برای رعایت حقوق بشر ریش عمو سام در چنگ چینی ها


برای رعایت حقوق بشر

ریش عمو سام در چنگ چینی ها

روزنامه آلمانی «یونگه ولت»- ترجمه رضا نافعی

پس از یک دهه » از دست رفته » در عرصه سیاست خارجی، بعبارت دیگر پس از  شکست امریکا در اندیشه و نقشه» خاور میانه بزرگ»، اینک  واشنگتن برای تحکیم هژمونی سیاسی و نظامی خویش بر آسیا،  بر تلاش خود می افزاید. اما چین با  وزن فزاینده اقتصادی، سیاسی و بیش از همه نظامی خود این تلاش را در برابر سوال قرارداده است. آمریکا با تلاش بیشتر می کوشد تا با چشمبندیِ گزارش در باره حقوق بشر به جهانیان چنین وانمود کند که گویا در موضع اخلاقی برتر قرار دارد. از نزدیک به دهسال پیش چین هم گزارشی از نقض حقوق بشر در آمریکا را منتشر می کند.

امسال هم دو روز پس از انتشار گزارش آمریکا چین هم  روز یکشنبه  گذشته گزارش خود را منتشر کرد. در همان چند صفحه اول گفته می شود که واشنگتن ریاکارانه و با قیافه حق به جانب خود را بر مسند قضاوت در باره 190 کشور دیگر جهان می نشاند، در حالیکه  وقتی موضوع حقوق بشر در خود آمریکا مطرح می شود ناگهان  » از هر دو چشم نابینا می شود» و در این مورد حتی یک کلام گفته نمی شود.

در حالی که » حقوق مدنی و سیاسی مردم آمریکا دائما محدود تر می شود». زیرا  در دهه  گذشته دولت آمریکا ، اکثرا با نقض قوانین، آزادی شهروندان خود را گام به گام محدود تر ساخته و در کار گسترش یک نظام پلیسی است.

گزارش چین برای اثبات این ادعا با تفصیل و ذکر جزئیات،  به اسناد و احکام دادگاههای امریکا استناد می کند که سازمانهای حقوق بشر در خود آمریکا ارائه داده اند، از جمله سازمان   American Cevil Liberties Union. بویژه بر قانونی تکیه می شود که کنگره آمریکا در سال 2012 بتصویب رسانید که طبق آن بنا به تشخیص دلبخواه بدون حکم و اجازه قاضی تفتیش محرمانه از خانه ها و استراق سمع مجاز شمرده شده است. فقط سازمان اطلاعاتی  „ National Security Agency“ روزی 1،7  میلیارد ایمیل، گفتگوی تلفنی و دیگر ارتباط های رسانه ای دیگر را کنترل می کند.

مورد دیگری از انتقاد چین این است که دولت آمریکا اقدام موثری علیه 270 میلیون انواع سلاحهای تیر اندازی که در مالکیت خصوصی است بعمل نمی آورد. در سال 2012 – سی هزار نفر با همین سلاح ها کشته و بیش از 100 هزارنفر مجروح گشته اند. در حال حاضر » دموکراسی آمریکائی» یک  » دموکراسی ظاهری » است ، در این دموکراسی شهروندان نیستند که سیاستمداری را  انتخاب می کنند بلکه  پول ثروتمندان و کنسرن ها  انتخاب کننده  سیاستمداراست.

بالا ترین حق بشر که حق زنده ماندن است پیوسته از سوی آمریکا لگد مال می شود، از طریق جنگ هائی که آمریکا در دیگر کشورها برپا می سازد. در جنگ هائی  که  آمریکا از سال 2001 تا 2011  تحت عنوان » جنگ با ترور » کرده هر سال تا 110 هزار نفر کشته شده اند. منبع این اظهار نظر وبسایت » Stop the War Coalition » است. در عین حال ارتش آمریکا 171 نفر خارجی را بطور غیر قانونی در گوانتانامو زندانی کرده است، بدون  ادعا نامه   و یا ارائه سندی  علیه آنها .

http://www.jungewelt.de/2013/04-27/016.php

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: