اشغال کلاسیک مالی سرآغاز جنگ پارتیزانی دراین کشور


اشغال کلاسیک مالی

سرآغاز جنگ پارتیزانی دراین کشور

اشپیگل آنلاین ـ گزینش و ترجمه رضا نافعی

شهرهای شمال مالی تسخیر شدند ـ ولی جنگ واقعی هنوز در پیش است: مسلمانان در کوهها پنهان شده اند. در  این کوهها غارهای فراوانی هست که هم پنهانگاه هستند و هم انبار اسلحه. ناظران هشدار می دهند که ممکن است جنگ در این منطقه به درازا بکشد، دولت آلمان نیز نگران است.

کار بی درد سر بپایان رسید، در واقع خیلی بی درد سر. وقتی در پایان ماه ژانویه نیروهای فرانسوی  و آفریقائی شهرهای مالی را یکی پس از دیگری تسخیرمی کردند، اسلامگرایان مقاومتی نمی کردند. حتی شهر افسانه ای تیمبوکتو را تقریبا بدون مقاومت تسلیم کردند. هم اکنون سخن از بازگشت نیروهای فرانسوی درمیان است. ولی نبرد علیه اسلامگرایان به هیچ وجه به پیروزی نرسیده است. برعکس نیروهای فرانسوی حالا باید به جستجو در یک لابیرنت واقعی در کوههای ادرار قصر بپردازند.

پس از حمله  نیروهای نظامی  فرانسه و همدستانش بسیاری از اسلامگرایان به  این منطقه کوهستانی صعب العبور در شمالی ترین منطقه مالی عقب نشستند. این منطقه یکی از مناطق کمتر دست خورده قاره آفریقاست، که در آن تقریبا هیچ زیرساخت ارتباطی وجود ندارد، ولی  این منطقه که وسعت آن به 250 هزار کیلومتر مربع بالغ می گردد پر است از غار ها ، شکاف ها و دره ها و دیگر پنهانگاهها.

بنا به گزارش نیویورک تایمز ارتش فرانسه در روزهای گذشته ده بار منطقه مذکور را بمباران کرده است. ولی بعدا این عملیات متوقف شد  زیرا » هدفی برای بمباران » دیده نمی شد.   یک نظامی غربی در باماکو پایتخت مالی  به خبرنگار این روزنامه گفت اسلامگرایان چنان خود را خوب پنهان کرده اند که حتی  دستگاههای هدف یاب و سلاحهای بسیار پیشرفته فرانسوی نیز قادر به یافتن آنها نیستند. کسی نمی داند آنها چند نفرند. تخمین ها میان چند صد و چند هزار نفر در نوسانند.

اشپیگل می نویسد : این وضع یاد آور اوضاع افغانستان در سال 2001 است. در آنجا نیز نمایندگان القاعده و طالبان خود را در کوههای  تورا بورا پنهان کردند و با نیروهای نظامی غرب  بمقابله پرداختند. پس از   بمبارانها و بمیدان آمدن نیروهای نیروهای ویژه  بود که نیروهایی غربی توانستند در آن نبرد موفق گردند. ولی عقب نشینی افغانها فقط مدت زمان کوتاهی بطول انجامید و با شناختی که از موقعیت جغرافیائی  محل داشتند بسرعت  به منطقه ای دیگر می رساندند  و یکدیگر را پیدا می کردند.

چنین وضعی می تواند در مالی هم پیش آید. ارتفاع کوههای آنجا باندازه کوههای هندوکش نیست، ارتفاع بلند ترین قله آن 890 متر است. شرائط جوی در آنجا بسیار نامساعد است و این امر کار جنگ را دشوار می سازد. میشائیل گویا تحلیلگر نظامی فرانسوی به نیویورک تایمز گفت : منطقه بسیار بزرگ و غیر قابل کنترل است ، برای محاصره مناطق مهم باید لشگرکشی بزرگ کرد. این کار مدتی بطول خواهد انجامید.

هشدار دولت آلمان : کار نباید بدرازا بکشد  

» توماس دِمِزی یر » وزیر دفاع آلمان حدس می زند که جنگ در مالی بطول خواهد انجامید. او در مصاحبه با » تاگس اشپیگل آم زنتاگ » گفت: » امروز هیچ کس نمی تواند بگوید که   جنگ در مالی، یک، دو یا سه سال بطول خواهد انجامید و دوسال بعد ما با چه وضعی روبرو خواهیم بود. ما می خواهیم که دولت مالی بتواند در رأس آن کشور قرار داشته باشد .»

روز پنجشنبه یک گروه  زبده برای جنگهای کویری از چاد بسوی کوهها حرکت کرد. نیروهای زبده فرانسه نیز در همین منطقه فعال هستند. یکی از وظائف آنها یافتن کسانی است که می توانند احتمالا به اسارت افراطگرایان در آمده باشند .

کارشناسان معتقدند که افراطگرایان کوهها را  تعمدا  و از قبل برای عقب نشینی خود در نظر گرفته و آماده کرده بودند. القاعده دست کم از سال 2003   در مغرب با افراد قبیله توآرگ در منطقه همکاری می کند.

حدس زده می شود از  تونل های کوهستانی بعنوان انبار اسلحه مواد منفجره و مواد خوراکی  استفاده می شود. بنا بگفته بی بی سی  هدف بمباران های نیروی هوائی فرانسه در هفته گذشته  همین ذخیره گاهها بوده اند . ولی برای بمبارانهای هدفمند نخست باید بدانند که افراطگرایان در کجا هستند . اما یافتن آنها در مغاره های کویر ادرار قصر کاریست غیر ممکن. یک افسر نیروی نظامی مالی در شهر گائو گفت  شورشیا ن آموخته اند که چگونه خود را سازمان دهند که فرانسوی ها نتوانند آنها را پیدا کنند. آنها می توانند مدت ها در پناهگاههای خود بمانند .

http://www.spiegel.de/politik/ausland/mali-extremisten-haben-sich-im-gebirge-verschanzt-a-882447.html

برخی اطلاعات در باره  موقعیت سیاسی و نظامی مالی

 روز سه شنبه فرستنده انگلیسی بی بی سی  در مقاله ای  با عنوان » کوههای مالی شمالی  بهترین مکان برای جنگهای چریکی هستند » نوشت این منطقه مناسب ترین جا برای عقب نشینی اسلامگرایان است. » این منطقه دور افتاده با غارهای فراوانش  بهترین پناهگاه در برابر حملات هوائی است. افزون بر این عشایر محلی حاضرند در برابر دریافت دستمزد نیازهای لجیستیک شورشیان را تامین کنند . مرز الجزایر نزدیک است و قابل عبور  از این طریق می توان مواد غذائی، گازوئیل، و مواد منفجره دریافت کرد. روزنامه انگلیسی گاردین از قول اندرو لبوویچ کارشناس سیاسی و متخصص در شناخت منطقه ساحل نوشت : » این منطقه عملا قابل کنترل نیست، این که بتوان تشخیص داد در آنجا چه می گذرد مطلقا غیر ممکن است  .»

» لژیون خارجی » فرانسه در سالهای 1909  و 1930 دو پاسگاه نظامی در کیدال ایجاد کرد که یکی از آنها امروز هم  هنوز دائر است. فرانسه در سالهای 1950  در نزدیکی تسالیت یک فرودگاه نظامی ساخت . این منطقه عرصه مبارزات  استقلال طلبانه مردم الجزائر علیه دولت استعمارگر  فرانسه  بود. در مقاله بی بی سی تصریح شده است که  این شهر از سال 1962 کانون تک تک شورش های  قبیله توآرگ علیه حکومت مرکزی در باماکو بوده است. جمعیت این شهر کویری کمتر از 5 هزار نفر است    .

مالی تا سال 1960 مستعمره فرانسه بود. فرانسه در ماه  ژانویه دخالت نظامی  خود راآغاز کرد . طبق اطلاعات رسمی مجموع نیروهای هوائی، زمینی و نیروهای زبده  » لژیون خارجی» فرانسه به 4 هزار نفر بالغ می گردد.

16  کشور عضو اتحادیه اروپا و نوروژ به فرانسه قول کمک داده اند. بویژه در عرصه لجیستیک.

یک پاسخ

  1. باز هم سپاس از زحمات شما رفیق عزیز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: