حمله به ایران به بهانه جلوگیری از اتمی شدن زنجیره ای منطقه


حمله به ایران

به بهانه جلوگیری

از اتمی شدن

زنجیره ای منطقه

اوراق مارکسیستی (  Marxistische Blätter)

ارگان تئوریک حزب کمونیست آلمان

گزینش و ترجمه رضا نافعی

دولت اسرائیل تهدید می کند که به تاسیسات اتمی ایران حمله خواهد کرد. صحبت از  امروز و فردا  یا هفته های آینده نیست ولی  صحبت چند سال بعد هم نیست. اینها سخنان نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در ماه مارس بود . تل آویو می گوید بیم دارد که رژیم شیعی ایران پنهانی  به سلاح اتمی دست یابد و به آن تهدیدی که گویا کرده است جامه عمل بپوشاند و اسرائیل را نابود سازد . نتانیاهو ایران را متهم می کند به این که قصد نابود کردن  میلیونها یهودی را دارد. ( فرانکفورتر آلگماینه 25.04.2012)

رهبری ایران این اتهام را که قصد تولید سلاح اتمی دارد مردود می داند و به فتوی خامنه ای تکیه می کند که تولید، نگهداری و بکار بردن بمب اتمی را حرام کرده است. سازمان های اطلاعاتی آمریکا و اخیرا «بنی گاتنس» سرفرمانده ستاد ارتش اسرائیل نیز تایید می کنند که ایران تصمیم به تولید بمب نگرفته است. این برنامه در سال 2003 متوقف شده است. ولی سازمان های اطلاعاتی در عین حال تاکید می کنند که ایران روی عناصر زیربنائی بمب کار می کند، به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و فن آوری تولید راکت های چند مرحله ای را دنبال می کند، در حالی که   تولید پر خرج این راکت ها فقط در صورتی قابل توجیه است که برای حمل کلاهک اتمی مورد استفاده قرار گیرد. اما ایران تولید کلاهک اتمی را از سر نگرفته است. در غرب اعتقاد بر این است که اگر خامنه ای تصمیم به تولید بمب بگیرد، ساختن یک بمب  به نه تا دوازده ماه وقت نیاز دارد، ولی این به آن معنی نیست که پس از آن بمب را می توان بکار برد. مه ایر داگان ، رئیس سابق موساد معتقد است که ایران در بهترین حالت درسال 2015  به بمب دست خواهد یافت البته مشروط به آن  که  تا آنزمان از هیچ  سو مشکلی پیش نیاید. پس از آن ایران باید سه سال دیگر وقت صرف ساختن یک کلاهک اتمی بکند. که در آن صورت رسیده ایم به سال 2018 .( اشپیگل 7.11.2011).

آیا ایران قصد ساختن بمب  دارد ؟

آیا ایران با این بمب ضربه اول را به اسرائیل و یا هر کشور دیگر وارد خواهد آورد؟ اگر چنین کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آن کشوری که مورد حمله قرار گیرد ویران می گردد. ولی ایران در صورتی چنین خواهد کرد که قصد خود کشی داشته باشد. چون چنان حمله ای حمله اتمی کشورهای غربی را  در پی  خواهد داشت و در آن صورت دیگر ایرانی باقی نخواهد ماند. آیا ایران به اسرائیل حمله اتمی خواهد کرد؟ پاسخ روشن است : نه.

پس چرا دولت اسرائیل چنین برآشفته گشته است؟ چون اسرائیل از واکنش های زنجیره ای بیمناک است. به این معنی که عربستان سعودی رقیب سنی و سرسخت ایران   تهدید کرده که اگر ایران به بمب اتمی دست یابد عربستان نیز خود را به بمب اتمی مسلح خواهد ساخت، ادعا می شود که پس از آن مصر و ترکیه نیز همین خواست را مطرح خواهند ساخت.

حاصل این روند آن خواهد بود که اسرائیل نه تنها  امتیاز کنونی خود را بعنوان تنها قدرت اتمی در   منطقه از دست خواهد داد بلکه خود نیز  در محاصره کشورهای اتمی مسلمان  قرار خواهد گرفت. سلاحهای اتمی اسلامی ادامه سیاست اشغالگرانه اسرائیل را در برابر فلسطین و سوریه که با زیرپانهادن  حقوق بین المللی صورت می گیرد، بسیار دشوار خواهد ساخت. ولی اگر اسرائیل به ایران حمله کند و آنطور که تصور می کند در این جنگ موفق گردد می تواند رؤیاهای خود را برای ایجاد اسرائیل بزرگ حفظ کند.

افزون بر اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز ادعا می کنند که ایران تلاش میکند تا به بمب اتمی دست یابد. بمب اتمی در دست مقامات مذهبی ایران نه تنها برای اسرائیل و خاورنزدیک خطرناک است، بلکه با تکامل یافتن سیستم های راکتی ایران، در دراز مدت، خود آمریکا و اروپا را نیز با  خطر مواجه خواهد ساخت. اوباما، رئیس جمهور آمریکا، ایرا ن ر ا تهدید کرده است: در آن روزی که ایران به بمب اتمی دست یابد آمریکا وارد جنگ  با ایران خواهد شد. اوباما  یک  سیاستمدار جهانی است و نه  قاره ای و وقتی تاکید می کند که  آنچه می گوید بلوف نیست باید دانست که  خطر جنگ بسیار جدی است.

ایران خود را ازلحاظ نظامی در محاصره می بیند. اسرائیل یک دولت اتمی است و با ابزاری که در اختیار دارد می تواند به ایران دسترسی پیدا کند. نیروهای نظامی آمریکا در تمام کشورهای عربی خلیج فارس حضور دارند، بحرین پایگاه دریائی ناوگان پنجم آمریکاست. در قطر سرفرماندهی نیروی هوائی آمریکا در منطقه، که ایران نیز مشمول آنست، مستقر است. آمریکا نیروی هوائی و دریائی خود در خلیج فارس را  تقویت می کند و دومین ناو هواپیما بر آمریکا نیز هم اکنون در آنجا حضور دارد. ترکیه همسایه ایران عضو ناتوست، همسایه دیگر ایران، افغانستان، مقر نیروهای نظامی ناتوست. آمریکا کشورهای عربی خلیج فارس را با هزینه ای برابر با 120 میلیارد دلار مسلح می سازد، در حالی که  بودجه نظامی ایران به سالی 10 میلیارد دلار  محدود است. پرسشی که  اینجا مطرح می گردد این است :  کیست آن که تهدید می کند؟ و کیست آن که تهدید می شود؟

دولت آلمان هم به سهم خود آتش را داغ تر می سازد. به این صورت که قصد دارد زیردریائی های بیشتری که می توانند سلاح اتمی بکار برند در اختیار اسرائیل بگذارد. افزون بر این حاضر است 270 واحد تانک لئوپارد 2 از نوع  آ 7 در اختیار عربستان بگذارد. این غولهای پولادین  برای جنگ های خیابانی  و سرکوبی شورش های شهری ساخته شده اند. شاهزادگان نفتی عربستان بیم آن دارند که اگر جنگی با ایران درگیرد شیعیان عربستان و بحرین سر به اعتراض بردارند. آنها که اندکی دقیق تر به صحنه می نگرند می دانند که: ارسال هر نوع سلاحی از غرب به این منطقه، بویژه از آلمان مشروط به  موافقت قبلی اسرائیل است. از این رو  هیچ کس باور ندارد که ارسال 270 واحد تانک لئوپارد از آلمان به عربستان بدون موافقت قبلی اسرائیل صورت گرفته باشد. محور عربستان ــ اسرائیل  یک محور تازه هوادار غرب است علیه ایران و به همین دلیل است که خطر شعله ور شدن جنگ بسیار جدی و بزرگ است.

تصادفی نیست که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا برای دومین بار اعلام می کنند که ایران مطلقا بمب اتمی نمی سازد. آنها که می دانند بازی از چه قرار است و می دانند که چنین جنگی چه خطرات عظیمی در بر دارد  پا را از دایره مقررات اداری و حرفه ای آنسوتر می نهند،  و ترمز احتیاط را فعال می سازند و این خود نشان می دهد که خطر تا چه حد حاد  و وضع تا چه اندازه وخیم است.       .

دولت ایران نه تنها خود را در محاصره نظامی بلکه در محاصره شدید اقتصادی نیز می بیند. از دیدگاه این دولت هدف تمام این اقدامات تغییر حکومت در این کشور است که بر اساس ارقام اثبات شده  سومین منابع  ذخائرنفتی و دومین منابع  ذخائر گازی جهان را دارد.

خاویر سولانا دبیرکل سابق ناتو و مسئول سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا در مقاله ای در روزنامه آلمانی  دی ولت  نوشت: اگر ما می خواهیم مطمئن شویم که ایران هیچگاه به سلاح های اتمی دست نخواهد یافت  یک راه بیشتر برای تضمین آن وجود ندارد و آن این است که   آرزوی ایران را برای دست یافتن به این نوع  سلاح هاعوض کنیم . بهترین  راه برای رسیدن به این هدف مذاکره است و نه بکاربردن زور.( ولت آنلاین 23.04.2012)

ولی اتحادیه اروپا و آمریکا محاصره اقتصادی را ادامه می دهند. با این هدف که  یا رژیم ایران را   از طریق مذاکرات به همکاری اتمی بکشانند یا آن کشور را از لحاظ اقتصادی چنان ضعیف کنند که در صورت حمله به آن مقاومتش کاهش یابد و راحت تر بتوان تسلط بر آن را ادامه داد.

Marxistische Blätter, Heft3 -2012

Iran  und Syrien- Die Kriegsgefahr wächst.

Die Revolutio steht noch aus

4 پاسخ

  1. محور عربستان-اسرائیل-حاکمیت کودتاچی ایران ، محور تازه هوادار غرب است. در انتخابات 22 خرداد ، موسوی هم مخالف سیاستهای بانک جهان و صندوق بین اللملی پول بود که در ایران ما به آن سیاست حذف یارانه ها میگوئیم و هم خواهان گفتگوی صلح آمیز با غرب. هردوی اینها مورد مخالفت جناح جنگ طلب آمریکا و متحدان غربی آن است. کما اینکه صندوق بین المللی پول به احمدی نژاد برای خصوصی سازی و حذف یارانه ها تفدیر نامه داد(چطورممکن است که آنها که در همه دنیا از جمله یونان خواهان روی کار آمدن سیاسیونی هستند که سیاستهای ریاضتی آنهارا دنبال میکنند در ایران غیر از این بخواهند) و همچنین سیاست جنگی غرب که اززبان کیسنجر بیان شده است ، اشغال همه کشورهای نفت خیز به هر بهانه است(از جمله خطر واهی اتمی شدن ایران)و بعد از آن جنک برای جذف رقبای غیر غربی خود. او آن روز را برای جهان طوری توصیف کرده است که صحنه جنگ حتی در خود کشورهای غربی خواهد بود و کشورهایی نظیر کشور ما ویران شده از جنگی اتمی. او همپالکی های خود را برای آن روز و محافظت از خود دعوت کرده است و بقیه را محکوم به نابودی و خودشان را پیروز چنین جنگی. اتفاقا این گروه در غرب دلش برای مردم اسرائیل نسوخته است و همچنین مردم کشورهای خاورمیانه ، حتی ساکنان کشورهای عربستان وقطر که گوش به فرمان غرت آتش بیار جنگ شده اند. برای همین چه در غرب و چه در اسرائیل و چه در سایر کشورها یک آگاهی دیده می شود که باجنگ مخالفت میکند. یعنی امروز مخالفان جنگ در حاکمیت اسرائیل بیشتر از حاکمیت کودتاچی ایران با مردم ایران هم صداتر و با جناح جنگ طلت آمریکا مخالف تر هستند.

  2. هیچ کس تا بحال به خوشخدمتی احمدی نژاد برای بانک جهانی اشاره ای نکرده بود احمدی نژاد مخلص ترین رئیس جمهور ایران برای غرب سرمایه داری بوده است و نهاد های بین المللی سرمایه داری مواضع میترا واقع گراست حرف های کسی است که سیاست های سرمایه داری غربی احمدی نژاد را خود لمس کرده در داخل البته از ضدیت موسوی با سیاست تعدیل اطلا عی ندارم ولی فکر نمیکنم مخالفتی بابانک جهانی داشته و ادم چپی باشد البته در جوانی طرفدار سرمایه داری دولتی بود.بعدا هیچ موضع گیری شفافی نکرد. میترای عزیز لطفا به من ایمیل بزنید.human3712@yahoo.com

  3. Mr. Nafeai is wasting his time and energy by translating and publishing this type of articles, no wonder it will hurt Payknet too.

  4. فرصت را باید مغتنم شماریم. گذشت هر روز ایران را آسیب پذیرتر می‌کند! قیمت پایین نفت و پیچیده بودن پرداخت مبالغ نفتی‌ به دلیل وجود تحریم‌ها، شاید دوستان ما را وادار سازد تا نفت مورد نیازشان را از محل دیگری تامین کنند و ایران را به کلی‌ فراموش نمایند.
    لطفا کلیک بفرمائید. http://www.zararetahrim.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: