خودکشی یونانی ها زیر فشار بحران اقتصادی


خودکشی یونانی ها

زیر فشار بحران اقتصادی

اشپیگل 33- ترجمه و گزینش رضا نافعی

روز 16 ژوئیه :  بازرگانی  که پدر سه فرزند است، در کرتا، در  مغازه خود ، خود را  دار می زند. 21 ژوئیه: مردی از اهالی پاتراس، 49 ساله، خود را دار می زند و پسرش جسد او را کشف می کند، پسر نیز خود را دار می زند. 25 ژوئیه : مردی 79 ساله در پِلوپونس  خود را به درخت زیتون خود دار می زند. 3 آگوست: مردی 31 ساله، در نزدیکی الومپیا به ضرب گلوله به زندگی خود پایان می دهد. 5 آگوست : جوانی 15 ساله خود را در پی یرا  دار می زند. 6 آگوست : یک فوتبالیست سابق ، 60 ساله، خود را در خالکیس آتش می زند.

این خبرها هم از یونان میرسند گرچه در نگاه نخست ارتباطی با بحران اقتصادی ندارند، ولی این پرسش مطرح می گردد که چرا؟ آیا تصادف است یا این که مردم خودکشی را راه نجات خود از بحرانی می دانند که گریبان این کشور را گرفته است؟ و می خواهند تا بد تر از این نشده  زندگی  را تمام کنند؟ یونان هنوز 40 میلیارد یورو کم دارد ولی آلمان و صندوق بین المللی پول حاضر به پرداخت این پول نیستند و احتمالا  یونان تا پائیز رسما ورشکست خواهد شد.

در مقیاس اروپائی، میزان خود کشی در یونان، همیشه  از همه جا کمتر بوده است و حالا فقط در ماه ژوئن 350 نفر در آتن اقدام به خود کشی کردند که 50 نفر از آنها جان باختند. آنچه چشمگیر است این است که اکثر این افراد از طبقه متوسط هستند. در بیشتر موارد خودکشی در ملاء عام صورت می گیرد، شبیه یک نمایش.

روز 4 آوریل قبل از 9 صبح، داروسازی 77 ساله در میدان سینتاگما، در مرکز آتن، خود را بضرب گلوله از پای در می آورد. در کنار درختی تنومند هفت تیر را روی شقیقه خود می گذارد و ماشه را فشار می دهد…امی ، دختر 42 ساله اش می گوید پدرش مردی متعهد بود، عضو جنبش » ما پول نمی دهیم » و همیشه خواستار آن بود که یک گروه بین المللی بی طرف بدهی یونان را مورد بررسی قرار دهد، زیرا مسبب این  بدهی مطمئننا مردم یونان نبوده اند. در تابستان گذشته هرروز به  مرکز شهر آتن که در اشغال مردم بود می آمد  تا روشنگری و کمک  کند، بیشتر در چادر صلیب سرخ . روز 4 آوریل که برای آخرین بار بسوی میدان سینتاگما  می رفت یک » اس.ام.اس.» برای دخترس فرستاد:با این جمله : » پایان فرا رسید »  بعد تلفن همراهش را خاموش کرد. درست ساعت 8.31 دقیقه بود. دختر که   دیگر نمی تواند با او ارتباط تلفنی برقرار کند همراه دو تن از دوستان با اتوموبیل بسوی خانه پدر حرکت می کنند.

 در بین راه رادیو خبر می دهد که مردی در میدان  سینتاگما با گلوله خود کشی کرده است. اول آن  اس.ام.اس. بعد هم  این خبر. دختر می گوید مطمئن بودم که این او بوده است و همین طور هم بود….او حالا هفته ای دو سه بارــ بیشتر شبها ــ  به یادگاه پدر می رود ، در کنار آن درخت، با کمی فاصله می ایستد. میدان خلوت شده است. یک گروه موسیقی گیتار می نوازند، به مردمی نگاه می کند که توقف می کنند. مردم درکنار درخت دسته گل گذاشته اند. بدنه درخت شبیه تابلو اعلانات شده است، پوشیده از پیام ها . روی مقوائی با خط سرخ نوشته شده است: مثل روبات بی خیال رد نشوید. دریچه روح خود را باز کنید. روی یک سنگ مرمر جمله ای از   نامه  وداع دیمیتریس کریستولاس ، پدر دختر، حک شده است :» دولت امکان مرا برای ادامه زندگی نابود کرد. حقوق بازنشستگی من که 35 سال برایش پول داده بودم در خطر است و حالا پیش از آن که درسطل ذباله دنبال لقمه ای نان بگردم، به زندگی خود پایان می دهم».

کمی بالاتر از آن روی کاغذی نوشته شده است :» کاری که دیمیتریس کرد نباید تکرار شود». اما کاری که او کرد تقریبا هر روز تکرار می شود. ترس از آینده روز بروز بیشتر می شود.

دیمیتریس نامه  وداع خود را با این جمله به پایان برده است :» مطمئنم  جوانانی که آینده آنها را به غارت برده اند روزی دست به اسلحه خواهد برد و خائنان به میهن را در میدان قانون اساسی به دار خواهد آویخت.»

از سخنان دختر چینین بر می آید که مرگ خود خواسته پدر ضرورتی سیاسی بوده است و باید نبردی را که او آغاز کرد به پایان رسانید.

او پنج ساله بود که نخستین بار، نشسته بر شانه های پدر، در نخستین تظاهرات سیاسی شرکت کرد. روز 25 آوریل 1975 پس از پایان حکومت دیکتاتوری سرهنگان. وقتی که او سخن می گوید از ریلکه( شاعر آلمانی) و هابرماس ( فیلسوف آلمانی) شاهد می آورد. از مدل های دموکراسی سخن می گوید، از یک جامعه باز. او به این سخنان باور دارد، او فرزند پدرش است. » این مردم هستند که سیاست را شکل می دهند  و نه برعکس» . این سخن از آموزه های پدر است که در حافظه او نقش بسته است. می گوید بسیار پیش آمده که کسانی ناشناس به او تبریک گفته اند و او احساس غرور می کند » این سخنان به من نیرو می دهند».همین  که مردم از او یاد می کنند نشان آنست که مرگش بیهوده نبوده است. پایان زندگی او باید شانسی باشد برای آنها که خواستار تغییر هستند، برای آنها که   با بمیدان آوردن آخرین حربه ای که برایشان باقی مانده است، کار سیاسی می کنند. کسانی که از جان مایه می گذارند.

زنی نود ساله از بامی بلند   خود را پائین می افکند، همراه با پسرش. اما در واقع او به پائین نمی پرد. پسرش او را هل می دهد،  سپس  سه دقیقه صبر می کند آنگاه خود نیز از ارتفاع 15 متری به پائین می پرد.او  مردی بود موقر، 60 ساله، بنام آنتونی پریس.

فاصله محل سقوط او تا میدان سینتاگما 3 کیلو متر است که در کنار خانه ای قرار دارد که او با مادرش در آن می زیست . پریس بیست سال از مادر که بیمار بود، رنجور از آلزایمر و سرطان، نگهداری کرد. هر روز بمدت پنج دقیقه او را در پارک کوچک نزدیک خانه به گردش می برد. در شبی که این واقعه رخ داد، کرکرها را پائین کشید، صبح روز بعد مادر را با آسانسور به طبقه ششم برد، روی بام.

آنتونی پریس هم نامه ای از خود باقی گذاشته است، روی میز آشپزخانه. نوشته است:» زندگی من   غمنامه ای است دراز آهنگ». او کوشیده بود تا املاک خود را بفروشد ولی خریداری نبود که  بتواند آنرا بخرد. او  خانه داشت. کشتی داشت، موتور داشت.

  در نامه وداع خود نوشته است : » چه سود از داشتن مال و ملک وقتی پولی برای  خورد و خوراک نداری؟ «.

صبح  روز بعد از دیدار با   امی  کریستولاس بار دیگر تلفن پلیس در آتن   بصدا در می آید. کارمندی 61 ساله خود را در پارک آگیوس ـ فیلیپوس، نزدیک خانه اش ، به درختی دار زده  است. مردی که همسر پسر و دختری از خود برجای گذاشت دریا نوردی  بود بیکار.

2 پاسخ

  1. […] برای نظردادن وخواندن نظر دیگران راجع به این مطلب به سای… […]

  2. کشورهای غربی جهان را اداره میکنند.روش آنها برای این مدیریت ، برای مردم جهان جز جنگهای طولانی مدت ،ویرانی کشورها ، فقر و فلاکت دستاورد دیگری نداشته است. اما رسانه های آنها فقط از خودشان ستایش میکنند و در مقابل ازکشورها وکسانی که از آنها نیستند با یک ذره بین هر چه میتوانند نکات منفی سعی میکنند پیدا کنند حتی به دروغ گفتن وپنهان کردن واقعیت اقدام میکنند. آیا این وضع تا کی میتواند ادامه پیدا کند؟ ادعای دمکراسی خواهی وپشتیبانی از اعتراضات مردم جهان تا کی میتواند مردم جهان را دچار سرگیجه کند؟ کی مردم دنیا به آنهاخواهند گفت اقتصاد آزاد،ریاضیت اقتصادی و راه حل های جنگی شما به درد انسانها نمی خورد؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: