خطر حمله به ایران بی وقفه نزدیکتر می شود


 

  تلگراف- اشپیگل آنلاین- ترجمه رضا نافعی

خطر حمله به ایران

بی وقفه نزدیکتر می شود

 

بنوشته روزنامه انگلیسی  تلگراف آنلاین، در هفته گذشته، جان ساورز John Sawers، رئیس سازمان اطلاعاتی انگلیس طی سخنانی در حضور 100 تن از  برجستگان دستگاه دولتی انگلیس در لندن، اطلاع داد که جاسوسان او در عملیاتی مخفیانه  در سال 2008 مانع از آن گشتند که ایران به قدرت اتمی دست یابد.  خلاصه سخنان جان ساورز قبلا در مجله ای که ویژه کارمندان دولت انگلیس است منتشر شده  بود.

این دومین بار بود که ساورز پس از آغاز کار خود  در سال 2009 بعنوان رئیس ام.آی. 6 در یک جمع عمومی سخن می گفت. سخنان ساورز از این جهت نیز قابل تامل است که تا کنون هرگاه ایران ادعا کرده که عامل عملیات تخریبی علیه ایران سازمانهای اطلاعاتی  آمریکا و  انگلستان  هستند، مقامات انگلیسی نیز چون مقامات آمریکائی  پیوسته منکر شرکت  در چنین عملیاتی می شدند. البته ساورز در نخستین سخنرانی خود در سال 2010 تصریح کرد که  برنامه های اتمی خطری بزرگتری  برای انگلستان هستند تا تهدیدهای ناشی از تروریسم. ولی او در بارۀ عملیات مشخص سخنی نگفته بود.

بنا به گزارش مذکور گرچه رئیس سازمان اطلاعاتی انگلیس  در سخنان اخیر خود به بیان جزئیات نپرداخت ولی اذعان کرد که سازمان تحت ریاست او برای آن که مطمئن گردد تحریم های بین المللی علیه ایران به اجرا در می آید دست به  یک سلسله عملیات زده است.

عملیات موفق سازمان اطلاعاتی انگلستان فقط موجب به تعویق افتادن  برنامه اتمی ایران گشته است. ایران تا تولید سلاح اتمی فقط دوسال فاصله دارد به همین دلیل خطر حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افزایش می یابد.

طی سالهای گذشته حملات متعددی به برنامه اتمی ایران شده است، از جمله بوسیله ویروس استاکس نت  و حمله چند هفته پیش بوسیله ویروس  فلیم  Flame  برای بدست آوردن اطلاعات که سر و صدای زیادی بر پا کرد و همچنین عملیاتی که به قتل چند تن از دانشمندان برجسته اتمی ایران انجامید.

  ایران پیوسته اعلام کرده که سازمانهای اطلاعاتی امریکا، انگلستان و اسرائیل  مسئول این عملیات هستند. اسرائیل تا کنون در   مورد این اتهامات سکوت کرده در حالیکه آمریکا و انگلیس پیوسته منکر شرکت در این عملیات بوده اند.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/iran-atom-konflikt-britischer-mi6-chef-lobt-geheimdienst-operationen-a-844179.html

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: