حمله نظامی نباید زبان مذاکره با ایران باشد!


حمله نظامی نباید

زبان مذاکره با ایران باشد!

گزینش و ترجمه رضا نافعی

سازمانهای بزرگ آلمانی برای پژوهش های صلح با توجه به جابجائی قطب های قدرت در عرصه سیاست جهانی، خواستار » بینشی نوین » شده اند. این چهار سازمان در آخرین گزارش سالیانه خود هشدار می دهند که نباید از گسترش نفوذ کشورهای چین و هند به وحشت افتاد. در بیانیه مطبوعاتی مشترک آنها تصریح شده :» دوران تسلط بی رقیب غرب سپری گشته است».

آنچه اینک ضرورت دارد کنترل بهتر تسلیحات و کاستن از تسلیحات، از جمله تحریم هر چه زودتر هواپیماهای بی سر نشین است. «سلاحهائی از این نوع که حاصل فن آوری پیشرفته هستند، سبب می گردند که :

1ـ جنگ به چشم نیاید،

2ـ هزینه  آن کم شود

3 ـ تلفات وارده به  نیروی های  خودی کاهش یابد و در نتیجه  دشواریهای باز دارنده ای  که  مانع   دست یازیدن به جنگ هستند شدت و حدت خود را از دست بدهند و بکار گرفتن قدرت نظامی افزایش یابد.

هدف گرفتن و کشتن  عمدی افرد مظنون بوسیله هواپیماهای بی سر نشین سبب کاهش خصلت  تصادفی و بی نظم بودن جنگ و گسترش منطقه خاکستری  می گردد ( منظور از این جمله پیچیده این است که هواپیماهای بی سرنشین  وسیله ای هستند برای تروریسم دولتی که جای جنگ های اعلام شده  را می گیرد . م). افزون بر این، هجوم برای دست یافتن به هواپیماهای بی سرنشین  و تولید آن سبب آغاز مسابقه تسلیحاتی تازه ای می گردد. ما از دولت آلمان می خواهیم که  خواستار ثبت هواپیماهای بی سرنشین مسلح، بعنوان نوع مشخص و مستقلی از انواع سلاحهای جنگی در فهرست  سازمان ملل متحد گردد و از طریق کنترل تسلیحات مجدانه خواستار تحریم   آن شود.

سازمان های مذکور نسبت به اوضاع سوریه و ایران نیز ابراز نگرانی کرده اند. از دیدگاه این سازمانها نقشه صلح بین المللی برای سوریه بخت پیروزی ندارد. برونو شُخ، رئیس گروه  پژوهش هنگام ارائه این طرح در «برلین» پایتخت آلمان اظهار داشت: «بمحض آن که یکی از سربازان صلح سازمان ملل کشته شود، این طرح با شکست قطعی روبرو خواهد گشت. من نسبت به آن چندان خوش بین نیستم.»

معهذا سازمانهای چهارگانه پیشگفته موکدا دخالت نظامی در سوریه را طرد می کنند و بجای آن تجربه بدست آمده در لبنان را مطرح می سازند: «در لبنان، پس از 15 سال جنگ داخلی که به قیمت جان 100 هزار نفر تمام شد و موجب پیروزی هیجیک از طرفین نشد، در سال 1990 نیروهای در گیر در جنگ با انعقاد قرار داد صلح موافقت کردند. با این فرمول «کسی پیروز نیست، کسی شکست نخورده است » تقسیم قدرت ممکن گشت ـ برغم آن  که این توازن بسیار حساس است. آیا استقرار یک «صلح ناپاک » در سوریه بهتر از یک جنگ داخلی بی پایان نیست ؟

در مورد منازعات بر سر برنامه اتمی ایران نیز گروه چهارگانه پژوهشگران صلح  خواستار حل  مسئله از طریق مذاکرات هستند. توسل به اقدامات نظامی علیه برنامه اتمی ایران،  که اسرائیل به آن تهدید می کند، عملی است خلاف  اصول حقوق بین المللی  و ناقض آن اصول. »  با چنین کاری می توان اجرای برنامه اتمی ایران را کند کرد ـ ولی نمی توان آنرا متوقف ساخت ـ چه بسا که در شرائط نامساعد به تسریع آن نیز کمک کند. غیر از مذاکره راه دیگری وجود ندارد. ما پیشنهاد می کنیم   طرح این خواست که ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد، از فهرست خواست ها حذف گردد. ولی ایران باید قرار داد الحاقی را امضاء و تصویب کند. طبق این قرارداد الحاقی کنترل و بازرسی  وسیع برنامه اتمی ایران ممکن می گردد. ولی استراتژی تنش زدائی باید امنیت اسرائیل و  ایران را تضمین کند با این چشم انداز که  خاور میانه و نزدیک به منطقه ای عاری از اتم تبدیل گردد.

در طرح کارشناسانه صلح در سال 2012 افزون بر آنچه گفته شد  توصیه می شود وابستگی های  بین المللی کشورهای معروف به » بریکس » ( برزیل، روسیه، هند ـ ایندین ـ چین، و آفریقای جنوبی) گسترش داده شود. برونر شُخ گفت :  » ما دلیلی برای محدود ساختن  اصول دموکراتیک خود  یا دامن زدن به ترس از کشورهای بریکس نمی بینیم »  » امنیت را دیگر نمیتوان از طریق مقابله با یکدیگر تامین کرد ، بلکه برعکس فقط از طریق  همکاری  می توان به آن دست یافت».

بنیاد های چهارگانه پژوهش های صلح آلمان عباتند از :

 Hessische Institut für Friedens- und Konfliktforschung (HSFK), s

 das Institut für Friedensforschung und Sicherheitspolitik der Universität Hamburg (IFSH)

, die Forschungsstätte der Evangelischen Studiengemeinschaft (FEST)

 das Bonn International Center for Conversion (BICC)

http://www.hintergrund.de/201205242070/globales/kriege/gegen-drohnen-und-militaerische-interventionen.html

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s