستنده تلویزیونی » روسیه 24 » گفت همکاران غربی ما که عضو شورای امنیت هستند، تحریم های یکجانبه ای علیه ایران اعمال می کنند که به حل مسئله منع گسترش سلاحهای اتمی کمک نخواهد کرد و تنها هدف مورد علاقه اش تغییر رژیم است.

لاورف گفت قطعنامه های مصوبه شورای امنیت به اهداف خود که محدود کردن امکانات افراد یا سازمانهائی است که بگونه ای  با برنامه اتمی ایران در ارتباط هستند رسیده است. تحریم های بیشتر فقط موقعیت اقتصادی ایران را بد تر خواهد کرد.

«هدف تمام تحریم های دیگر خفه کردن اقتصاد ایران است. ما و چینی ها تسلیم این خواست نشدیم. شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه مدبرانه ای را تصویب کرد که در واقع تمام وظائف مربوط به تحریم ها را در بر دارد و بر این ضرورت تاکید دارد که مسئله اتمی ایران باید از طریق مذاکره حل شود.» پس از آن » همکاران غربی ما  ــ آمریکا اتحادیه اروپا،  استرالیا، ژاپن و برخی از کشورهای دیگر شروع کردند به اعمال تحریم های یکجانبه «.

بنظر لاوروف عواقب آنچه که تحریم نامیده می شود برای مبتکران آن زیانبخش است. وی در این رابطه به تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا اشاره کرد.

لاوروف گفت» بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به این نفت نیاز دارند. البته کمبود نفت را می توان برطرف کرد ولی پالایشگاههای این کشورها برای تصفیه نفت ایران مجهز شده اند و تغییر تجهیزات آنها مستلزم سرمایه گذاری است».

افزون بر این لاوروف گفت بلوکه کردن نظام بانکی ایران ناقض اساسنامه صندوق بین المللی پول است که از تمام اعضای خود می خواهد که شرائط ضروری برای گردش بازرگانی و مناسبات اقتصادی را تامین کنند.

روز پنجشنبه ، کنستانتین دولگف، مسئول نظارت بر حقوق بشر ، دموکراسی و   حقوق بین الملل  در وزارت خارجه روسیه، در مسکو گفت :.

 پرزیدنت اوباما روز 23 آوریل فرمانی صادر کرد که  اعلام می دارد «زیر پا گذاشتن حقوق بشر از طریق بکار گرفتن  تکنولوژی های رسانه ای»  مجازات خواهد شد. این مجازات عبارتست از تحریم. کنستانتین دوگلف گفت هدف اصلی و آشکار  این فرمان افزودن  فشار بر  رژیم هائی است که مطلوب آمریکا نیستند ، که در درجه اول عبارتند از دولت های سوریه و ایران .

وی گفت  آمریکا برای رسیدن  به هدف اصلی و آشکار خود که  افزایش فشار بر این رژیم ها  و  بستن راه دستیابی آنها به  تولیداتی است که از تکنولوژی پیشرفته برخور دارند  بار دیگر حقوق بشر را دستاویز  ساخته است.

 این فرمان ادامه خط مشی غیر قابل پذیرش واشنگتن است که می خواهد قوانین داخلی آمریکا را بر شهروندان و اشخاص حقوقی دیگر کشورها  تحمیل کند. کارشناس روس تاکید کرد که این تحریم های یک جانبه دستگاه دولتی آمریکا و کنگره آن کشور چنان  وسعت  بی مانندی یافته که بشدت موجب نگرانی است. به گفته او بکار بستن معیارهای دوگانه و دلبخواه در عرصه حقوق بشر مجاز نیست. وی گفت روسیه و بخش اعظم اعضای جامعه جهانی این اخلاق دوگانه و رسم دوگانه را بشدت مردود می دانند.

مسکو از نقشه های ترکیه ابراز نگرانی کرد 

روز پنجشنبه آلکساندر لوکاشنویچ سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه از این که ترکیه قصد دارد احتمالا از ناتو تقاضای کمک کند، زیرا امنیت خود را از جانب سوریه در خطر می بیند، ابراز نگرانی کرد. وی گفت: «ما میل داریم نظر خود را در باره سخنان اردوغان، نخست وزیر ترکیه، که در بیانات  خود دو یا سه بار تکرار کرد اظهار داریم. اردوغان گفته است که  با توجه به خطری که از خاک سوریه ما را تهدید می کند  ما این امکان را برای خود محفوظ می داریم که طبق بند پنجم از قرار داد واشنگتن در بارۀ دفاع مشترک از اعضای ناتو، از ناتو تقاضای کمک کنیم .

چنین اظهاراتی روسیه را نگران می کنند بویژه از آن رو که  تکیه بر اجرای بند پنج قرارداد ناتو بمعنی دفاع جمعی اعضای ناتو از کشوری است که   مورد حمله   مسلحانه قرار گیرد.

روز پنجشنبه ، کنستانتین دولگف، مسئول نظارت بر حقوق بشر ، دموکراسی و   حقوق بین الملل  در وزارت خارجه روسیه، در مسکو گفت :.

  پرزیدنت اوباما   روز 23 آوریل فرمانی صادر کرد که  اعلام می دارد » زیر پا گذاشتن حقوق بشر از طریق بکار گرفتن  تکنولوژی های رسانه ای »  مجازات خواهد شد این مجازات عبارتست از  تحریم   . کنستانتین دوگلف گفت هدف اصلی و آشکار  این فرمان افزودن  فشار بر  رژیم هائی است که مطلوب آمریکا نیستند ، که در درجه اول عبارتند از دولت های سوریه و ایران .

نوفالی دوالیبی رئیس گروه مخالف دولت سوریه، روز پنجشنبه در پاریس تشکیل » دولت موقت »    سوریه را اعلام کرد

. به گزارش خبرگزاری فرانسه دوالیبی در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس گفت :» ما تصمیم گرفتیم  برای هماهنگ ساختن اقدامات  رزمندگان آزادی بجای ساختارهای کنونی  یک سازمان اجرائی بوجود آوریم که بتواند بر  اراده خلق مستقل سوریه جامه عمل بپوشاند . هدف این » دولت » رساندن سلاح به مخالفان و کمک مستقیم به  اشغال نظامی سوریه توسط نیروهای خارجی وتامین امنیت و ثبات  در داخل کشور است. وی گفت نام اعضای این دولت که سی و پنج نفر هستند و در سوریه حضور دارند بدلائل امنیتی بعدا اعلام خواهد شد.

دوالیبی رهبر» شورای متحده ملی »  است که حاضر نیست با » شورایملی سوریه» که بزرگترین گروه سیاسی مخالف دولت سوریه است، همکاری کند. دوالیبی نگفت که این «دولت » چگونه می خواهد کارهای خود را با » شورای ملی سوریه » هماهنگ سازد. وی تاکید کرد که ساختار کنونی مورد حمایت  چند تن از شرکت کنندگان در» شورایملی سوریه »  و جناح مسلح مخالفان دولت موسوم به » ارتش آزاد سوریه  »  است.

   http://de.rian.ru/politics/20120426/263452629-print.html

http://de.rian.ru/politics/20120426/263452865.html

     http://de.rian.ru/politics/20120426/263453108.html

یک پاسخ

  1. اینکه دهها میلیون انسان بیگناه زیر فشار تحریم له شوند به این بهانه که ایران اتمی ممکن است شاید، احتمالا خطرناک باشد خیلی مسخره است، تا حالا نشنیدم کسی گناه کار نکرده را پس داده باشد و نه دیدم و نه شنیدم کسی گناه کار اشتباه نکرده بقیه را پس داده باشد؟ تازه اگر فرض کنیم غنی سازی اورانیوم اشتباه باشد!، این جور رفتارهای دوگانه و بی انصافانه فقط باعث این میشود تا فرداروز افرادی مثل بن لادن که اهل عمل هستند و برخلاف احمدی نژادها لاف زن چاخان و د روغ گونیستند برای اعمال خشونت بار خود بهترین توجیه را داشته باشند و شرایط مساعد برای رشد نمو این نوع جنایتکاران فراهم شود، گرچه این رفتار دو گانه و تبعیض آمیز بر مردم ایران اعمال شده ولی feedback آن میتواند از هر بنی بشری از هر جای دنیا و حتی از قوم ملیتی دیگر و گروهی غیر مسلمان صورت پذیرد که تاریخ اخیر ارتباط رفتارهای دوگانه را با اعمال خشونت بار بخوبی نشان میدهد و ظاهرا آمریکا خیلی به سپر دفاعی و نیروهای نظامی و سرویسهای جاسوسی خویش خویش دلخوش کرده، این جور رفتارهای دو گانه فقط باعث بی اعتمادی شهروندان کشورهای زورگو به دولتمردانشان میشود و انسانها خیلی هوشیار عاقلند شما که شما با الفاظی مثل احتمال شاید … ایشان را گول بزنید! به زبان ساده تر کشورهای غربی خود با دست خویش برای خویش دشمن ایجاد میکنند و بعد مردم این کشورها و سایر کشورها باید توان دشمن تراشی ها را بدهند! نمونه اش قربانیان 11 سپتامبر و قربانیان حمله به عراق و افغانستان.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: