خواست های غیرقانونی و زورمدارانه آمریکا از ایران


5 شرط اتمی که می گویند

ج. اسلامی باید تسلیم آن شود!

نویس دویچلاند- کنوت مِلِنتین- ترجمه رضا نافعی

کنوت ملنتین از دهه 1970 تا کنون در عرصه پژوهش های سیاسی فعال است.

موضوع اصلی   پژوهش های او   سیاست جاری جهانی است. در دهه 1990 فروپاشی شوروی و جنگ داخلی یوگوسلاوی در کانون تحقیقات اوقرار داشتند و  از 11 سپتامبر به بعد استراتژی  و جنگهای آمریکا در خاور نزدیک و میانه   را دنبال می کند. از ا و تا کنون چندین کتاب در این زمینه منتشر شده است . در سال 2007 جائزه  رسانه های آلترناتیو به او داده شد  . اکثر مقالات سیاسی  او در روزنامه یونگه ولت  و   نویس دویچلاند منتشر می گردند که هر دو روزنامه   به حزب چپ آلمان  نزدیک هستند

 

بنا به اراده شورای امنیت سازمان ملل ایران باید این خواست ها را انجام دهد:

1ـ کلیه عملیاتی را که بنحوی از انحاء ارتباطی با تغلیظ اورانینوم  داشته باشد، کاملا و برای همیشه قطع کند.

2ــ  قطع تمامی کارهائی که  با ساختن رآکتور آب سنگین در اراک  در ارتباط باشد.

3ــ   قرار داد الحاقی را، که حق بازرسی و کنترل را گسترده تر می کند، داوطلبانه بپذیرد و به اجرا بگذارد.

4ــ با  آژانس بین المللی انرژی اتمی  برای »  روشن ساختن پرسش های بی پاسخ مانده » در باره برنامه اتمی ایران در گذشته همکاری کند.

5ــ چشم پوشی از تولید راکت های میان برد و دوربرد.

هیچ کدام از این خواست ها  با قرار داد هائی که ایران متعهد به اجرای آنست مطابقت ندارد.  نکته ویژه این است که این خواست ها نه تنها با قرارداد منع گسترش سلاحهای اتمی مطابقت ندارد بلکه  با آن   در تضاد هم  هست.

در ماده چهارم از قرارداد منع گسترش سلاحهای اتمی چنین آمده است: » تفسیر این ماده نمی تواند چنان باشد که به حقوق خدشه ناپذیر امضاء کنندگان قرار داد خللی وارد آورد با حفظ حقوق برابر(…)  در پژوهش، تولید و کاربرد انرژی اتمی برای مقاصد صلح آمیز». این بند متضمن حق تغلیظ  اورانیوم تا هر درجه ایست که برای تولید سوخت رآکتور ها و نیز برای دیگر مواردی که برای استفاده مسالمت آمیز از نیروی اتمی ضروری باشد.

نمایندگان ایران پیوسته با بیانی صریح و خالی از ابهام اعلام کرده اند که بدلائل مذهبی، اخلاقی، سیاسی و نظامی مخالف  تولید سلاحهای اتمی هستند. آیت الله خامنه ای عالیتیرین مرجع مذهبی با صدور یک فتوا در ماه آگوست 2005 این موضع را تایید کرد. اما   از این هم که بگذریم قرار داد منع گسترش سلاحهای اتمی در واقع  دست یابی به توانائی تولید بمب اتمی را برای  امضاء کنندگان آن ممنوع  نکرده است .   ماده دوم قرارداد فقط متضمن این نکته است که امضاء کنندگان قرار داد اگر تا یکم  ژانویه 1967 به سلاحهای اتمی دست نیافته اند متعهد گردند که از   تولید ( » مانوفاکتور») و یا بدست آوردن آن چشم بپوشند. طبق تخمین محمد البرادعی، که قبل از یوکیا آمانوس، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی بود،  هم اکنون 40 تا 50 کشور از لحاظ  فن آوری اتمی در موقعیتی قرار دارند که می توانند در مدت زمانی کوتاه  بمب اتمی تولید کنند، از جمله آلمان و ژاپن .

افزون بر این در ماده 10 قرار داد تصریح شده است که اگرکشوری از کشورهای  امضاء کننده قرارداد به این تصمیم رسید که » رویدادهای نامتعارف، که با موضوع این قرار داد ارتباط دارند، مصالح عالیه آن کشور   را در معرض خطر قرار می دهند »  هر لحظه می تواند  قرارداد را لغو کند و امضای خود را پس بگیرد» .   قرار داد  مقررنکرده است  که  اگر چنین موردی پیش آمد مرجعی  موظف باشد و یا بتواند به ارزیابی     درستی یا نادرستی    دلائل ارائه شده بپردازد.

 در این رابطه باید یاد آور شد که  تا امروز نه  تولید ، نه  داشتن و نه حتی بکار بردن سلاح اتمی در یک قراردا بین المللی تقبیح یا  تحریم نشده است. تنها قدرت اتمی که در اکتبر 1964، پس از نخستین آزمایش اتمی خود، متعهد شد هرگز نخستین کشوری نباشد که سلاح اتمی را بکار گیرد جمهوری توده ای چین بود. پذیرفتن قرار داد منع گسترش سلاحهای اتمی  تا کنون هیچ گاه اجباری نبوده و کاملا داوطلبانه است.

در حال حاضر نه کشور سلاح اتمی دارند. فقط سه کشور از این نه کشور ــ اتحاد جماهیر شوروی که امروز   روسیه  جای آنست، ایالات متحده آمریکا و انگلستان ــ در اول ژوئیه 1968 قرارداد منع گسترش سلاح اتمی را امضاء کردند. فرانسه و چین  در امضای آن سخت تردید داشتند  وتازه در سال 1992 ، یعنی 22 سال پس از تاریخ  به اجرا در آمدن قرار داد در 5 مارس 1970، به آن پیوستند. شورای امنیت نه تنها این کشورها را تحریم نکرد   ، در باره تحریم آنها  حتی بحث هم نکرد.

این نیز ناگفته نماند که در قرارداد منع گسترش سلاح اتمی ماده ای برای نوع برخورد با کشورهائی که مواد قرارداد را نقض کنند  وجود ندارد. مجازات هائی که  شورای امنیت   از سالها پیش  علیه کره شمالی، ایران  و سالها نیز علیه عراق بکار برده فاقد پایه حقوقی هستند. و فقط نمایشگر یک آزمون  سیاسی بسیار مشکوک این مرجع است که ظاهرا بعنوان عالیترین مرجع حق مدار، انکارناپذیر، مصون از اعتراض در کار تحقق حق است و در این راه فراسوی  قرارداد های  معتبر گام بر می دارد  و آنها را به هیچ می انگارد، از جمله قرارداد منع گسترش سلاحهای اتمی را.

هیچ دولتی که بر اساس موازین عقلی اداره شود، اگر مجبور نباشد، حاضر نیست در برابر چنین فرمان تهدید آمیزی سرتسلیم فرو آورد و بزانو در آید.    قوانینی که در مورد کشورهای دیگر معتبر است  و به اجرا در می آید در مورد ایران نقض می گردد  و برای تحمیل این مقررات  فوق العاده  و تبعیض آمیز تمام ابزار های فشار علیه ایران بکار گرفته می شود . پایان  این راه یا جنگ است یا  حداکثر » تغییر رژیم » با توسل به خشونت از خارج .

http://www.neues-deutschland.de/artikel/233792.erpressungsversuch-ohne-rechtsgrundlage.html

 

7 پاسخ

 1. سلام به نظر من حکومتی که با زبان زور با مردم خودش صحبت می‌کنه لیاقتش همینه

 2. صحبت حکومت الان و دیروز ایران نیست، صحبت از زور و ظلم ابرقدرتها علیه ایران است.

 3. نخست یک متن را تهیه کرده بودم که ارسال کنم بعد بهتر دیدم که با یک سئوال قضیه را مختصر کنم.ایا نویسنده این مقاله از ایران چه شناختی دارد وقتی در دو مورد اساسی بی اطلاع سخن میگوید. 1 اینکه چه کسی گفته که ایت الله خامنه ای عالیترین مرجع دینی ایران است؟ 2 ایا صرف صدور فتوا از جانب ایشان دلیل بر حقانیت ایران بوده وانان از انچه پیگیر ان هستند دست بر خواهند دا شت وتاکنون سابقه نداشته که دوستان ایرانی با تقیه و خدعه کار خود را پیش برده باشند؟

 4. آفای نافعی با درود بشما
  آفای عباس عبدی در زیر نوشتار خود بنام تاریخ 13مرداد 1391ترحمه شما بنام گفتکوی لوی حسین نویس دویچه وله را درج کرده که در زیر آدرس آنرا جهت اطلاع مینویسم.
  http://www.ayande.ir/1391/05/post_1130.html
  موفق باشید
  جواد

 5. آقای همایون این کارها که می کنند با مردم ایران است نا با حکومت ایران چون این مردم ایران هستند که استقلال افتصادی و پیش رفت برای کشور می خواهند نه حکومت مرتجع اقتصادی ایران که در تمام سالهای بعد از انقلاب از طریق اقتصاد دوبی و اقتصاد زیرزمینی و قاچاق به غرب وابسته ماند .بنابراین اون ایرانی ساده دلی که فکر می کنه کشورهای غربی با حکومتش مخالف هستند وخودش با غرب مشکلی ندارد،برای غربی ها دشمن تر است تا حکومتی که تمام کارش این است که شرایط را برای اشغال ایران آماده می کنند.

 6. خواننده گرامی جواد سلام
  ممنون از اطلاعی که دادید. خوشحالم که مصاحبه مورد توجه آقای عبدی قرار گرفته و از طریق ایشان بسیاری دیگر نیز از آن مطلع خواهند شد.

 7. خواننده گرامی اولا سلام ! ثانیا باید یاد آور شوم که موضوع مقاله مشخص کردن مقام و مرتبه فقهی آقای خامنه ای نیست و در سراسر نوشته نیز جائی نیست که او ادعای ایران شناسی کرده باشد، اصلا موضوع نوشته ایران شناسی نیست !! اگر بخواهم از واژگان شما استفاده کنم باید بگویم موضوع مقاله » غرب شناسی » است که متاسفانه مورد توجه شما قرار نگرفته است. و در باره نکات مطروحه اظهار نظر نفرموده اید. موضوع نوشته توصیف یک مساله بین المللی و وضعیت مذاکرات در باره برنامه اتمی ایران و خواست های غیر قانونی غرب از ایران است که اصلا ارتباطی با قرارداد بین المللی منع گسترش سلاحهای اتمی ندارد. اگر مقاله را یک بار دیگر با دقت بیشتر مطالعه بفرمائید حتما شما هم به همین نتیجه خواهید رسید. امیدوارم با این توضیح به تفهیم مطلب کمک کرده باشم .

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s