سهم آلمان در مسلح ساختن اتمی اسرائیل


سهم آلمان

در مسلح ساختن اتمی اسرائیل

اشپیگل آنلاین ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

بالاخره راز از پرده بدر افتاد: اشپیگل افشاء کرد  که آلمان هم در مسلح شدن خاور نزدیک به سلاح اتمی  مقصر است. این معامله ایست خوب اما  سیاستی است بد ــ  زیرا امنیت سراسر منطقه را بخطر می افکند.

در سال 2002  گرهارد شرودر ـ  صدراعظم وقت آلمان ـ گفت :»  آنچه اسرائیل برای  امنیت خود به آن نیاز داشته باشد دریافت خواهد کرد .» این سخن نادرست بود. درستش این بود : اسرائیل هرچه بخواهد دریافت خواهد کرد. ولی در عوض  حتی هزینه آن را هم  نباید بپردازد .

پژوهش های اشپیگل  سوء ظنی را که از مدت ها پیش وجود داشت محکم تر کرد: اسرائیلی ها زیردریائی هائی را که آلمان  برای آنها ساخته  و بخشی از هزینه آنرا نیز پرداخته، برای تجهیز به سلاح های اتمی  تغییر می دهند. به این ترتیب آلمان هم در پیدایش مسابقه تسلیحاتی در خاور نزدیک مقصر است. سخن  گونتر گراس،  در چند هفته پیش، درست و بجا بود که  نسبت به خطر اتمی که اسرائیل منشاء آنست، هشدار داد. ولی گراس از حد و مرز شرکت آلمان در این خطری که اسرائیل ایجاد می کند بی خبر بود.

از یک طرف  ناراحتی و جدان، از طرف  دیگر  معامله خوب:  در مسلح کردن اسرائیل هر دو اینها هست. این یک حاصل ناهنجار از تاریخ  آلمان با یهودیان است. آلمان ها می خواهند جنایاتی را که در مورد یهودیان مرتکب شده اند با این سیاست جبران کنند، سیاستی که در واقع این قوم را با بزرگترین خطر مواجه می سازد. در پیدایش  خطر اتمی اسرائیل، کمک های آلمان نیز  سهمی دارد. هر یک بمب اسرائیلی، هر زیردریائی آلمانی که بتواند  سلاح اتمی پرتاب کند؛ بمعنی افزایش فشار بر ایران و کشورهای عربی همسایه اسرائیل است که آنها هم برای دست یافتن به سلاح اتمی تلاش کنند. سیاست اتمی ایران پاسخی است به بمب های اسرائیلی. اگر وضعی پیش آید که  روزی اسرائیل و ایران، مجهز به سلاحهای اتمی، در برابر یکدیگر قرار گیرند، این وضع حاصل سیاست آلمان نیز هست.

اگر اسرائیل لب تر کند، برلن می گوید بله قربان     

 

ولی معاملاتِ  همراه با مخاطرات اتمی برای آلمان مقرون به صرفه است. ناراحتی وجدانی هم بهترین سر پوش برای علائق صنایع نظامی آلمان است  . چون اگر صحبت اسرائیل در میان باشد، در هیچ عرصه ای  قاعده و قانونی رعایت نمی شود، چه سیاست باشد و چه موازین حقوقی و یا  اقتصادی. وقتی که اورشلیم زنگ تلفن را بصدا در آورد، برلن  سرتسلیم فرود می آورد. مقررات آلمان برای  صدور اسلحه نیز در واقع تزویری است  بصورت چاپی. طبق این مقررات  صدور اسلحه به مناطق جنگی ممنوع است. ولی اگر قرار باشد این قانون به اجرا در آید صنایع نظامی باید کار خود را تعطیل کند .   خریدهای  دانمارک و هلند  به تنهائی شکم اسلحه سازان آلمانی را سیر نمی کند.

ولی اسرائیل یک مورد ویژه است. در اینجا صحبت از زیردریائی هائی است که  می توانند مجهز به سلاحهای اتمی گردند. پس از جنگ جهائی دوم  آلمانها  خود از این کار چشم پوشیدند. ولی  ملاحظه کاری آنها  تا آن حد هم نبود که در برابر اسرائیل بایستند و راه را برای تجهیز اتمی اسراائیل هموار نکنند. آلمانها، نخست صدها میلیارد پول به اسرائیل حواله کردند که ظاهرا گویا باید به مصرف ایجاد تاسیساتی جهت تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی می رسید که  می بایستی با نیروی اتمی کار می کرد. بعدا  زیردریائی  فرستادند و آلمانها ظاهرا حدس نمی زدند که ممکن است اسرائیلی ها این زیر دریائی را  به سلاح هائی مجهز کنند.

اخیرا فراکسیون حزب چپ در مجلس المان از دولت پرسید: پولی که مردم آلمان باید بابت این زیر دریائی های ارسالی به اسرائیل بپردازند چقدر است؟  و  دولت آلمان  در مورد مسلح کردن آنها چه می داند؟  پاسخ  دولت این بود که  آلمان فقط با پرداخت 135 میلیون یورو در هزینه تولید یک زیر دریائی سهیم می گردد. و گفت با صدور تجهیزاتی که برای مسلح کردن  زیر دریائی ها  به سلاحهای اتمی ضرور ی است موافقت نخواهد شد.  و در پی آن یکی از آن جمله هائی آمده است که  آن بزبان  یهودی معنی  ـ وقاحت ـ می دهد. آن جمله این است: » دولت آلمان با قاطعیت تمام  با گسترش سلاحهای اتمی مخالفت خواهد کرد.»

پول را  آلمان می پردازد

 

پاسخ دولت آلمان نمونه ایست برای نشان دادن این که برزبان نیاوردن حقیقت  برابر است با دروغ گفتن. زیرا  در حقیقت  آلمان برای  ساختن 6 زیردریائی  تا کنون بیش از یک میلیارد یور  کمک هزینه پرداخته است. دو زیر دریائی اول که هدیه بود. پرداخت  سهم اسرائیل برای دیگر زیردریائی ها نیز فعلا معوق می ماند که نهایتا به این معنی است که المان  آنرا می پردازد.

یعنی قوانین تنظیم بودجه و اقتصاد بازاری  و … کنار گذاشته می شود…. دولت  خانم مرکل یک بار تلاش کوتاهی کرد که  در برابر این سخاوت آلمان چیزی از دولت اسرائیل بخواهد  که عبارت بودند از:  تغییر سیاست شهرک سازی در مناطق کشورهای عربی، به پایان رساندن  دستگاه تصفیه آب در نوار غزه که هزینه آن را دولت آلمان می پردازد و آزاد شدن  پولهای کمکی برای مقامات خودمختار فلسطینی  که توقیف شده است  .

پس از آن که خنده اسرائیلی ها تمام شد، پولهای توقیف شده را آزاد کردند. والسلام .

http://www.spiegel.de/politik/ausland/u-boote-fuer-israel-wie-deutschland-die-sicherheit-in-nahost-gefaehrdet-a-836816-druck.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: