جنش ضد حمله به ایران در اسرائیل گسترده شده


جنش ضد حمله به ایران

در اسرائیل گسترده شده

یونگه ولت ـ ترجمه رضا نافعی

جنبش صلح اسرائیل با تظاهرات هر روزه به سیاست جنگ طلبانه صاحبان قدرت در تل آویو اعتراض می کند. صدها نفر یکشنبه شب در برابر خانه «اهود باراک»  وزیر دفاع دست به تظاهرات زدند. با شعار های «جنگ نه » » حمله به ایران ، نه». در کنار نمایندگان » اتحاد چپ » در مجلس اسرائیل » دورون تاسباری » کارگردان سینما نیز در تظاهرات حضور داشت. او به نمایندگان رسانه ها گفت که از روش نتانیاهو در هراس است. طبق نوشته روزنامه «یه دی اوت آهرونوت» که روز جمعه گذشته منتشر شد نتانیاهو، بی اعتنا به هشدارهای مشاوران سیاست امنیتی و نظامی خود خواستار آنست که حتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درآغاز ماه نوامبر، به ایران ضربه نظامی وارد آورد. تاسباری گفت:» من نمی دانم که نتانیاهو نقشه جنگ دارد یا ندارد، ولی وقتی او می گوید می خواهد بجنگد، حرفش را باور می کنم. و برای همین هم به اینجا آمده ام » .

سیاست جنگ طلبانه حکومت اسرائیل سبب اعتراض وسیع افکار عمومی این کشور شده است. قرار است در هفته جاری هر روز در برابر خانه وزیر دفاع تظاهرات صورت گیرد. در روز جمعه صدها نفر از هواداران اتحاد حداش که حزب کمونیست اسرائیل نیروی مرکزی آنست در حیفا علیه  خطر جنگ تظاهرات کردند. کمونیست ها نتان یاهو را متهم می کنند به این که در ماجراجوئی سیاسی و نظامی هر رکورد قابل تصوری را شکسته است و زندگی مردم اسرائیل را از یهودی گرفته تا اعراب با خطری دهشتناک مواجه ساخته است. کابینه اسرائیل بجای تلاش برای صلح بافلسطینی ها  و اجرای عدالت اجتماعی که مردم خواستار آن هستند به سیاست نظامیگری و ناسیونالیستی ادامه می دهد.

روزنامه هاآرتس که یک روزنامه لیبرال چپ و یکی از با نفوذ ترین نشریات اسرائیل است به نتانیاهو هشدار داد که بسوی جنگ نرود. برادلی بورستون نویسنده  این روزنامه در ستون ویژه خود  با بیانی موثر  وواژه هائی از دل برخاسته نوشت : » آقای نتان یاهو ، پیش از آن که ایران را بمبارن کنید با هرکس که می شناسید وداع کنید، به همه آنها که دوستشان دارید بگوئید خدا نگهدار. شما می دانید در موقعیتی نیستید که بتوانید همه آنها را در مقابل  ضربه متقابلی که خواهد آمد حفظ کنید. هر کسی  را که شما می شناسید یک هدف است. هر کسی را که دوست دارید در خطر است. بهترین دوستان پسرتان ، تمام خانواده همسرتان، خانواده های آشپزتان ، راننده تان، محافظانتان . بچه های آنها و بستگان آنها همه در خطرند. با آنها خداحافظی کنید؛، با تک تک آنها. هم اکنون، پیش از آن که فرمان حمله بدهید.  پیش از آن که دیر شود. در آن لحظه ای که شما فرمان را صادر کنید دیگر نمی توانید چیزی به آنها بگوئید  و به ما هم  نمی توانید چیزی  بگوئید .»

فعالان صلح اسرائیل قطعنامه ای در اینترنت منتشر ساخته اند که هم اکنون صدها نفر آنرا امضاء کرده اند. آنها در این قطعنامه از خلبانهای اسرائیل  خواسته اند فرمان بمباران ایران را اجرا نکنند:» برای جلوگیری از این فاجعه   شما بیش از هرکس دیگر قدرت واقعی را در دست دارید. شما هستید که باید تصمیم بگیرید . ما ، بخاطر شما و بخاطر خودمان، امیدواریم اگر چنین لحظه ای فرارسید، بتوانید تصمیم درست   بگیرید.»

http://www.jungewelt.de/2012/08-14/058.php

 

 

 

یک پاسخ

  1. رضای عزیز، با سپاس از روشنگری های مستمرت، میل دارم توجه تو و همه صلحدوستان را به این نکته جلب کنم که: وقتی از اسرائیل و سیاستهای آن صحبت بمیان می آید، اسرائیل را نباید حداقل به این دلیل ساده، که دارای مرزهای علامت گذاری شده و برسمیت شناخته شده بین المللی نیست، بعنوان یک کشور شناخت و سیاستهای آن را سیاست مستقل ارزیابی کرد. بلکه، اسرائیل یکی از صدها پایگاه نظامی آمریکا و در واقع، دفتر سیاسی- نظامی آمریکاست که سیاستهای آن را نیز تعیین می کند. بنا بر این، وقتی که مسئله حمله اسرائیل به ایران مطرح می شود، درست این است که گفته شود امریکا می خواهد به ایران حمله کند.
    موفق باشی رفیق
    ا. م. شیری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: