افشاگری تازه ویکی لیکس-جنگ با دشمن ناشناس سیاست حاکم بر امریکا شده


افشاگری تازه ویکی لیکس-

نویس دویچلند ــ ترجمه رضا نافعی

جنگ با دشمن ناشناس

سیاست حاکم بر امریکا شده

پلاتفرم افشاگر ویکی لیکس  اسناد دیگری را افشا کرده است: صد دستور برای برخورد با زندانیانی است که در ارتباط با «جنگ ضد ترور» آمریکا زندانی شده اند .

تا کنون در وبسایت «ویکی لیکس.اُ رگ» زیر عنوان  Detainee Policies  پنج سند از دوران حکومت جورج  دابلیو بوش در بارۀ  رفتار با زندانیان نظامی در دسترس بود. ویکی لیکس خبر می دهد که روی هم رفته 100 سند در این مورد منتشر خواهد کرد. 33 صفحه از این سند جامع  مربوط است به موضوع » گوانتانامو» .

این سند حائز «اهمیت تاریخی» فوق العاده است. خلیج گوانتانامو به درستی «به  سمبل تجاوز روشمند غرب به حقوق بشر تبدیل شده است»، این سخن جولیان آسانژ بنیاد گذار ویکی لیکس است که در پناهگاه خود، سفارت اکوادور، در لندن بسر می برد. این اسناد نشان می دهند که پس از رویداد 11 سپتامبر 2001 چگونه فضائی بوجود آوردند که قانون را به آن راه نباشد، فضائی که پنتاگون می تواند افرادی را که به آنها ظنین است در آنجا زندانی کند، بدون آن که مجبور باشد در مورد تصمیمات خود به کسی پاسخگو باشد. آسانژ آن را منظری از «کالبد شناسی جانوری درنده خو» می خواند.

قرار است در روزهای آینده اسناد دیگری برای معرفی » سیاست بی مسئولیتی» ارائه شود که در دوران حکومت بوش آغاز شد و در دوران  اوباما  ادامه یافت. روزنامه «واشینگتن پست » در مقاله   تحقیقی و دنباله داری نشان می دهد که «جنگ با تروریسم»  در دوران پرزیدنت اوباما با بکار گرفتن هواپیماهای بی سر نشین و  فهرست نام کسانی که باید کشته شوند، » تکامل » یافته است.

اینک ویکی لیکس از جمله اعلام کرده که برای نخستین بار سندی را منتشر خواهد ساخت که نشان می دهد چگونه برخی از زندانیان مثلا در شکنجه گاههای کشورهای همپیمان با آمریکا  «گم و گور» می شوند، شگرد کار این است که از همان آغاز عالما و عامدا نام آنها در جائی ثبت نمی شود.  اسناد دیگر معرف درسنامه هائی هستند که می آموزند شیوه بازجوئی  از  زندانیان در عراق  و گوانتانامو چگونه باید باشد.

آسانژ در مصاحبه ای که تلویزیون آمریکائی  سی ان ان با او کرد تندروی های روزهای آغازین جنگ علیه دشمن ناشناس و چگونگی تکامل این اقدامات را توضیح می دهد و نشان می دهد که این اقدامات چگونه آمریکا را گام بگام به دائمی شدن  وضعیت اضطراری  کشاندند، یعنی همین وضعی که آمریکا امروز در آن غوطه ور است.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/802609.handbuch-fuers-foltern.html

یک پاسخ

  1. دست گلشون درد نکنه

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: