بزرگترین اجلاس ناتو در امریکا برای خروج از افغانستان فرانسه پا را در یک کفش کرد!


بزرگترین اجلاس ناتو در امریکا

برای خروج از افغانستان

فرانسه پا را در یک کفش کرد!

اشپیگل آنلاین ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

نرده های آهنی، دیوارک های سیمانی، پلیس تا دندان مسلح گرداگرد محوطه کنفرانس را فرا گرفته اند، بالگردانها فضای کنفرانس  را بالا زیر نظر دارند. قایق های نیروی مرزبانی دریائی با مسسل های آماده سواحل دریاچه میشیگان را کنترل می کنند. روز یکشنبه بزرگترین همایش تاریخ ناتو، در شیکاگو همراه با اقدامات امنیتی شدید برپاشد. سران و نخست وزیران 28 کشور عضو ناتو مدت دو روز در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

همزمان با این  همایش هزاران معترض در مرکز کلان شهر شیکاگو تظاهرات می کنند . آنها  علیه جنگ و سیاست ناتو اعتراض می کنند. شعار مورد توافق گروههای گوناگون با صدها پلاکارت  و پرچم آمریکا این است: «با برنامه های ناتو، جنگ و فقر، مخالفت کنید! «  تظاهر کنندگان بر پلاکارتهای خود نوشته بودند: «کشتن یک نفر قتل است، کشتن صدها هزارنفر سیاست خارجی است». یک کارگر صنعتی، سی ساله، می گوید: «اول  اینها عراق را اشغال می کنند بعد کنسرن ها می آیند و میلیارد ها به جیب می زنند «.

تظاهرات چند ساعته با آرامش برگزار شد . پس از  پایان بخش رسمی تظاهرات  درگیریهائی با پلیس آغاز شد که طی آن  6 نفر دستگیر و چند تن مجروح شدند.

موضوع مرکزی  همایش  شیکاگو جنگ ناتو در افغانستان بود که بیش از دهسال است ادامه دارد. قرار بر این بوده که تا پایان سال 2014 نیروهای ناتو افغانستان را ترک کنند . ولی رئیس جمهور جدید فرانسه تصمیم دارد نیروی تظامی این کشور را تا پایان سال جاری از افغانستان خارج سازد. مرکل صدراعظم آلمان که با این کار مخالف است به فرانسه توصیه کرد قبل از موعد مقرر نیروی خود را خارج نکند. اولاند رئیس جمهور تازه فرانسه با حضور در نخستین اجلاس بین المللی در هفته گذشته بر قولی که در مبارزات انتخاباتی خود داده بود تاکید ورزید و اعلام کرد که فرانسه نیروی نظامی خود را تا آخر سال جاری، یعنی دوسال قبل از تاریخ تعیین شده از افغانستان فرا خواهد خواند.

موضوع مطروحه دیگر تامین هزینه  آموزش نیروهای مسلح و امنیتی افغانستان پس از سال 2014 است که  4،1 میلیارد دلار برآورد شده است.

در حال حاضر نزدیک به 130 هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند. هزینه این جنگ فقط برای آمریکا به سالی 100 میلیارد دلار بالغ می گردد.

آنسوی خط رسمی سیاسی و تصاویر هم آهنگ بازگشت منظم  که در ذهن رهبران کشورهای عضو ناتو وجود دارد، نگرانی گردانندگان ناتو از آشوب و بلبشوئی است که ممکن است با عقب نشینی های پیش از موعد رخ دهد. اگر سطحی به موضوع برخورد کنیم مشوق عقب نشینی نامنظم  از افغانستان اولانده رئیس جمهور تازه فرانسه است.

گرچه ماجرای افغانستان برای فرانسه  که   3 هزار سرباز به افغانستان فرستاده است دوسال زودتر از دیگران تمام خواهد شد. ولی رهبران دیگر کشورها از اولاند عصبانی هستند و این حرف او که از» طرق دیگر » کمک خواهد کرد آنها را آرام نخواهد ساخت. وحشت آنها از این است که  رفتار فرانسه دومینو وار دیگر کشورها را نیز به  خروج قبل از وقت تشویق کند و سرانجام همه بخواهند زودتر خود را از شر این ماموریت  ناخوشایند راحت سازند. سخنان راسموسن، دبیر کل ناتو که در آغاز اجلاس بیان کرد و گفت :»  من مطمئن هستم  که  ما می توانیم همبستگی خود را تا پایان حفظ کنیم » در واقع بیانگر احساس خطر و سرآسیمگی اوست و این سخن او که » مسابقه ای برای خروج شروع نخواهد شد » درواقع بیشتر بیانگرتقاضا از اعضای ناتو است که چنین کاری نکنند.

» یونگه ولت «

در تفسیری در باره کنفرانس ناتو در شیکاگو از جمله می نویسد:

ناتو اعلام کرد که بخش نخست ا قدامات مربوط به استقرار چتر ضد موشکی برای اروپا آغاز می گردد. آنطور که ناتو رسما  اعلام کرده این چتر باید حملات موشکی ایران را دفع کند . در حالی که  ایران نه سلاح اتمی دارد و نه دارای  موشکهای دورپروازی  هست که  بتوانند تهدیدی برای اروپا باشند. از این رو مسکو این  اقدام ناتو را عملی خصمانه علیه خود می داند که باید در صورت حمله آمریکا یا ناتو به روسیه امکان ایجاد وحشت را از روسیه سلب کند. اروپائی ها نیز نمی توانند خود درباره  این » سیستم دفاعی خود » تصمیم بگیرند، زیرا موشک  های آمریکائی که اینک فعال می گردند و ایستگاههای رادار آمریکا    در ترکیه و بر ناوگان آمریکائی  مستقر در آبهای اسپانیا   قراردارند که همه  تحت فرماندهی افسران و فرماندهان   آمریکائی ناتو قرار می گیرند که مرکزشان  در رامستاین (   در  خاک آلمان ) است. بنا بر این مجموعه این عملیات منحصرا عملیاتی هستند آمریکائی  که اروپا در کنترل آن نقشی ندارد.

http://www.jungewelt.de/2012/05-22/055.php

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: