شعله های جنگ در کردستان ترکیه بالا گرفت


شعله های جنگ

در کردستان ترکیه بالا گرفت

یونگه ولت ـ ترجمه رضا نافعی

در مناطق کرد نشین ترکیه، جنگ میان ارتش ترکیه و  حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک. )  رو به شدت می گذارد.  بنا به گفته «ادریس نعیم شاهین» وزیر کشور ترکیه، سالها بود که  چنین در گیری شدیدی میان نیروهای دو طرف رخ نداده بود. طبق اظهارات مقامات نظامی ترکیه  در این زد و خورد ها  130 تن از رزمندگان حزب کارگران کردستان  کشته شده اند.

از دوهفته پیش در منطقه ای به وسعت 40 کیلومتر مربع  پیرامون شهر کوچک سمدینلی چند صد نفر از چریک های کرد با  هزاران سرباز ارتش ترکیه  در جنگ هستند. سمدینلی  در منطقه مرزی ترکیه و ایران قرار دارد و برای حزب کارگرا ن کردستان اهمیت نمادین دارد زیرا در15 آگوست سال 1984 حزب مزبور با تسخیر کوتاه مدت این منطقه آغاز جنگ مسلحانه آزادی بخش را اعلام کرد.

از چند روز پیش در «چوکورچا» که آن نیز در منطقه کردنشین قرار دارد جنگ سختی شعله ور گشته است. در اینجا، در روز یکشنبه، چریک ها به 19  پایگاه نظامی حمله کردند. از این پایگاهها اهدافی که در شمال عراق قراردارند پیوسته مورد شلیک توپخانه ترکیه قرار می گرفته اند. بنا به گفته چریک ها آنها موفق شده اند پاسگاه گچیملی را تسخیر کنند. در این پاسگاه 170 سرباز و  و یک واحد از محافظان محلی مستقر بوده اند. بنا به گفته حزب پ ک ک  بیش از 100 سرباز و 14 رزمنده چریک از پای در آمده اند، 5 تانک منهدم گشته و مقادیر زیادی اسلحه بدست چریک ها افتاده است. در حالی که   دولت ترکیه  سخن از کشته شدن فقط 8 سرباز  و حافظان محلی می گوید تا ابعاد نبرد را پوشیده نگه دارد، فرستنده تلویزیونی کردها تصاویری از پاسگاههای آتش گرفته ارتش را نشان داد. در مناطق دیگر نیز عملیات چریکی در جریان است. در  الازیگ  چریک ها یک قطار را از خط خارج کردنددر ونطقه مردین، روز دوشنبه ، یک لوله نفت که از عراق می آید منفجر شد و در جاده ای در دیار بکر سه سرباز باسارت چریک ها   در آمدند.

ارتش برای منزوی کردن چریک ها  دست به راندن مردم غیر نظامی از خانه و کاشانه خود زده است. در حومه سمدینلی 9 روستا  از سکنه خود خالی شده، ساکنان فراری این روستاها گاو گوسفند و مزارع خود را رها کرده و فرار کرده اند. روز دوشنبه فرمانداری    حکاری هفت منطقه را  منطقه نظامی اعلام کرد که  تا 6 اکتبر افراد غیر نظامی اجازه ندارند پا به این مناطق بگذارند. به این ترتیب روستائیان و چوپانها قادر به  بهره برداری از مزارع خود نیستند و از هستی ساقط می شوند.

عمر چلیک رهبر حزب مذهبی رفاه که دولت را در اختیار دارد در گفتگو با روزنامه  تو دی زمان گفت  پرزیدنت بشار اسد رئیس جمهور سوریه   سلاحهای سنگین در اختیار حزب کارگران کردستان گذاشته است. وی گفت پس از آن که  شوراهای خلق کرد کنترل برخی از مناطق مرزی ترکیه  ــ سوریه را   بدست گرفتند اسد آنها را به سلاحهای سنگین مسلح ساخت. طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در همین رابطه بار  دیگر  تهدید کرد که  به ارتش دستور خواهد داد واردمناطق کرد نشین سوریه شود  و به رزمایش جاری ارتش ترکیه در مرز اشاره کرد.

http://www.jungewelt.de/2012/08-08/039.php

2 پاسخ

  1. به ترکیه باید گفت چیزی که عوض دارد گله ندارد. به هرحال غرب و ایادی منطقه ایش فکر این را نمی کردند.

  2. ترکیه در هر دو جنگ جهانی در کنار آلمان قرار گرفت و به تبع آن، هر بار شکست سختی را متحمل شد. انتظار می رود با قرار گرفتن در کنار استعمارگران غرب در جنگهای کنونی، خود ترکیه تجزیه شود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: