ناوگان نظامی آلمان به 16 هواپیما بی سرنشین مجهز می شود


ناوگان نظامی آلمان

به 16 هواپیما بی سرنشین مجهز می شود

یونگه ولت ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

با وجود نجات بانک ها و بحران یورو  دولت آلمان باز هم برای جنگ و ابزار جنگی به حد کافی پول دارد. بنا به  کزارش رویتر در روز جمعه، وزارت دفاع آلمان قصد دارد  16 دستگاه هواپیمای بی سر نشین خریداری کند. رویتر از قول یک سخنگوی این وزارتخانه که نام او ذکر نمی شود می نویسد مارک مطلوب MQ-9 „ Reaper“  ساخت آمریکاست. جایگزین دیگر  که  در باره آن صحبت می شود مدل Heron TP    ساخت اسرائیل است. تاکنون «بوندس ور » ( ارتش آلمان) سه واحد از هواپیماهای ساخت اسرائیل را  برای انجام  عملیات در افغانستان به اجاره داده است. قرار داد مربوطه نیز در ماه اکتبر به پایان می رسد ولی قرار است تا سال 2014 تمدید گردد.

ارتش آلمان بموازات این فعالیت های تسلیحاتی  به تلاش های خود برای تولید هواپیماهای بی سرنشین از نوع    »  „ Euro Hawkکه ویژه جاسوسی است نیز ادامه می دهد. بنا به نوشته روزنامه بیلد در 22 ژوئن، قرار بود هواپیماهای ویژه جاسوسی  از ماه مه آماده بهره برداری می بود ، اما پایان کار به تعویق افتاده است. ارتش آلمان تا کنون با پرداخت 1،2 میلیارد یورو  در هزینه پژوهش و تولید آن سهیم بوده است. امید نوری پور، سخنگوی سبزها در امور سیاست  دفاعی در مجلس آلمان، در گفتگو با روزنامه بیلد، از این که  تولید  این سلاح  که متکی به پیشرفته ترین فن آوری است ، از این به تعویق افتادن ابراز نارضایتی کرد. این هواپیما می تواند مدت 30 ساعت پرواز  و 2300 کیلومتر مسافت  را طی کند. از سوی دیگر فراکسیون حزب چپ در ماه مه  از این برنامه انتقاد کرد و آنرا برنامه ای زائد دانست که هزینه آن نیز سرسام آور است.  پاول شفر، سخنگوی حزب چپ در امور سیاست دفاعی ، در انتقاد به این سیاست دولت آلمان گفت » دولت آلمان    به همه کشورهای اروپائی فشار می آورد که صرفه جوئی کنند، و بجای آن که خود نیز ترمز را بکشد  و ولخرجی نکند پولهای گزاف به پای صنایع اسلحه سازی می ریزد، با این رقتار چه اعتباری برای  سخن خود دولت می ماند؟

از قرار معلوم دولت آلمان  و دیگر کشورهای عضو ناتو قصد دارند  با اجرای این برنامه  خود را  از آمریکا و تصمیم گیری های جنگی آن مستقل سازند تا بتوانند خود مستقلا جنگی را آغاز کنند. طبق تحلیل میشائیل هاید از  مرکز اطلاعات نظامی در توبینگین » از دیدگاه کشورهای ناتو که تولید کننده این سلاح هستند اهمیت این برنامه در آنست که می تواند آنها را از آمریکا مستقل گرداند. در آینده امکان دست یازیدن به جنگ نباید  متکی بر اطلاعات  دریافتی از  واشنگتن باشد «.

هواپیماهای بی سرنشین طی سالهای گذشته به یک سلاح نظامی ممتاز تبدیل شده اند . بویژه آمریکا برای بقتل رساندن » تروریست ها» آنرا بکار می گیرد. روزنامه نیویورک تایمز در پایان ماه مه نوشت از سال 2004، فقط در پاکستان  بیش از 300 حمله صورت گرفته است . بنا به تخمین  Long War Journal فقط در دوران حکومت اوباما در پاکستان و یمن 2 هزار نفر بوسیله هواپیماهای بی سرنشین کشته شده اند  . واشنگتن اعلام کرده است پس از » خروج » از افغانستان در آمریکای جنوبی  و منطقه  اقیانوس آرام نیز هواپیماهای بی سر نشین را بکار گیرد.

http://www.jungewelt.de/2012/07-07/047.php?print=1

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: