اخبار انحرافی در پی فریب مردم است جنگ در غزه دراز مدت و حساب شده است


اخبار انحرافی در پی فریب مردم است

جنگ در غزه

دراز مدت و حساب شده است

یونگه ولت ـ ترجمه رضا نافعی

حمله به غزه نشان می دهد که دولت نتانیاهو علاقه ای به مذاکره در بارۀ کشور فلسطین ندارد. این دولت قصد دارد یک بار برای همیشه مقاومت در نوار غزه را درهم شکند. «ماری دبس» از حزب کمونیست لبنان اعتقاد راسخ دارد که هدف  اسرائیل این است.

دبس در گفتگو با خبرنگار یونگه ولت در بیروت  یاد آور می شود که  جنبش مقاومت فلسطین  محدود به اسلامگرایان حماس و جهاد اسلامی نیست. نیروهای چپ مانند جبهه خلق برای آزادی فلسطین (  PFLP ) نیز در برابر نیروی اشغالگر مسلحانه مقاومت می کنند. ماری بس می گوید اسرائیل نزاع با فلسطینی ها را تبدیل به نزاع مذهبی میان مسلمانان و یهودیان کرده است.  با این عمل نتانیاهو  نخست وزیر اسرائیل واپسگرا ترین نیروهای اسرائیل را تجهیز می کند. اما علل اصلی  جنگ، که عبارتند از اشغال غیر قانونی، ادامه  شهرک سازی و سرکوبی توسعه اقتصادی بویژه در نوار غزه از طریق ادامه محاصره غزه ــ  اصلا مطرح نمی شود. افزون بر این ها کنترل نفت و گاز هم نقش بازی می کند. در دریای مدیترانه میان  لبنان و غزه و قبرس یک » مثلث طلائی » از منابع گاز کشف شده است که اسرائیل می خواهد آن را تصاحب کند. بزرگترین منابع گاز در منطق لبنان قرار دارند. طبق تخمین های صورت گرفته، دومین منبع بزرگ  در سواحل غزه قرار دارد. اسرائیل برای استخراج گاز قراردادی با قبرس امضاء کرده است ولی اسرائیل به منطقه لبنان و غزه راه ندارد. ماری دبس حمله زمینی ارتش اسرائیل را ممکن نمی داند، » مگر آن که اسرائیلی ها قصد قتل عام در غزه داشته باشند».  حماس که در عین حال خواستار آتش بس دراز مدت است «در دل مردم جای دارد».

«گرشون باسکین»، کنشگر صلح اسرائیلی نیز به همین نکته اشاره می کند. » قتل احمد جعبری یک حمله پیشدستانه برای جلوگیری از تحقق  یک آتش بس دراز مدت احتمالی بود»

(www.aixpaix.de.) باسکین که در پس پرده برای آزاد شدن «جیلاد شالیت» سرباز اسیر اسرائیلی نقش  داشته است به حماس پیشنهاد کرده بود مکانیسمی برای یک آتش بس دراز مدت میان اسرائیل  و حماس ایجاد گردد. این طرح به احمد جعبری، ارائه می شود تا برای تحقق آن در غزه زمینه سنجی کند. اما پیش از آن که این طرح رسما به اسرائیل عرضه شود نیروی هوائی اسرائیل جعبری را  روز چهارشنبه گذشته به قتل رساند. با قتل او  طرح استقرار دراز مدت آتش بس و تفاهم دو طرف با یکدیگر   که بسود هردو طرف بود نیز از پای در آمد.

 از دیدگاه خانم «سوفیا ساده» مورخ لبنانی، جنگ در غزه بخشی از جنگ تقسیم منطقه است. روسیه، چین و آمریکا  مرز های خود را علامت گذاری می کنند. زبیگنیو بریژینسکی طراح استراتژی جهانی آمریکا، در کتاب اخیر خود بنام » رویای راهبردی » می نویسد در تقسیم تازه جهان روسیه و آمریکا باید با هم کنار بیایند. سوفیا ساده که استاد تاریخ خاور نزدیک در دانشگاه عربی بیروت است معتقد است که نتانیاهو بیم دارد که آمریکاعلاقه خود را به خاور نزدیک   از دست بدهد، زیرا » آمریکا دیرگاهی است که به دریای چین چشم دوخته است» و ارتش آمریکا قادر به » جنگ در دوجبهه، هم  در  خاور نزدیک و هم علیه چین »  نیست. نتانیاهو می خواهد با جنگ در غزه، بار دیگر آمریکا را به کنار خود بکشد. ولی پرزیدنت اوباما از محمد مورسی رئیس جمهور مصر خواسته است که در مسئله غزه پا درمیانی کند. بنظر پرفسور سوفیا ساده با این پیشنهاد مصر و ترکیه باید مسئله اسرائیل و حماس را حل کنند. در اردن نیز یک جنگ نیابتی در حال شکل گرفتن است. جنگی میان پادشاه اردن و سلفی ها. بنظر پرفسور ساده منطقه نفوذ آمریکا و روسیه می تواند از نو تعیین شود، مانند آنچه که میان انگلستان و فرانسه روی داد و در موافقت نامه  سری سایکس ــ پیکو در سال 1916 ثبت شد. این بار  ایران، عراق، سوریه و لبنان می توانند مناطق نفوذ روسیه و چین گردند و تمام مناطقی که در جنوب این کشور ها هستند منطقه نفوذ آمریکا شوند.

http://www.jungewelt.de/2012/11-20/011.php

یک پاسخ

  1. سی وجهار سال است زیر نفوذ روسیه

    پوتین مددف وسایرشرکتهایکلان سرمایه داران انها بوده ایم سرمایداران چین هم اضافه شو ند گل بود بسبزه هم اراسته شو دتا بود در تاریخ کشورما تزار و پطرکبیر بودند که بسرزمین ما تجاوز کردند در اندوره حکومت نا لایق قاجار بتحریک وفتوای مذهبیون جنگها ایجادکردندوهفده شهر مارا گرفتند حالا هم سهم دریای خزر رابالا کشیدند فکر میکنم اینده خوبی در انتظارمان نیست از نسل ما کدشت نسلهای اینده چه در انتظارشان ست اینده جواب خواهد داد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: