پرچم حزب کار کردستان برفراز ساختمان های دولتی در سوریه


 

پرچم حزب کار کردستان برفراز ساختمان های دولتی در سوریه

کمیته های دفاع از خلق در شمال غربی سوریه قدرت را بدست می گیرند

یونگه ولت ــ ترجمه رضا نافعی

آنچه برای دولت آنکارا کابوس بود به واقعیت می پیوندد. با فاصله ای اندک از  مرز ترکیه نه تنها پرچم سرخ زرد و سبز که رنگهای ملی کردهاست بلکه پرچم حزب کار کردستان نیز برفراز ساختمانهای دولتی سوریه به اهتزاز در آمد. روز شنبه »  کمیته های دفاع از خلق»  در عفرین و عین العرب واقع در  شمال شرقی سوریه  و در ده کیومتری مرز دریک  در ترکیه قدرت را بدست گرفتند. هنگامی که نیروهای شبه نظامی کرد وارد ساختمانهای دولتی شدند  نیروهای دولتی حزب بعث که حزب حاکم در دمشق است ، بدون مقاومت ساختمان را ترک کردند. نیروی مسلط در » شورا های خلق » که اینک اختیار  ادارات  دولتی  را بدست  گرفته اند، اعضای حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه ( پید) هستند که  سازمان   حزب کار کردستان  در سوریه محسوب می گردد. گفته شده است که دیگر سازمانهای سیاسی  نیز  در اداره امور دولتی مشارکت داده خواهند شد.

پس از ماهها کشمکش میان گروههای کرد که گاه با خشونت نیز همراه بود سرانجام در ماه ژوئن  گروه » شورای خلق کردستان غربی »   با کنگره ملی کردستان  که در اربیل واقع در شمال عراق مستقر است، برای همکاری با یکدیگر به توافق رسیدند. اتحادیه احزاب در اربیل اکثرا نزدیک به پرزیدنت  مسعود بارزانی  در منطقه خود مختارکردستان عراق هستند. ولی کوششهای او برای ایجاد همکاری میان کنگره ملی کرد با » شورایملی سوریه» که در استانبول مستقر است به موفقیت نیانجامید. » شورایملی سوریه » که تحت نفوذ نیروهای مسلمانی  قرار دارد که مورد حمایت غرب هستند قاطعانه حمایت از     استقلال طلبی کرد ها را رد کردند.

حزب» پید » و کنگره ملی کرد اتفاق نظر دارند که باید مانع ورود » ارتش آزاد سوریه » یعنی بازوی مسلح » شورایملی سوریه » به مناطق کرد نشین گردند و از این طریق مانع گسترش جنگ داخلی به این مناطق شوند. بر این اساس شبه نظامیان » پید» با ایجاد پست های متعدد بازرسی مانع ورود افراد » ارتش ملی سوریه » به شهر کبانی شده اند. اسماعیل حما رهبر کنگره ملی کرد گفت دلیل اتخاذ این تصمیم آنست که حامیان پشت پرده » ارتش ملی سوریه » عبارتند از ترکیه، عربستان سعودی و اردن و ما با نفوذ این نیروها در کردستان مخالفیم و از این دیدگاه ما از حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه (پید) حمایت می کنیم و معتقدیم که باید یک قدرت مستقل کرد بوجود آید.»

بزرگترین شهر کرد نشین سوریه موسوم به القامشلی هنوز تحت کنترل نیروی نظامی سوریه است. بنا به گزارش فیرات نیوز، آژانس خبری کرد، گویا نیروهای دولتی روز جمعه بسوی کمیته های دفاع از خلق آتش گشوده اند.

http://www.jungewelt.de/2012/07-23/028.php

3 پاسخ

  1. با درود: بهانه ای برای تشکر از شما.

  2. مظلوم دوست

    کلا در بهار مسخره عربی جایی برای خشونت پرهیزی دیده نشده است. ارتش غیر ملی سوریه از چهار کشور کمک میگیرد عربستان ؛ قطر؛ اردن ؛ ترکیه.
    القائده که ظاهرا دشمن آمریکاست نیز در کلیه مناطق دوشادوش برادران آمریکائی خود فعال هستند! کلا به سمت فاجعه ای بزرگ به پیش میرویم. متاسفانه!!

  3. عالی بود

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: