لیست 2059 توفان افشاگری در یونان


لیست 2059

توفان افشاگری در یونان

زود دویچه تسایتونگ ــ ترجمه رضا نافعی

در یونان روزنامه نگاری که افشا گر نام متهمان مالیاتی بود دستگیر شد.

مجله ای که در آتن منتشر می شود  نام متهمان مالیاتی را که بدون پرداخت مالیات پول از یونان خارج کرده بودند منتشر کرد. سردبیر مجله، به این بهانه که اتهام این افراد اثبات نشده است،توقیف شد ـ ولی منبع آن خبر جنجال برانگیز منبعی جدی است.

پلیس آتن صبح روز یکشنبه کستاس واکسه وانیس، سردبیر مجله «هات داک» را دستگیر کرد. این مجله روز گذشته نام 2059 نفر را که مظنون به نپرداختن مالیات و انتقال پول به بانک های سوئیس هستند منتشر ساخت. این فهرست از جمله در برگیرنده نام برخی از سیاستگران، روزنامه نگاران، زنان خانه دار و دانشجویان  است.

دادستان بلافاصله پس از انتشار این نام ها حکم دستگیری واکسه وانیس را صادر کرد. به چه دلیل؟ زیرا: اثبات نشده است که آن افراد واقعا گناهکار مالیاتی هستند. افزون بر این  انتشار نام آن افراد موجب لکه دار شدن نام آنها خواهد شد. سردبیر قبل از دستگیری از طریق » توئیتر» از همگان در خواست کرد به همه جا خبر بدهید: «بجای آن که دزدان و وزیران قانون شکن را دستگیر کنند، حقیقت را توقیف می کنند.»

پلیس خبر دستگیری را تایید کرد. بسیاری از کسانی که به سرویس رسانه های اجتماعی  دسترس دارند خشم خود را از رفتار پلیس در رسانه ها اعلام کردند.

منبع این فهرست، که به نام » فهرست لاگارد» شهرت یافته، نیروهای امنیتی فرانسه هستند، فهرست در برگیرنده نام آن یونانی هائیست که در ده سال گذشته پول به سوئیس انتقال داده اند. بنا  به نوشته  جرائد، این فهرست را «کریستینه لاگارد»  وزیر سابق دارائی فرانسه در سال 2010 در اختیار مقامات یونانی گذاشته است. لاگارد امروز رئیس صندوق بین المللی پول است.

هم اکنون این فهرست در  کشوری که با بحران شدید  بدهی روبروست سبب بحث های تند شده است. زیرا مردم بشدت نسبت به سیاستگران و نخبگان ثروتمند خشمگین هستند، زیرا با تصمیماتی که  همین افراد  برای صرفه جوئی های شدید می گیرند سخت ترین فشار ها در درجه اول به تهی دست ترین قشرهای جامعه وارد می آید.

مفقود شدن فهرست جنجالی    

مقامات یونانی مدت زیادی   متوسل به این ادعا می شدند که چون  این نام ها از طریق غیر قانونی بدست آمده اند  فاقد اعتبار برای تعقیب گناهکاران مالیاتی هستند.

در این گیر و دار فهرست نام ها هم در دستگاه دولتی یونان گم شد.  جییانیس استورناراس، وزیر کنونی دارائی در یونان، اظهار می دارد که او در ماه اکتبر  از فرانسه خواهش کرده است که آن فهرست را بار دیگر به یونان بفرستند.

http://www.sueddeutsche.de/politik/2.220/griechenland-journalist-enthuellt-steuersuender-und-wird-festgenommen-1.1508232

2 پاسخ

  1. باسلام به دکتر نافعی و خوانندگان
    در جهان سرمایه داری چنین ماجراهای شرم آوری در جریان است و فقط بخشی از آن به بیرون راه پیدا میکند. درد اصلی را در یونان مردمی میکشند که باید برای رفع گرسنگی در بالکنهای خود کلم بکارند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: