پیام اجلاس وزرای خارجه کشورها دوستان ایران ایران باید برخورد مسئولانه با سازمان ملل داشته باشد


پیام اجلاس وزرای خارجه کشورها دوستان ایران

ایران باید برخورد مسئولانه

با سازمان ملل داشته باشد

یونگه ولت، ریانوستی – ترجمه رضا نافعی

مزدوران «ارتش آزاد سوریه»  حملات خود را به ساختار خودگردانی مناطق کرد نشین در سوریه شدت بخشیده اند. باند های  وابسته  به » ارتش آزاد سوریه» تا کنون 700 تن از کرد های غیر نظامی از منطقه میان شهر حلب و عفرین را ربوده اند. این خبر از سوی خبرگزاری  کردی هاوار نیوز و فیرات نیوز از قول منبعی که به » ارتش آزاد » نزدیک است منتشر کردند. ربوده شدگان در مارای، یکی از مناطق پیرامون شهر حلب که در تصرف گروه بریگاد التوحید است، در چنگ آنها اسیر و در زیرزمین ساختمانی زندانی هستند و مورد شکنجه قرار می گیرند، غذا و آب اندک به آنها داده می شود. «ارتش آزاد » اتومبیل های آنها را ضبط کرده است. افزون بر این به کردهائی که قصد خرید و فروش دارند نیز اجازه ورود به آن منطقه نمی دهند.

همزمان با زد و خورد های شدید در مناطق کرد نشین و آدم ربایئ وسیع توسط شورشیان، در آخر هفته گذشته اتحادیه اروپا تصمیم گرفت از این پس رسما نیز اسلحه در اختیار شورشیان بگذارد. مقررات مربوط به منع ارسال اسلحه به سوریه از روز جمعه دیگر اعتبار ندارد. تحریم های هدفمند علیه اسد و نیز علیه اقتصاد و صنعت مالی سوریه ادامه خواهد یافت.

 روز سه شنبه روسیه بشدت به این اقدامات اعتراض کرد. سرگئی رجبوف معاون وزارت خارجه روسیه در مسکو گفت لغو منع ارسال اسلحه  یک «اشتباه» است و ضربه ایست بر کنفرانس ژنو برای حل بحران سوریه که قرار است تشکیل گردد. سفیر روسیه در ناتو نسبت به کمک نظامی به مخالفان هشدار داد  و آن را » ریختن نفت بر آتش » توصیف کرد.

بنا به گزارش ریانوستی: روسیه نگران گامهائی است که   برای مختل کردن اجلاس آینده سوریه برداشته می شود و این گام ها مورد حمایت آمریکا و فرانسه  قرار گرفته اند. این ها سخنانی است که لاوروف وزیرخارجه روسیه روز دوشنبه در پاریس اظهار داشت. لاوروف در آخرین دیدار سه جانبه وزرای خارجه  سه کشور روسیه، آمریکا و فرانسه در پاریس، توجه جان کری وزیر خارجه آمریکا و  فابیوس وزیرخارجه  فرانسه را به این نکته جلب کرد که هدف گام هائی که از سوی کشورهای غربی  برداشته شده و از جمله مورد حمایت آمریکا و فرانسه نیز  قرار گرفته، مختل ساختن فکر کنفرانس سوریه است.

لاوروف یک بار دیگر موضع روسیه را مورد تاکید قرار داد که طبق آن ایران باید به اجلاس سوریه فراخوانده شود. » این یکی از مهمترین مسائل است .»  هم صحبت های من (کری و فابیوس) این نظر را رد نکردند و مورد تایید قرار دادند که نخست باید شرکت کنندگان در اجلاس مشخص شوند. این امر فقط شامل سوریه ای ها نمی شود بلکه  بازیگران خارجی را نیز در بر می گیرد.» از نظر روسیه شرکت ایران در اجلاس حائز اهمیت بسیار است».

لاوروف گفت:» ما مصرانه خواستار شرکت ایران در کنفرانس سوریه هستیم، بویژه از آن رو که در این کنفرانس باید تمام کشورهائی که  بنحوی از انحاء بر طرف های سهیم در دعوا نفوذ دارند شرکت داشته باشند. ایران از مهمترین کشورهائیست که در این حلقه است.»

بنا به گزارش ریانووستی، سازمان قرار داد دفاع جمعی    OVKS   دو روز پیش، در ارتباط با مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران اعلام خطر کرد و هشدار داد که نباید علیه ایران خشونت نظامی بکار گرفته شود. وزرای خارجه این اتحادیه نظامی روز دوشنبه  در بیشکک ، پایتخت قرقیزستان اعلام کردند که حل مسئله برنامه اتمی ایران با توسل به قدرت نظامی قابل پذیرش نیست. وزرای خارجه کشورهای عضو OVKS    اعلام کردند که چنین سناریوئی  با توجه به  وضع بی ثبات خاورمیانه و شمال آفریقا عواقب غیر قابل پیش بینی برای سراسر جهان خواهد داشت.

وزرای خارجه  این کشورها اعلام کردند که استفاده مسالمت آمیز از  نیروی اتمی، زیرنظر  و کنترل مقامات بین المللی اتمی، حق ایران است و درعین حال به ایران توصیه کردند در مورد اجرای قطعنامه های سازمان ملل رفتاری مسئولانه اتخاذ کند. وزرای خارجه کشورهای مذکور تحریم های یک جانبه علیه ایران را بعنوان  گامی نادرست محکوم کردند.

وظیفه سازمان قرارداد دفاع  جمعی تامین امنیت، استقلال و تمامیت ارضی کشور های عضو آنست که عبارتند از  ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و روسیه سفید.

http://de.rian.ru/politics/20130527/266197447.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: