پول نفت در ونزوئلا خانه می شود و در ایران خودمان گم می شود


پول نفت در ونزوئلا خانه می شود

و در ایران خودمان گم می شود

یونگه ولت ــ  گزینش و ترجمه رضا نافعی

هنگام خواندن این گزارش برای من که مترجم این گزارش هستم  این پرسش مطرح گشت که  چطور می شود در یک کشور نفت خیز میلیارد میلیارد پول نفت گم شود و در یک کشور نفت خیز دیگر با همان پول نفت دو میلیون خانه رایگان برای مردم ساخته می شود؟  

دولت ونزوئلا دست به اجرای  یک برنامه ساختمانی  درخشان زده است. تخلیه اجباری مسکن را ممنوع کرده است. کسانی که  در اثر توفان های مصیبت بار خانه  و کاشانه  خود را از دست داده اند  و نیز ساکنان محلات فقیر نشین نخستین کسانی هستند که خانه های رایگان دریافت می دارند.

در وبسایت دولت ونزوئلا تصویری از انگلس  و در کنار آن جمله ای از مقاله ای که او 140 سال پیش نوشت درج شده است،  با این مضمون: «پس از پایان دادن به شیوه تولید سرمایه داری است که  میتوان مسئله مسکن را حل کرد.»  در این صفحه اینترنتی در باره برنامه درخشان دولت پرزیدنت چاوز توضیح بیشتر داده شده است: برای بر طرف کردن کمبود مسکن در ونزوئلا طی هفت سال 2 میلیون آپارتمان ساخته خواهد شد. چاوز روز پنجشنبه گذشته در اجلاس کابینه خود گزارش داد که در حال حاضر 400 هزار آپارتمان در دست ساختمان است. 80 هزار واحد از این آپارتمانها تا پایان سال جاری در اختیار نیاز مندان قرار خواهد گرفت.

ریکاردو مولینا، وزیر خانه سازی ونزوئلا، در همین اجلاس گزارش داد که از آغاز اجرای این برنامه در آوریل سال 2011 تا کنون نزدیک به 290 هزار آپارتمان در اختیار نیازمندان گذاشته شده است. در وبسایت مربوط به این برنامه  اعلام شده که تا پایان سال 2012  دست کم 350 هزار آپارتمان ساخته خواهد شد. ولی تا چند روز پیش چنین بنظر می رسید که این هدف تامین نخواهد شد. زیرا شرکت های ساختمانی نتوانسته اند طبق زمانبندی پیش بینی شده کار را تحویل دهند. از قرار معلوم دولت نمی خواسته است در جریان مبارزات انتخاباتی برای ریاست جمهوری با شرکت های خصوصی ساختمانی در گیر شود. پس از آن که در 7 اکتبر چاوز در مقام خود تثبیت شد بلافاصله چند نفر را مامور کنترل دقیق زمان بندی های مقرر کرد. این سوء ظن وجود دارد که بعضی از شرکت های ساختمانی با توجه به مبارزات انتخاباتی برنامه خانه سازی را مخصوصا به تعویق انداخته اند تا از این طریق بطور غیر مستقیم به مخالفان دولت کمک کرده باشند.

قربانیان توفان هائ  دوسال گذشته  نخستین کسانی هستند که  مالک این خانه ها خواهند شد.   توفان های دو سال اخیر چندین هزار خانه  را در ونزوئلا ویران کردند. این خانه ها رایگان در اختیار توفان زدگان قرار خواهد گرفت. طبق برنامه دولتی دیگری بنام ( خانه مجهز من ) برای تامین اسباب و اساس موردنیاز  ساکنان خانه های نو به آنها کمک خواهد شد. گروه بزرگ دیگری که از پروژه ساختمانی استفاده خواهد کرد کسانی هستند که تا کنون ساکن محلات فقیر نشین در حاشیه پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ بوده اند. اینها می توانند در ازای پرداخت ماهی 100 بلیوار که برابر ااست با  18 یورو از این خانه استفاده کنند. در مرحله سوم  این برنامه خانه هائی در اختیار طبقه متوسط ولی کم درآمد جامعه قرار خواهد گرفت، که انها نیز تا کنون از کمبود مسکن و  در نتیجه افزایش اجاره در زحمت بوده اند.

همراه و همزمان با برنامه خانه سازی  در ونزوئلا، چندین قانون به تصویب رسید که هدفش مبارزه مستقیم با  سوداگری  مسکن است. چاوز در پنجم ماه مه 2011  طی مصوبه ای تخلیه اجباری  خانه های مسکونی افراد حقیقی و خانواده های آنان را که نیازمند سرپناه هستند، کسانی که بطور قانونی ساختمانی را برای سکونت  شخصی  در اختیار دارند، ممنوع کرد. دلیل تصویب این مصوبه که طبق آن عملا تخلیه اجباری محل مسکونی  ممنوع می گردد این است که معیار تعیین اجاره ها بورس بازی با زمین و ساختمان و سودجوئی های بورس بازان، ملاکان و موجران بوده است و نه بالا رفتن ارزش واقعی ملک و یا افزایش منطقی  و قابل درک اجاره ها  . در نتیجه فقط  قشرهای کم در آمد از طبقه متوسط و  قشرهای ناتوان اجتماعی هستند که با خطر از دست دادن کاشانه خود روبرو هستند. چاوز می گوید این وضع نه تنها عواقب اقتصادی  و اجتماعی مستقیم برای  خانواده هائی دارد که مورد تهدید هستند بلکه آنها را زیرفشارهای روانی  و جسمانی  نیز قرار می دهد  و سلامت آنها را  هم  باخطر مواجه می سازد.

روزنامه راستگرا و مخالف دولت  بنام » ال اونیورسال » برنامه خانه سازی را » نمایش احساساتی » نامیده بود که نه استراتژی دارد و نه برنامه . مقصر کمبود مسکن در ونزوئلا نیز دولت کاسترو در کوباست که با پول ونزوئلا در کوبا خانه می سازد در نتیجه ونزوئلا خود برای خانه سازی سیمان و مصالح ساختمانی ندارد.

http://www.jungewelt.de/2012/11-13/022.php

3 پاسخ

 1. رفیق عزیز آقای نافعی از زحمات شما بسیار سپاس گزازم، رضا همیانی

 2. درایران امکانات خیلی بهترازاین هم وجود دارد ولی متاسفانه کسی به فکرمردم نیست.یعنی کسانی که درمصدرکارهاهستندیا مزدور بیگانگان هستند و مقاصد انها را دنبال میکنند یا فقط به فکرجیب ومنافع خودشان هستند.همگان میدانند که آستان قدس رضوی بیشترین و مرغوبترین زمینهای مشهد وحومه آن و حتی شهرهای دیگررا دراختیار دارد وهمچنین شرکتهای زیادی که کارخانه های مصالح ساختمانی تولید میکنند ازآجر وسیمان وسنگ گرانیت و آهن تاچیزهای دیگروبا پولهای بادآورده فراوانی که روزانه سربه میلیاردها تومان میزند.اگریکنفر دلسوز این ملت در راس این ثروتمندترین گروه اقتصادی بود میتوانست با استفاده ازاین همه پول که همین ملت بدبخت ازشکم زن وبچه هایشان میزنند ونذرامام رضا میکنند وچه توی ضریح میریزند وچه نقدا پرداخت میکنند و قبض میگیرند،درهمین زمینهای آستانقدس خانه سازی کنند و به مردم بدهند،مجانی هم ندهند وفقط به قیمت تمام شده و اقساط به کسانی که نیاز به مسکن دارند بدهند وپولش را هم بگیرند،ولی متاسفانه طبسی وباندش که از روز اول انقلاب بدستور خمینی به این پست منصوب شده به هیچ وجه به فکر مردم نیستند.اول کار خودش همه چیز را قبضه کرد ،بعدها همه کارها را به ناصر پسر بزرگش سپرد که زن حامله اش را برد امریکا وزنش آنجا زائید وخودش باضافه زن وبچه اش شدند سیتی زن امریکا.حالا هم که کارها را سپرده است به پسر دیگرش مصطفی.روزانه چند میلیارد تومان در اطراف حرم خرج میکنند که هیچ نیازی به این همه ابنیه و ساختمان درحرم امام رضا وجود ندارد.فقط دکانی است برای بخور بخور خود و اطرافیانشان،هرمتر بنا در اطراف حرم که ساخته میشود چندین برابر جاهای دیگر خرج برمیدارد،چرا که درتمامی قراردادها پورسانتهای نجومی به واگذارکنندگان میرسد وحتی پس ازحسابرسی توسط موسسه حسابرسی آستانقدس وبرملاشدن اختلاسها و رشوه ها و هزارجور دزدی دیگر،آب ازآب تکان نمیخورد و فقط مسئول مربوطه جابجا میشود.
  اصولا تمامی دارائی آستانقدس توسط یکعده آدمی که معلوم نبوده ثروتهای هنگفت را ازکجا بدست آورده بودند در هنگام مرگ که میدیدند دیگر دارند میروند به آن دنیا و نمیتوانند از این اموال استفاده کنند وبرای کلاه گذاشتن سرخدا آنها را به امام رضا میبخشیدند تا شاید خداوند درآن دنیا آنها را ببخشد.آنه تمامی ثروت خود را وقف امام رضا میکردند تا خرج یتیمان،بیچارگان،درماندگان،مریضهائی که پول دوا ودذمان ندارند،محتاجان،در راه ماندگان و بیچارگان شود،ولی کسانی که یرسرکارهستند فقط بفکر دوشیدن هرچه بیشتر مردم هستند.یک سری به مزایده زمینهای بکروعالی مناطق مختلف مشهد که هرماهه درسایت فروش اراضی آستانقدس عرضه میشود بزنید،تا متوجه شوید چگونه این زمینها را به گرانترین قیمت ممکن میفروشند.
  این ظلمی که در آستانقدس به کارکنان رده های پائین شرکتها وموسسات مختلف آن میشود درهیچ جای جهان نمیبینید،فقط یک نمونه آنرا برایتان میگویم،خودتان تا ته آنرا حدس بزنید.درکتابخانه مرکزی آستانقدس که ساختمان آن دردل حرم قرار دارد و در چند قدمی ضریح امام رضا قرار دارد،کتابدارها نه استخدام هستند نه قرارداد دارند نه اضافه کار دریافت میکنند نه مرخصی دارند ونه سابقه بیمه.بدبختها میگویند به هرمیزان که کارکنیم به ما دستمزد میدهند وهیچ حق و حقوقی نداریم وهرزمان هم که بخواهند میگویند از فردا دیگر سر کارنیائید.اداره کار شکایت کردیم به ما،گفتند ما زورمان به آستانقدس نمیرسد،آنجا تحت نضارت اداره کار نیست وما نمیتوانیم با آنها دربیفتیم.
  این مطالب گوشه ای از پادشاهی خاندان طبسی در مشهد،خراسان وایران است،که اگر اندک بوئی ازمسلمانی برده بودند میتوانستند همه اهالی مشهد را خانه دار کنند،ولیکن وقتی خوب ودقیق واز دید اسلام به قضیه نگاه میکنی تازه میفهمی این خاندان نه تنها مسلمان نیستند بلکه انسانیت را هم به مسلخ برده اند.
  یکنفر خواب امام رضا را دیده بود.درخواب از امام رضا پرسیده بود،(آقا چرا این همه دزد در دستگاه شما که همان آستانقدس باشد جمع شده اند و میچاپند و میدزدند ومیخورند،ولی شما هیچ کاری نمیکنید؟چرا اینها را از دم و دستگاه خودتان بیرون نمی اندازید.امام رضا پاسخ میدهد:یکعده دزد بخشیده اند ویکعده دزد هم باید ببرند وبخورند.

 3. آقا یا خانم کتابدار تصویر درستی از استان قدس رضوی منعکس کرده اند. این چنین نوشته ها ی روشنگرانه میتواند تاثیر مثبتی در جهت توجه مردم به حیف و میل اموال عمومی داشته باشد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: