بمباران ایران اسرائیل: زمان حمله فرا رسیده امریکا: به این مرحله نرسیده ایم


بمباران ایران

اسرائیل: زمان حمله فرا رسیده

امریکا: به این مرحله نرسیده ایم

اشپیگل آنلاین ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل کوتاه نمی آید. او در مصاحبه با تلویزیون آمریکائی  «ان.بی.سی» تصریح کرد که انتظار دارد آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران آمادگی برای عمل نشان دهد. وی گفت ایران شش تا هفت ماه دیگر در آستانه تولید بمب قرار خواهد گرفت. جمهوری اسلامی می تواند تا اواسط سال 2013  به 90 درصد از اورانیوم مورد نیاز دست یابد. وی از دولت آمریکا خواست «پیش از آن که دیر شده باشد» مرزهای قرمز را به ایران نشان دهد. این کار می تواند از خطر حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران بکاهد.

 نتا نیاهو گفت «رهبری مسلط بر ایران  دارای  تعصبی تصور ناپذیر است».

منظور او همان تعصبی  است که در روزهای اخیر منشاء خشونت علیه تعداد زیادی از سفارتخانه های غربی در کشورهای اسلامی بوده است. حملات به ساختمان های سفارتخانه ها در کشورهای عربی دولت اوباما را با  مشکلات بزرگی روبرو ساخته است. در رسانه های   آمریکا در روزهای اخر هفته صحبت از این بود که  ممکن است این آشوب ها بسود  «میت رومنی» رقیب انتخاباتی اوباما تمام شود زیرا تصاویری که آتش زدن پرچم آمریکا  و حمله به ساختمان سفارخانه ها را نشان می دادند  می تواند  نشان ضعف آمریکا تلقی گردد.

سخنان صریح نتان یاهو از یکسو و حاضر نشدن اوباما به پذیرفتن او به حضور خود، از سوی دیگر، نشان فاصله رشد یابنده میان دولت آمریکا و اسرائیل است. احتمالا نتانیاهو می خواهد اوباما را  که در بحبوحه مبارزات  داغ انتخاباتی است زیر فشار بیشتر قرار دهد و از این وضعیت بسود خود استفاده کند.

نتانیاهو در این مصاحبه بر این نکته نیز تاکید ورزید که مناسبات اسرائیل با آمریکا کماکان بسیار نزدیک است.   او گفت  دلیل این که  در سفر قریب الوقوعش  به آمریکا  ملاقاتی بین او و اوباما صورت نخواهد گرفت  ناشی از  کمبود وقت اوباماست  . نتانیاهو نظر میت رومنی را نیز تایید نکرد که آمریکا می خواهد به اسرائیل بی اعتنائی کند.

اوباما تا کنون حاضر نشده است » خط سرخی » که اسرائیل می خواهد مشخص کند. کاراختلاف نظر میان این دو سیاستمدار سرانجام  به آنجا کشید که  در سفری که قرار است نتانیاهو در پایان ماه جاری به آمریکا بکند، ملاقاتی میان آن دو صورت نگیرد. حتی گفتگوی   تلفنی نتانیاهو با رئیس جمهور آمریکا نیز  نتوانست اوبا ما را بر سر مهر اورد و به او وقت ملاقات بدهد      . در حالی که نتانیاهو و میت رومنی با یکدیگر دوست قدیمی هستند و از هفده سال پیش که هر دو مشاور یک موسسه واحد بودند   یکدیگر را می شناسند.

سوزان رایس ، نماینده آمریکا در سازمان ملل،   گفته های نتانیاهو در مصاحبه تلویزیونی را  درست ندانست و گفت در مورد پیشگیری از دست یافتن ایران به بمب اتمی ذره ای اختلاف میان آمریکا و اسرائیل نیست. ولی سوزان رایس تاکید کرد که  طبق اطلاعات سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل فاصله ایران با کسب توانائی برای دست یافتن به بمب بسیار زیاد است . وی گفت تحریم های اقتصادی علیه ایران موثر واقع شده اند. اوباما پیوسته تصریح کرده است که آمریکا در کنار اسرائیل  است و کاری را که برای ممانعت ایران از دست یافتن به سلاح اتمی ضرورت داشته باشد، خواهد کرد. رایس گفت :» ولی ما هنوز به این مرحله نرسیده ایم «.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/netanjahu-iran-kann-in-sechs-bis-sieben-monaten-nuklearwaffen-haben-a-856115.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: