اروپا در آستانه انقلاب، 14 نوامبر (دیروز) اروپا یکپارچه به لرزه در آمد


اروپا در آستانه انقلاب

14 نوامبر (دیروز)

اروپا یکپارچه به لرزه در آمد

اشپیگل آنلاین ــ فوکوس آنلاین ــ

گزینش و ترجمه رضا نافعی

روز گذشته (14 نوامبر) در اسپانیا و پرتقال صدها پرواز هوائی حذف شدند، در بلژیک قطار ها متوقف شدند. میلیون ها نفر در اسپانیا، پرتقال، ایتالیا و یونان علیه اقتصاد ریاضتی دولت ها به اعتراض برخاستند.

مادرید، لیسبون، بروکسل ــ نمایندگان برجسته کارگران و کارمندان قاره اروپا سخن از » لحظه ای تاریخی در جنبش سندیکائی اروپا » می گویند. میلیون ها نفر از شاغلان به کار در کشورهای اروپائی علیه سیاست ریاضت اقتصادی  دست به تظاهرات زده و در اعتصاب ها شرکت کرده اند.

در اسپانیا و پرتقال با یک اعتصاب عمومی 24 ساعته زندگی عمومی   فلج شد.

در بلژیک قطار ها از کار باز ایستادند.

در یونان شاغلان بکار چند ساعت دست از کار کشیدند

در ایتالیا  اعتصابی سراسری در دستور کار قرار گرفت.

موسسات بزرگ هواپیمائی در اسپانیا نیمی از پرواز های خود ( در حدود 600 پرواز) را حذف کردند. در چند فرودگاه آلمان پرواز به اسپانیا و پرتقال از برنامه حذف شد.

«میخائیل زومر» رئیس اتحادیه سندیکاهای آلمان با توجه به این اعتصاب عمومی در برلن گفت: «ازسیاست صرفه جوئی کاری ساخته نیست، این نه تنها یک سیاست بی معنی، بلکه سیاستی خطرناک نیز هست». وی گفت: راه مبارزه با بحران اجرای یک برنامه گسترده برای سرمایه گذاری و رشد اقتصادی است، با ریاضت اقتصادی  کار  پیش نمی رود».

در ماه مارس نیز یک اعتصاب عمومی در اسپانیا صورت گرفت که بخش وسیعی از زندگی اجتماعی را فلج کرد. وضعیت اسپانیا بگونه ای نمونه وار  شکست سیاست برخورد با بحران را نشان می دهد. گرچه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا سیاست ریاضت اقتصادی را به اجرا گذاشت ولی این کشور بشدت با رکود اقتصادی روبروست، کمبود بودجه نیز از این طریق برطرف نگشته است. برعکس،  بیکاری بشدت افزایش یافته است. امروز از هر چهار اسپانیائی یک نفر بیکار است. بیکاری جوانان به 50 درصد رسیده است.

بنا به گزارش » فوکوس آنلاین»، هلموت اشمیت، صدراعظم اسبق آلمان، هفته پیش، در اجلاس اقتصادی هامبورگ، با شرکت نمایندگان سیاسی، اقتصادی و رسانه ای آلمان که برای رایزنی  و ارزیابی اوضاع اروپا گرد آمده بودند، سخن از فقدان اعتماد عمومی گفت  وی گفت می توان تصور کرد که در سال های آتی     تغییرات عمیق سیاسی و اقتصادی در اروپا رخ دهد. هلموت اشمیت گفت احساس می کند که در سراسر اروپا اعتماد به سازمان های اروپائی کاهش یافته است. او گفت: «احتمالا ما در اروپا در آستانه  یک انقلاب  قرار گرفته ایم«.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/protest-gegen-sparkurs-streiks-laehmen-spanien-und-portugal-a-867117.html

http://www.focus.de/politik/deutschland/altkanzler-helmut-schmidt-sieht-schwarz-wir-stehen-vielleicht-vor-einer-revolution-in-europa_aid_856487.html

2 پاسخ

  1. اگر لنین بطور فرضی زنده می شد و این اوضاع را می دید از تعجب شاخ در می اورد ! شرایط به اصطلاح انقلابی کاملا» اماده و فراهم است اما جوانان به جای فعالیتهای انقلابی سرگرم دیسکوها و آمادگی برای کارناوال و از این قبیل تفریحات سالمند .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: