برنده موج تظاهرات علیه فیلم «عصمت مسلمانان» کیست؟


برنده موج تظاهرات

علیه فیلم «عصمت مسلمانان» کیست؟

ریا نوستی ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

پس از تظاهرات ضد آمریکائی روزهای گذشته که هم غرب  و هم جهان اسلام  دیدند، داوری آنها نسبت به یکدیگر از چه سنخ است؟ موقعیت برای غرب  بمراتب بدتر از زمانی شد که این تظاهرات رخ نداده بودند. کارشناسان  سیاسی نیز که به تحلیل رویدادها پرداختند این پرسش را مطرح ساختند که آن آتش سراسری غرب ستیزی که از لیبی تا جاکارتا را فراگرفت چه عواقبی در پی خواهد داشت و به سود کدام فرهنگ سیاسی دیگر تمام خواهد شد؟ در واقع  آنچه رخ داد ارتباطی با فیلم پیامبر نداشت، هر انگیزه  دیگری نیز می توانست به رویدادی مشابه  آنچه رخ  داد بیانجامد. اعتراض واقعی جهان اسلام به امپریالیسم است نه  به راست گرایان افراطی غربی.

این که  آن  فیلم ضد اسلامی ارتباط چندانی با حوادث بعدی نداشت، پیام دیگری نیز در بر داشت. این نشانه آنست که  نفرت از امپریالیسم عمیق تر از اینهاست .

بنا به نوشته واشنگتن پست هم حکومت های  تازه و هم قدیمی ها دوباره بر توده های خشمگین مسلط می شوند. هیچ کدام از آنها خشونت هائی از این دست را بر نمی تابند. بنوشته روزنامه پیشگفته هم اکنون واشنگتن و قاهره مشغوال مذاکره  برای دادن 3 میلیارد دلار کمک  به مصر هستند.

در سفارت خانه های آمریکا کار دوباره روال عادی پیدا می کند ولی حالا همه می دانند که مناسبات آمریکا با همپیمانهایش در منطقه برچه پایه سستی استوار است.

بهترین توصیف موقعیت را » آرون داوید میلر » دیپلمات پیشین آمریکائی عرضه کرده که می گوید: «در این منطقه دست های آمریکا بسته است. ولی عقب نشینی هم خطاست. او یاد آور می شود که پرزیدنت اوباما در آغاز زمامداری خود می خواست مناسبات تازه ای با کشورهای اسلامی برقرار سازد. اما چنان که می بینیم  این سیاست شکست خورده است.

میلر در عین حال معتقد است که رئیس جمهور بعدی نیز (چه اوباما باشد چه رقیب او میت رومنی) سیاست آمریکا را در برابر کشورهای اسلامی تغییر نخواهد داد و دلائلی که برای این ارزیابی بر می شمارد از این قرارند: موجودیت اسرائیل، درهم آمیزی علائق اقتصادی آمریکا با عربستان و دیگر کشورهای سلطنتی عربی در خلیج فارس..

بنظر می رسد که اوباما گرانیگاه سیاست خارجی خود را از خاورمیانه به خاور دور انتقال خواهد داد (برای ایستادن دربرابرچین). چین بر سر مالکیت چند جزیره  بشدت با ژاپن در گیر است.

آیا اوباما در موقعیتی قرار دارد که هم در خاورمیانه و هم در خاور دور تاثیرگذار باشد؟ شاید، ولی نه چندان زیاد. افزون بر اینها  خبرهائی که از افغانستان می رسند نیز برای آمریکا  نگران کننده هستند. آنجا چهار سرباز آمریکائی کشته شدند (نه بدست طالبان بلکه بدست نیروهای دولتی افغانستان) . هواپیماهای جنگی آمریکا هم گویا اشتباها  9   زن افغانی  را کشتند.

سربازان افغانی که همپیمان آمریکا هستند تا کنون 51 سرباز آمریکائی را  کشته اند. در کابل نیز  مسلمانان خشمگین علیه آمریکا دست به تظاهرات زدند.

افغانستان محل تلاقی سیاست قدیمی آمریکا (در خاور میانه) و سیاست جدیدآن (در خاور دور) است. پس از آن که در سال 2014 اکثر سپاهیان آمریکا افغانستان را ترک کردند وظیفه سربازان باقیمانده  این خواهد بود که نگذارند چین چندان احساس امنیت کند.

ولی اعتراضات ضد آمریکائی با روشنی به واشنگتن نشان می دهند که این گونه استراتژی ها همیشه راهبردهای مناسبی نیستند.

اعتراضات بوضوح تمام نشان دادند که آمریکا و غرب  دیگر در جهان اسلام حیثیت پیشین را ندارند. برنده کیست؟

چین؟ این هنوز قطعی نیست. روسیه؟ آنها که سرشکستگی آمریکا را پیروزی روسیه می دانند، می توانند شادباشند. ولی آنچه نصیب روسیه شده فقط یک پیروزی اخلاقی است. مسکو تاکید  می کرد که شورش های عربی  به هرج و مرج خواهد انجامید و سبب پیشرفت نیروهای افراطی خواهد گشت.

آمریکائی ها  وانمود می کردند که از حضور دموکراسی در منطقه خوشحالند. ولی حمله کنندگان به سفارتخانه های آمریکا درس دیگری به آمریکا دادند و سیاست آمریکا را به تمسخر گرفتند.

 http://de.rian.ru/opinion/20120918/264455696.html

یک پاسخ

  1. آمریکا و انگلیس سیاستهای خود را براساس «ندانستن مردم جهان» بنا گذاشته اند این روش برای آنها در آینده بسیار پرهزینه خواهد بود اینکه بسیاری از وقایع جهانی برای ایجاد تنفر از نیروهای مخالف آمریکا با طرح ریزی آمریکا صورت می کیرد روزی بسیار واضح وآشکار خواهد شد غرب فکر آنروز را نکرده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: