کنفرانس امنیت مونیخ چراغ سبز امریکا به اسرائیل برای حملات هوائی به سوریه


کنفرانس امنیت مونیخ

چراغ سبز امریکا به اسرائیل

برای حملات هوائی به سوریه

 

هینترگروند(نشریه اینترنتی) ـ ترجمه رضا نافعی

این تفسیر پیش از سخنان اخیر آقای خامنه ای در رد مذاکرات با آمریکا نوشته شده است، معهذا چون  هم بازتاباننده جو کنفرانس است و هم  حاوی اطلاعات دانستنی دیگر  آن را ترجمه کردم.

در چهل و نهمین کنفرانس امنیت مونیخ اوضاع  مناطق بحرانی خاورمیانه و نزدیک از مسائل کانونی کنفرانس بودند. تا روز یکشنبه رهبران و رؤسای کشورها، سیاستگران امنیتی، نظامیان، نمایندگان صنایع نظامی و دانشمندان از جمله به اظهار نظر در بارۀ بحران سوریه و مسئله اتمی ایران   پرداختند.

برجسته ترین مهمان کنفرانس  «جو بایدن» معاون ریاست جمهوری آمریکا بود. از سوی آلمان » توماس دِمزی یر» ، وزیر دفاع ، گیدو وستروله، وزیرخارجه، ولفانگ شویبله وزیر دارائی و  هانس ـ پتر فریدریش، وزیر کشور حضور داشتند. روی هم رفته 400 نفر از 90 کشور جهان مهمان کنفرانس بودند. بنا به سنت کنفرانس مهمانان و سخنگویان در این مجمع منحصر به نمایندگان کشورهای غربی نیستند. در کنفرانس امسال لاوروف وزیر خارجه روسیه، و علی اکبر صالحی وزیرخارجه ایران نیز حضور داشتند.

در حدود 3500 نفر هم بیرون از کنفرانس به تظاهرات اعتراضی  و مسالمت آمیز علیه صنایع نظامی و کنفرانس پرداختند. تعداد زیادی از نیروهای پلیس در محل حضور داشتند تا مانع اختلال در برگذاری کنفرانس گردند.

ایران

در مورد مسئله برنامه اتمی ایران، نزدیکی محتاطانه ای صورت گرفت. جو بایدن پیشنهاد کرد در مورد برنامه اتمی ایران گفتگویی دو جانبه  میان آمریکا و ایران صورت گیرد که نماینده ایران نسبت به آن واکنشی مثبت نشان داد.

علی اکبر صالحی گفت ایران علی الاصول با مذاکرات  مستقیم موافق است » ولی این بار باید اطمینان حاصل گردد که  طرف مقابل واقعا قصد دارد برای حل مسئله در مذاکراتی منصفانه به راه حلی  واقعی  دست یابد». او تاکید کرد که برنامه اتمی ایران در خدمت اهداف غیر نظامی است و ایران قصد ساختن بمب اتمی ندارد.

گرچه بایدن و صالحی در کنفرانس مونیخ با یکدیگر شخصا دیدار نکردند ولی هر دو با استفاده از موقعیت و حضور در کنفرانس تلاش کردند تا مذاکرات را به جریان اندازند.

 

سوریه

افزون بر این، ایران پیشنهاد کرد بعنوان میانجی منصف  در چالش جاری در سوریه  پا در میانی کند و خواستار انتخابات زیر نظر مقامات بین المللی گردید. سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران روز یکشنبه برای مشاوره با پرزیدنت اسد وارد دمشق شد.

معاذ الخطیب رهبر ائتلاف ملی (اپوزیسیون سوریه ) که او نیز در کنفرانس حضور داشت، برای نحستین بار با نمایندگان روسیه و ایران دیدار و برای یافتن راه حلی برای بحران  با آنان گفتگو کرد.
ائتلاف ملی   در نوامبر 2012 در قطر تشکیل شد در این  ائتلاف آن بخش از نیروهای اپوزیسیون سوریه گرد هم آمده اند که  خواستار سرنگونی رژیم اسد از طریق توسل بقدرت نظامی هستند  و عمدتا در پی  اجرا ی خواست های ناتو   و شورای همکاری های خلیج( فارس) هستند.

هفته گذشته الخطیب به پیشنهاد دولت سوریه پاسخ مثبت داد و  اعلام کرد که حاضر به گفتگوست. و

این پدیده تازه ای بود، در بحران سوریه که اینک بیش از دو سال است که آغاز آن می گذرد. تا کنون فراکسیون اپوزیسیون تمام پیشنهاد های سوریه را برای مذاکره رد کرده ودر پی تشدید خصومت بوده است . احتمالا این تغییر روش ناشی از موفقیت ارتش سوریه در هفته گذشته است که بویژه در منطقه دمشق تلفات سنگینی به » شورشیان » وارد آورده بود.  آن نیروهای مسلحی که گوش بفرمان مداخله گران خارجی هستند، و تاکنون  آغاز مذاکرات را مشروط به استعفای اسد می ساختند، بتدریج دریافته اند که  با تکیه بر نیروی خود به این زودی ها به پیروزی نظامی دست نخواهند یافت.

تحلیل های متضاد

ولی تحلیل ها در بارۀ سوریه بکلی متفاوت هستند. در همان حال که نمایندگان آمریکا می کوشند در انظار عمومی چنین جلوه دهند که » شورشیان» در هفته های اخیر توانسته اند  موقعیت خود را بهبود بخشند  و «جو بایدن» نیز در کنفرانس امنیت مونیخ سخن از  سقوط قریب الوقوع اسد گفت،  ارزیابی نماینده روسیه  از اوضاع بکلی چیز دیگریست.

لاوروف ، وزیر خارجه روسیه مطمئن بود که اسد محکم بر جای خود نشسته است و سوریه بر  سلاح های شیمیائی خود تسلط کامل دارد. وی گفت «ما ناظر امر هستیم  و جائی برای نگرانی جدی وجود ندارد .» او گفت : » خطر بزرگ آنست که احیانا  شورشیان  بتوانند بر سلاح های شیمیائی دست یابند.»

لاوروف و همتای ایرانی او صالحی آمادگی نیروهای گرد آمده در ائتلاف ملی سوریه را برای گفتگو، که برای نخستین بار ابراز شده است، بعنوان پیشرفت ارزیابی کردند. روسیه  بار دیگر نسبت به فکر برکنار ساختن اسد با توسل به قدرت نظامی ، هشدار داد .

بنا به گزارش خبرگزاری اینترفاکس لاوروف هنگام بازگشت به مسکو گفته است : » ما گفتگو کردیم و من احساس می کنم که آقای الخطیب علاقمند بود موضع ما را بهتر درک کند.»

ارزیابی » توماس دِمِزی یر» ، وزیر دفاع آلمان از اوضاع سوریه بد بینانه بود. وی گفت: «من فکر می کنم این جنگ ِسختِ داخلی مدت زیادی بطول خواهد انجامید و نفوذ ما بر نحوه پایان آن بسیار محدود تر از آنست که ما همه آرزوی آن را داریم.»

این سخن اشاره ایست به این که ارزیابی روسیه به واقعیت نزدیکتراست تا  ارزیابی آمریکائی ها . از سخنان » دِمِزی یر » میتوان حدس زد که » علاقه » الخطیب به مذاکرات ناشی از احساس قدرت نیست بلکه به این دلیل است که می داند احتمال آن که » شورشیان » بتوانند، در زمانی قابل پیش بینی، تغییر رژیم را تحمیل کنند، ناچیز است .

الخطیب که از دولت سر غرب به  «رهبری اپوزیسیون » سوریه  نائل آمده است، با موضعی که در کنفرانس اتخاذ کرد نشان داد که ادامه خونریزی را بر حل مسئله از طریق گفتگو ترجیح می دهد . از این رو بار  دیگر  از » جامعه بین المللی» در خواست  کمک نظامی کرد و از جمله با صراحت گفت: » هرچه بتوانید به ما بدهید ما قبول داریم.» در پاسخ به این پرسش که مثلا از آمریکا چه می خواهید گفت: «ما از آنها خواهش خواهیم کرد با بکار بردن الکترونیک هواپیماهای جنگی سوریه  را مختل سازند، و اگر آنطور نشد درخواست می کنیم هواپیما ها و سلاح های ارتش سوریه را منهدم کنند.»

سخنان الخطیب، دست کم  بگوش » جان مک کین» سناتور آمریکائی، که او نیز در کنفرانس حضور داشت، خوش آمده و بنا به گزارش رویتر او  پیشنهاد کرده است  از راکت های پاتریوت که در ترکیه مستقر هستند برای نابود کردن هواپیما های سوریه در آسمان سوریه استفاده شود، یا با بکار بردن موشک های کروز آنها را در آشیانه منهدم سازند.  براساس گزارش تایید نشده ای از مجله  تایم آمریکا برای ادامه حملات هوائی به سوریه  به اسرائیل چراغ سبز نشان داده است .

http://www.hintergrund.de/201302052433/politik/welt/iran-und-syrien-im-fokus-der-muenchner-sicherheitskonferenz.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: