هزینه چند میلیاردی غرب برای جاسوسی در روسیه


هزینه چند میلیاردی غرب

برای جاسوسی در روسیه

ریانووستی – تلویزیون آلمان- ترجمه رضا نافعی

به گزارش روزنامه ایزوستیا، در روز چهارشنبه، دادستان روسیه  سه » سازمان غیر دولتی » NGO  دیگر را که برای خارجی ها جاسوسی می کردند کشف کرد.

بنا به گفته سخنگوی دادستان، این سه سازمان فقط از دسامبر 2012  تا مارس 2013 مقادیری پول از منابع خارجی دریافت داشته اند.

از جمله، «مدرسه مسکو برای مطالعات سیاسی 12 میلیون روبل ( برابر با 315 هزار یورو) دریافت داشته است. موسساتی که این پول را در اختیار گذاشته اند عبارتند از بنیاد آزاد جورج سوروOpen Society Foundation  von Geroge Soro  و بنیاد مک آرتورMac Arthur Foundation. با دریافت این کمک های مالی خارجی سازمان پیشگفته در 20 سال گذشته بیش از 20 سمینار در سطح ملی  و فدرال برگزار کرده است. «مدرسه مسکو برای مطالعات سیاسی» هدف خود را کمک به پیشبرد ارزش های دموکراسی و  گفتگو و نیز مبادله تجربه میان هواداران حقوق بشر در روسیه و جامعه بین المللی تعریف می کند.

این بنیاد افزون بر دریافت کمک های مالی از خارج با هواداران حقوق بشر در سطح بین المللی نیز در ارتباط نزدیک است. بسیاری از اعضای هیئت مدیره این بنیاد خارجی هستند. از جمله سیاست شناسان و روزنامه نگاران انگلیسی ، فرانسوی و سوئدی.

 بنا به گفته دادستان، بنیاد «حکم آشکار» از منابع خارجی 9،6 میلیون روبل کمک دریافت داشته است. کمک کنندگان عبارتند از گروه هلسینکی از نروژ 1،5 میلیون روبل، سازمان ملل 1،3 میلیون روبل، و بنیاد ملی برای دموکراسی از آمریکا 800 هزار روبل.

http://de.rian.ru/zeitungen/20130508/266075037.html

برای اطلاع بیشتر علاقمندان می نویسم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه،  پیش از سفر اخیر خود به المان، در گفتگوئی با سردبیرتلویزیون آلمان ( یورگ شونن بورن )گفتگوئی کرد در ارتباط با همین موضوع

شونن بورن – آقای رئیس جمهور، روسیه و آلمان ، روابط خاصی دارند، از لحاظ اقتصادی همه چیز همساز است، از لحاظ سیاسی، در حال حاضر مشکلاتی هست.. بسیاری از آلمانها با نگرانی ناظر هجوم غافلگیرانه پلیس به صدها سازمانهای غیر دولتی هستند، دو بنیاد سیاسی آلمانی نیز مشمول این رویدادها هستند. توضیح افکار عمومی آلمان این است: این سازمانها باید مرعوب گردند. چرا مقامات شما این رفتار را می کنند؟

( پوتین می خندد) بنظرم شما » افکار عمومی آلمان را مرعوب می کنید. چنین اتفاقاتی نمی افتد و نباید مردم را مرعوب کرد. باید سیر امور را بطور عینی روشن کرد، روشن سازی عینی چیست؟ در پایان سال گذشته، در روسیه قانونی بتصویب رسید، که طبق مفاد آن، سازمانهای غیر دولتی فعال در روسیه، که از خارج کمک مالی دریافت می دارند، یعنی هزینه آنها از خارج تامین می شود و در عرصه سیاست داخلی روسیه  فعالیت می کنند، باید خود را به ثبت برسانند. بعنوان عوامل خارجی. بنا بر این صحبت بر سر سازمانهائی است که در عرصه سیاسی فعال هستند و پولشان را از خارج می گیرند.این امر در عرصه  سیاست جهانی چیز تازه ای نیست. قانونی دقیقا با همین مضمون از سال 1938 در آمریکا اجرا می گردد. اگر پرسش های بیشتری دارید ، با کمال میل حاضر به توضیح هستم  تا برایتان روشن کنم، موضوع از چه قرار است.

آقای رئیس جمهور، من نشنیده ام که در آمریکا تفتیش های مشابهی صورت گرفته و ضبط و توقیف هائی رخ داده باشد. مقوله » عامل خارجی » که این سازمانها باید آنرا بپذیرند، برای ما رنگ و بوی جنگ سرد دارد.

من … پس موضوع را تدقیق میکنم. در آمریکا چنین قانونی وجود دارد، و تا کنون هم اجرا می شود، سازمانهای روسی ما با  رفتاری روبروهستند که از چند دهه پیش به اجرا در آمده است. ( پوتین از یکی از  همراهان خود چیزی می خواهد) من هم اکنون سندی به شما ارائه می دهم در همین اواخر وزارت دادگستری آمریکا از سازمانهای غیر دولتی خواست ، اسناد خود را  در ارتباط با  دریافت پول از خارج را ارائه دهند، همراه با فهرست بلند بالائی از پرسش ها. ما هم دقیقا قانون مشابهی را بتصویب رساندیم ، که چیزی را ممنوع نمی کند، میل دارم   این را مورد تاکید قرار دهم. این قانون چیزی را ممنوع نمی کند، چیزی را محدود نمی کند، کار هیچ کسی را تعطیل نمی کند. هیچ فعالیتی حتی فعالیت های سیاسی که هزینه آن از خارج تامین می شود، ممنوع نیست.ما فقط می خواهیم بدانیم چه کسی این پول را دریافت می دارد و بمصرف چه کاری می رساند. تکرار می کنم : این کار تازه ای نیست که ما اختراع کرده باشیم. ولی چرا برای ما تا این حد فعلیت یافته است؟ در اروپا چند سازمان غیر دولتی هستند که روسیه هزینه آنها تامین می کند؟ نظر شخص شما چیست؟

آقای رئیس جمهور من نمی توانم حدس بزنم. من فقط می توانم در مورد دریافت های خود صحبت کنم. اجازه بدهید...

(پوتین صحبت شونن بورن را قطع می کند) عذر می خواهم که صحبتتان را قطع می کنم. من خواهم گقت( پوتین اشاره می کند و پرونده ای به او داده می شود) یک چنین سازمانی  در پاریس هست ، یکی دیگر، دومین سازمان هم در آمریکای شمالی فعال است و در ایالات متحده به ثبت رسیده است. روی هم رفته دو سازمان. یکی در اروپا  یکی هم در آمریکا. حدس می زدم که چنین سوالی خواهید کرد. اسم شما چیست؟

یورگ شونن بورن.

یورگ؟

بله

ببینید. در فدراسیون روسیه 654 سازمان غیر دولتی وجود دارد، که معلوم شد ، از خارج پول می گیرند. 654 سازمان. این یک شبکه تمام عیار است که سراسر فدراسیون روسیه را پوشش داده  است. تمام مناطق فدراسیون روسیه را. فقط طی چهار ماه، پس از آن که ما قانون مربوطه را تصویب کردیم، پولی که این سازمانها از خارج دریافت کرده اند….تصورش را بکنید، اصلا بفکرتان نمی رسد، من هم این را نمی دانستم… بله، این سازمانها28 میلیارد و سیصد میلیون روبل ، رقمی تقریبا برابر با یک میلیارد دلار آمریکائی. هشتصد و پنجاه و پنج میلیون دلار از طریق سفارتخانه های خارجی دریافت کرده اند . این ها سازمانهائی هستند که در این کشور فعالیت سیاسی می کنند. آیا جامعه ما حق ندارد بداند که چه کسی و برای چه پول دریافت می دارد؟ باید تاکید کنم که  میل دارم شما بدانید، مردم اروپا بدانند و مردم آلمان بدانند : هیچ کس این سازمانها را ممنوع نکرده است. ما فقط خواهش می کنیم که اینها اعتراف کنند : آری ، ما فعالیت سیاسی می کنیم و هزینه آن از خارج تامین می شود.این حق جامعه است. و  نباید هیچکس را مرعوب کرد که کسی توقیف خواهد شد، که چیزی ظبط خواهد شد…..

http://www.tagesschau.de/ausland/putininterview104.pdf

Advertisements

2 پاسخ

  1. چه ارقام جالب و قابل توجهی. 654 سازمان و تشکیلات خارجی که فقط در 4 ماه یک میلیارد دلار ازخارج پول دریافت کرده اند. روسها تجربه کافی در مسائل اطلاعاتی و جاسوسی دارند. به حال کشور های ناتوان و عقب افتاده باید گریست.

  2. چه ارقام جالبی است:
    654 سازمان و تشکیلاتی که فقط در عرض 4 ماه یک میلیارد دلار پول از خارج دریافت کرده اند. روسها بقدر کفایت تجربه در مسائل اطلاعاتی و جاسوسی دارند و میتوانند بخوبی از پس این سازمان ها بر آیند. بر کشورهای عقب افتاده باید گریست که چه آسان با عنوان های آزادی، دموکراسی و دفاع از حقوق بشر آنها را به بازی میگیرند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s