یا انقلاب- یا جنگ این پایان بحران اقتصادی است


یا انقلاب- یا جنگ

این پایان بحران اقتصادی است

یونگه ولت ـ ترجمه رضا نافعی

بحرانی دائمی گریبان اقتصاد – سرمایه داری جهانی- را گرفته است. از سال 2007 که این بحران آغاز شد دیگر تحرک چندانی مشاهده نمی شود. آنچه را که برخی آن را  ضعفی مرحله ای می خوانند که فقط اندکی طولانی شده  است،  از دیدگاه  » ویم گرومِن » دانشمند هلندی منزل آخر از یک دوران است. او می گوید:

«انقلاب سوم صنعتی  به وضوح وارد مرحله اشباع ، مرحله تباهی خود شده است». این ها نظر این ریاضیدان ، دانشمند فیزیک  و کارشناس روند تحولات اجتماعی است که  قرار است در سمپوزیوم بین المللی دانشگاه والنسیا در 24 و 25 ژانویه در اسپانیا عرضه کند. موضوع کنفرانس این است: «بحران اقتصادی ــ زمانی برای تغییر الگو واره Paradigm Shift  » است.

» گرومِن »  معتقد است  که این مرحله برای زندگی مسالمت آمیز جامعه ما بسیار خطرناک است. زیرا در پایان هر دوره  از انقلاب های صنعتی رفاه اجتماعی با خطر مواجه  شده است.   تاریخ نشان داده است که هرجامعه ای بر 5 ستون اجتناب ناپذیر استوار است: خوراک، امنیت، سلامت، رفاه (نه فقط برای یک اقلیت کوچک)  و دانش .

» گرومِن » می گوید هر یک از سه  انقلاب صنعتی که تا امروز رخ داده نه تنها سبب دگر سازی های عمیق در مناسبات تولیدی شده بلکه ساختار جامعه انسانی را نیز تغییر داده است. روند تحول از نظر او از  5 مرحله متواتر می گذرد: ویژگی  مرحله آغازین  پیدایش اندیشه ها و اختراعات نو  و تغییرات اجتماعی ـ اقتصادی است که تغییر چشمگیری در وضعیت موجود  پدید نمی آورند. پس از آن مرحله «از زمین کنده شدن»  (Take off) می رسد در این مرحله از روند تحول، نتایج تغییرات فنی  چشمگیرمی شوند. پس از این مرحله سوم آغاز می شود که در آن نیروهای مولدۀ تازه تکاملی انفجاری می یابند وسبب تغییرات چشمگیر در ساختار فرهنگی، اقتصادی و سازمانی جامعه می گردند. در مرحله بعدی که مرحله تثبیت است، شتاب تغییرات اجتماعی، فنی و اقتصادی کاهش می یابد و در نهایت به مرحله تباهی می رسد. در این مرحله بازار ها در اثر  تولید بیش از مصرف اشباع می شوند، میزان سود، در اثر افزایش رقابت کاهش می یابد. و در روند تمرکز شدید آنها که از همه قوی تر هستند باقی می مانند  و اندیشه های نو و گشایش افق های فنی  تازه نادر است.

در پایان چنین دوره ای » هر بار » ستون رفاه اجتماعی  شکسته است.  آخرین بار  این روند در دومین انقلاب صنعتی  مشاهده شد که  در حوالی 1870 آغاز گشت و دوران تثبیت آن  در حوالی 1930 پایان یافت .

سومین انقلاب صنعتی  حوالی 1940  در آمریکا آغاز گشت. بویژه در تلاش برای بکار بردن تکنولوژی  کامپیوتر برای مصارف نظامی. در سالهای دهه 50 مرحله » از زمین کنده شدن» نخست خود را در عرصه پرواز به فضا تثبیت کرد. در همان حال ژاپن حرکت در مسیر بکار بستن تکنولوژی کامپیوتر  در صنعت و  ساختن روبات تخصص یافت. در آغاز سالهای دهه هفتاد این روند اروپا را نیز فراگرفت. پیشرفت  صاعقه وار در حدود سالهای دهه هشتاد با بکار گرفتن  میکرو پروسسور ها آغاز شد. این  میکرو پروسسورها شدند حلال مشکلات و به بسیاری از زمینه های  زندگی   راه یافتند. در پی آن  «انقلاب دیجیتال » در آوائل دهه 90 آغاز شد که تغییراتی چشمگیر در عرصه های  فرهنگی ـ اجتماعی  در پی داشت.  در همان حال  ظاهرا این طور بنظر می رسید که در اقتصاد های پیشرفته بدست آوردن  اطلاعات، بکار بستن  و هدایت آن مهمتر از  خود روند تولیداست.

بنظر «گرومِن » اینک  ما در مرحله  تثبیت هستیم ، در مرحله ای که از شتاب  تغییرات اجتماعی، فنی و اقتصادی کاسته می شود، در مرحله ای که  تباهی آغاز می گردد. او یاد آور می شود که  » تعداد اختراعات و کشفیات تازه » اندک هستند. حتی در عرصه فن آوری اطلاعاتی ( اینفورماتیک) نیز اختراعات و کشفیات تازه   و دوران سازی  عرضه نشده است، هرچند که  دستگاه بازار یابی آمریکا دوست دارد به ما چنین بقبولاند .

» گرومِن » می گوید آنچه  تازه است این است که امروز  جامعه انسانی با همان مسائلی روبروست که  در سالهای دهه 30 روبرو بود. مؤید آن نیز افزایش شدید بیکاری، بدهی های سنگین موسسات و دولت ها ، وضع خراب بانک ها و فقر روزافزون  عمومی در همه جاست. در حالی که  اندک شماری  ثروتمند نیز هستند که روز بروز ثروتمند تر می شوند. دانشمند هلندی هشدار می دهد که ستون  رفاه اجتماعی  که  ثبات بر آن استوار است بار دیگر در حال فروشکستن است. و یاد آور می شود که تاریخ بشری نشان داده  که این امر  همیشه به انقلابها یا به جنگها انجامیده است.

http://www.jungewelt.de/2013/01-05/018.php

5 پاسخ

 1. جناب نافعی،
  ممنون از ترجمه،
  این وضع که در این مقاله توضیح داده شده، اکنون مو به مو در ایالات متحدهٔ آمریکا در حال اجرا است و حس میشود، به قول آمریکائیها « نوری در انتهای تونل مشاهده نمیشود» و هر چند مدت کوتاه آمریکا با یک بُحران رو برو است که در مدت پس از جنگ دوم جهانی در آنجا بی سابقه بوده است۰ تحرکی در اقتصاد آن ملموس نیست، و هر روز بر تعداد بیکاران که نتیجتاً بیمهٔ درمانی خود را نیز از دست میدهند اضافه میشود، و هر روز از قشر متوسط کاسته شده و بر قشر فقرا اضافه میشود۰

 2. خدا را شکر می کنیم که مشکل اقتصادی تنها در آمریکا و کشورهای غربی وجود دارد و تنها کشورهای غربی هستند که با بحران روبرو هستند و ما در ایران اصلاً مشکل نداریم و هر روز درصد بیکاری در حال کاهش است و از نظر درمانی نیز هیچ کس در ایران مشکل ندارد و لحظه به لحظه هزینه های درمانی رو به کاهش است.
  واقعاً باعث تاسف است که دوستان به جای توجه به هشدارهایی که دلسوزان وطن می دهند در پی شعار دادن هستند. عزیزان به همه مقدساتی که باور دارید کسی نمی خواهد شما را فریب بدهد، بلکه متخصصین سعی دارند به ما بگویند این ره که تو می روی به ترکستان است.

 3. مقاله خوب مسایل را بررسی کرده.
  با تشکر از شما

 4. استاد عزیز نظر استاد گومن کا ملا درست ست زیراهر نوزایًی دوران رشد را طی خواهد کرد ودبدوران تکامل میرسد وسالها ی تکاملش روزی پایان میگیرد وپس از این دوران کهولت فرا میرسد ولاجرم با تمام نسخه نویسها بایدغزل خدا حافظیدا حواند این انچیزیست ترسناک برای ان نوزادی تا بدین مرحله رسیده وان چه که بعدا بوجوداید برایش هولناک ست این انچیزیست کهمن بعقل ناقصم رسیده ست

 5. با سلام مطلبي است بسيار ضد علمي( منظور ضد سوسياليسم علمي) و ارتجاعي و امپر يالسيتي، بهتر است چنين مطلبي از يونكه ولت ترجمه نشود تعجب اينجاست كه چرا يونكه ولتي ها اين مقاله ارتجاعي را نوشته اند. حسين

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: