کابوس درخواب و بیداری بانکداران و بورس بازان


کابوس درخواب و بیداری

بانکداران و بورس بازان

اشپیگل آنلاین ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

نگرانی در باره کشورهای بحران زده اروپائی خواب از چشم بورس بازان ربوده است. موسسات تعیین ارزش، از اعتبار یونان و 16 بانک اسپانیائی کاستند. ارزش اعتباری بانکها زیر فشار قرار گرفته، اوراق سهام  بانک آلمان 1،6 و اوراق سهام بانک بازرگانی آلمان 2،7 در صد از ارزش خود را از دست دادند. یک سوداگر بورس می گوید: «آنچه روی می دهد یک تراژدی واقعی است».

روز جمعه بورس های توکیو با ضرر کار را تمام کردند، چنین کاهشی در 4 ماه پیش مانند نداشته است.  بورس هنک کنگ با 2،6 در صد زیان کرد.   وال استریت نیز روز پنجشنبه برای پنجمین بار بطور متوالی ضرر کرد.

بنظر سوداگران جهانی بورس دلیل این فضای زیانبار خبرهای منفی از اروپاست. سازمان ارزش گذاری مودی روز پنجشنبه از ارزش اعتباری ایتالیا و 16 بانک اسپانیائی کاست. بنظر کارشناسان مالی دلیل این تصمیم مودی  رکود اقتصادی تازه، بحران دائمی بازار املاک، و ادامه بیکاری شدید در اسپانیاست. روز دوشنبه ارزش اعتباری 26 بانک ایتالیا کاهش یافت.

موسسات ارزش گذاری  یونان را نیز زیر نظر گرفتند. موسسه فیچ رتبه اعتباری کشور بحران زده  را باز هم کاهش داد. این موسسه هشدار داد که یونان نباید از سلک کشورهای حوزه یورو خارج شود و نسبت به ورشکستگی دولتی دریونان اعلام خطر کرد.

این اخبار نامساعد یورو را زیر فشار قرار داده اند. روز جمعه از ارزش یورو کاسته شد و به حد ماه ژانویه سقوط کرد. فقط در ماه جاری، ماه مه ، قریب 5 درصد از ارزش یورو کاسته شده است.

ارزش نفت نیز رو به کاهش است.  بهای نفت از آغاز ماه مه بیش از ده درصد  کاهش یافته است.

بحران بدهی اروپا باز تبدیل به بحران بانک ها شده است. سرنوشت کشورهای بحران زده را نمی توان از  سرنوشت موسسات مالی آنها جدا کرد. اگر دولت ورشکست شود بانک ها نیز بخت چندانی برای زنده ماندن ندارند. از آغاز هفته که  آشکار شده است  یونانی ها در یک روز یک میلیارد پول از حسابهای پس انداز خود برداشت کرده اند این نگرانی بوجود آمده که اگر مردم برای نجات پولهای خود به بانکها هجوم بیاورند نظام مالی فرو خواهد ریخت.

از ماهها پیش افراد صاحب سرمایه میلیاردها پول از کشورهای بحران زده به بانکهای خارجی منتقل کرده اند، زیرا اعتمادی به ثبات نظام بانکی خود ندارند.

نگرانی از هجوم به بانک ها ناشی از آنست که تقریبا هیچ بانکی، حتی بانکهای دور از بحران و سالم نیز تاب مقاومت در برابر هجوم را ندارند زیرا بانک ها فقط مقدار اندکی پول نقد برای پرداخت به مشتریان خود حاضر دارند و بقیه پولها را یا سرمایه گذاری کرده اند و یا به دیگر بانکها وام داده اند.

شایع است که مردم اسپانیا حسابهای خود را خالی کرده اند. روزنامه  اسپانیائی  » ال موندو » گزارش داده است که در هفته گذشته بیش از یک میلیارد یورو از حساب ها برداشت شده است. گرچه دولت این خبر را تکذیب کرده ولی وضع همچنان بحرانی است.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند برای پیشگیری از هجوم به بانکها باید بانک مرکزی اروپا فورا دست بکار شود. «اگر توفان هجوم به بانک ها آغاز شود، دیگر جلوگیری از آن کار آسانی نیست. اینک با توجه به وضع لرزان و شکننده اسپانیا، بانک مرکزی اروپا بشدت زیر فشار است که برای آرام کردن اعصاب صاحبان حسابها به میدان بیاید» . اینها سخنان «تریستان کوپر» تحلیل گر مالی از  موسسه سرمایه گذاری  فیدلیتی است.

 ولی امکانات بانک مرکزی اروپا نیز محدود است. این بانک در آغاز سال جاری با بهره بسیار اندک، برای دراز مدت،  پول در اختیار بانک های اروپائی گذاشت. اینک بانک ناشر اسکناس می تواند دوباره دست به تزریق پول بزند ولی در برخی از کشورهای بحران زده، بانک ها دیگر چیزی در اختیار ندارند که  بعنوان  ودیعه به بانک مرکزی بسپارند.

روز چهارشنبه بانک مرکزی اروپا تایید کرد که چند بانک یونانی از دریافت پول بیشتر محروم گشته اند. از قرار معلوم این بانک ها دیگر چیزی برای ودیعه گذاشتن در بساط ندارند.

همزمان با این رویدادها، روز پنجشنبه،  افراد جنبش منتقدان سرمایه داری در آلمان، در شهر فرانکفورت،  جلوی شهرداری و بانک مرکزی آلمان، به شیوه جنبش «وال استریت را اشغال کنید» ، در آمریکا،  چادر های  خود را در خیابان بر پاکردند. پلیس پس از مسدود کردن خیابانهای اطراف  شروع به جمع کردن چادر ها کرد که با مقاومت منتقدان روبرو گشت ولی  زد و خورد های سخت روی نداد. بخشی از تظاهر کنندگان برای ادامه اعتراض به یک کارگاه ساختمانی در نزدیکی میدان شهرداری روی آوردن و با زنجیرهائی که همره داشتند خود را با شعارهائی که در دست داشتند به  کانتینر ها قفل کردند . در پایان هفته جاری تظاهرات در شهر فرانکفورت ادامه خواهد یافت . 5 هزار پلیس در تظاهر کنندگان که پیش بینی می شود تعدادشان به  چند هزار نفر خواهد رسید، قرار خواهند گرفت.

امروز محله بانک ها قرق شده بود

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

آرامشی ناآشنا و غریب بر محله بانکها در فرانکفورت حکمفرماست.جائی که معمولا سیلی از از اتوموبیلها در اثر راهبندان آرام در حرکت هستند و پیاده روها مملو از جمعیتی است که برای رفت و آمد به هم فشار می آورند و تنه می زنند، امروز که صبح جمعه است ، هیچ خبری نیست. پلیس سراسر محله بانکها را در فرانکفورت، پایتخت ایالت هسن ، قرق کرده است. فقط کسانی که کارت شناسائی   موسساتی را دارند که در این محل مستقر هستند اجازه ورود به محل را دارند. که البته تعدادشان زیاد نیست.

» هیچوقت اینجا را تا این حد خالی ندیده بودم» گوینده کارمند » رویال بانک آو اسکاتلند » است که جلوی بانک مشغول کشیدن سیگار است. مردی که کاپشنی کلاه سرخود برتن دارد  و کلاه را نیز بر سر کشیده است   می گوید امروز روز کار نیست و اضافه می کند فقط چند نفری که کشیک می دهند بر سر کار آمده اند. او معمولا با کت وشلوار و کراوات بر سر کا حاضر می شود. موسسه دستور داده است » لباس چشمگیر » نپوشند و با اتوموبیل بر سر کار نیایند. گروهی از از افراد » سکیوریتی » جلوی ساختمان » کردیت سوئیس » ایستاده و با هم گپ می زنند. یکی می گوید :» اینجا هیچ خبری نیست «. برخی از کارمندان بانک را امروز برای کار  مخصوصا به لندن فرستاده اند.

هر خبری هست آنسوی نرده های آهنی است که محله را  در خود محصور کرده اند . تظاهر کنندگان فریاد می زنند » از پلیس متشکریم » . چند صد نفری در دیدرس بانک مرکزی اروپا جمع شده اند. بقیه در گروههای چند نفری کوچک وبزرگ در شهر پخش هستند. صبح ، گروهی در حدود هزار نفر از ایستگاه مرکزی راه آهن بسوی منطقه نمایشگاه به حرکت در آمد ند و به دستور شدید ممنوعیت تظاهرات اعتنائی نکردند.

پلیس پیوسته می کوشد تا فعالان را محاصره و آنها را بازداشت کند. بنا بر اطلاعاتی که خود پلیس اعلام کرده تا نیمروز در  400 نفر را به این صورت از صفوف تظاهر کنندگان خارج کرده است. برای بسیاری از آنها اقامت در منطقه شهر فرانکفورت تا روز یکشنبه ممنوع خواهد گشت. به گفته پائولو روسینی، حقوقدان ، عضو کمسیون تحقیق بوند ، این ممنوعیت حضور در شهر عملی است غیر قانونی . او می گوید کاملا  روشن است که کار پلیس ناقض قانون است و این کار در هیچ دادگاهی مجاز شمرده نخواهد شد. و یاد آور می شود که تا کنون   هیچ یک از تظاهر کنندگان متهم به نقض قوانین نشده اند.

 مارتین مرسینگ عضو گروه بیکاران می گوید هدف ما محاصره بانک مرکزی اروپا بود که به لطف پلیس به هدف خود  رسیدیم. ولی بدلیل رفتار سخت پلیس بخش عمده ای از برنامه ها به اجرا در نیامد. طبق برنامه قرار بود در بسیاری از نقاط شهر مباحثات عمومی صورت گیرد و همچنین کنسرت های موسیقی  و برنامه های فرهنگی متنوع اجرا گردد . ورنر رتس عضو اتحاد“  Blockupy „    می گوید  متاسفانه  برنامه مباحثات اساسی آنطور که باید به اجرا در نیامد. او که عضو فعال  سارمات » اتک » است معتقد است که    » ممنوعیت » تظاهرات و  مضمون های سیاسی پشت آن با هم ارتباط دارند. این نوع از سیاست مالی در اتحادیه اروپا را فقط با کنار نهادن دموکراسی می توان اجرا کرد .

» http://www.jungewelt.de/2012/05-19/057.php?print=1

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/nach-rating-entscheidung-boersen-rutschen-weltweit-ins-minus-a-833755.html

 http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/herabstufung-durch-moody-s-angst-vor-dem-sturm-auf-die-banken-a-833794-druck.html

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/blockupy-polizei-in-frankfurt-raeumt-roemerberg-a-833729-druck.html

3 پاسخ

  1. آقای نافعی مطلب جالب و به روزیست.
    موفق باشید.

  2. بسیار ممنون و خسته نباشید .

  3. متشکر از اقای نافعی کلیه مقاله ها در رابطه مستقیم با مسایل روز و مهم میباشد ،ممنون از شما.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: