اردوغان اشتباه اسد را در ترکیه مرتکب می شود؟


اردوغان اشتباه اسد را

در ترکیه مرتکب می شود؟

هینتر گروند- ترجمه رضا نافعی

«اردوغان مشغول آزمایش است، می خواهد بداند که قدرت معترضان چقدر است. اگر ضعیف باشند آنها را درهم خواهد کوبید و اگر نیرومند باشد پس از مدتی  امتیاز خواهد داد.» اینها سخنان یکی از نمایندگان کرد در پارلمان ترکیه است که روز شنبه در برلن به من گفت. او با تجربه دراز مدتی که دارد شیوه سرکوب دولت ترکیه را خوب می شناسد. او تنها کسی است که از کشتار کمونیست های انقلابی در سال 1972 که در Kizildere ( قزل دره ) رخ داد، جان به در برده است.

چند ساعت پس از این گفتگو با Kürkcü  خبر آنچه که در میدان تقسیم می گذرد به برلن رسید: اردوغان به نیروهای پلیس دستور داده است به چادر های پارگ گزی حمله کنند. روز سه شنبه عده زیادی از افزاد پلیس به میدان تقسیم حمله کردند، صد ها نفر را مجروح ساختند ، که جراحات وارده به بخشی از آنها سخت بود . آنها می خواستند فریاد اعتراض به حکومت زورگوی اردوغان ، از حزب رفاه را، خاموش سازند و حالا نوبت آخرین سنگر مقاومت بود.

«حمله امروز بمراتب از حمله روز سه شنبه سخت تر است» این بخشی از گزارش زنی از فعالان  پارک گزی است. » گاز اشک آور از آن روز هم بیشتر است. حمله را از هر طرف شروع کرده اند».  تظاهر کنندگان به هتلی در میدان تقسیم پناه  می برند. پلیس به هتل حمله می کند، در اتاق های دربسته گاز اشک آور رها می کند. باز هم گفته می شود که  بسیاری مجروح شده اند.

ولی اگر حساب اردوغان این بوده باشد که توانسته است این جنبش را خاموش سازد، حسابش غلط از آب در آمد. در همان شب صدها هزار نفر پای پیاده راه میدان تقسیم را در پیش گرفتند  تا به دوستان و خویشان خود بپیوندند. در بسیاری از بخش های دیگر شهر استانبول و  نیز دیگر شهرهای ترکیه زد و خورد های خیابانی در گرفت. فعالان محلی تصور نمی کنند که درگیری ها به این زودی  فروکش کند.

در همین زمان در چندین شهر آلمان  تظاهراتی  به حمایت از شورش در ترکیه برپا شدو در شهر کلن 500 نفر خیابان آمدند، در برلن 700 نفر. در هامبورگ نیز برای تظاهرات دعوت شده است.

صرفنظر از آن که تظاهرات چگونه ادامه یابند،یک نکته مسلم است و آن این که  این تظاهرات مردم ترکیه برای بسیاری الهام بخش شده اند. در پاسخ این پرسش که وجه اشتراک این جمع ناهمگون از معترضان که از اواخر ماه مه در ترکیه بپا خاسته اند چیست؟ از Kürkcü چنین می شنوم :» اگر بخواهم آنرا در یک واژه خلاصه کنم باید بگویم : آزادی. می توان از مخالفت با سیاست نئولیبرالی سخن گفت، می توان گفت اعتراض تغییر به ساختار میدان تقسیم و دیگر چیزها ست ولی حاصل همه آنها مخالفت با دولت حزب رفاه و ادارات محلی آنست.»

در روزهای گذشته مردم جهان دیدند که پاسخ دولت اردوغان به خواست مردم که آزادی است چه بود. این دو با هم نمی خوانند. اینک دیگر دادن امتیازات کوچک  کافی نیست .  اردوغان باید برود .

http://www.hintergrund.de/201306162631/politik/welt/armdruecken-in-istanbul.html

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s