اکوادور، محکم و استوار مقابل تهدیدهای امریکا ایستاد


اکوادور، محکم و استوار

مقابل تهدیدهای امریکا ایستاد

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

اکوادور خونسرد است – و محکم:  روز چهارشنبه شخصیت های برجسته دستگاه حکومتی آمریکا   اکوادور را تهدید کردند که اگر به ادوارد اسنودن، کارمند سابق  و فراری دستگاه جاسوسی آمریکا ، پناهندگی بدهد، آمریکا قرارداد تخفیف های گمرکی به اکوادور را لغو خواهد کرد. روز پنجشنبه دولت اکوادور » یک جانبه و  بی برگشت» قرارداد را لغو کرد زیرا این امتیاز که سود حاصل از آن به سالی 23 میلیون دلار با لغ می گردد برای تهدید اکوادور مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

فرناندو آلوارادو وزیر اطلاعات اکوادور، در یک کنفرانس مطبوعاتی، اعلام کرد که اکوادور سالی 23 میلیون دلار هم به آمریکا » کمک اقتصادی» خواهد کرد تا واشنگتن در موقعیتی قرار گیرد که بتواند به وضع حقوق بشر در آمریکا بهبود بخشد.

به این صورت کشمکش بین اکوادور و آمریکا که بر سر دادن احتمالی پناهندگی به  اسنودن، بالا گرفته بود نقطقه اوج تازه ای یافت. روز دوشنبه رافائل  کوره آ   Correa    Rafael رئیس جمهور اکوادور  در » توئیتر» اظهار داشت  دولت او «با حق حاکمیت مطلق » تصمیم ضروری را اتخاذ خواهد کرد. روز چهارشنبه  یک گام  دیگر هم برداشت و در » توئیتر» ابه انتقاد از رسانه ها پرداخت که توجه  مردم را به  اسنودن و باصطلاح  » کشور های خبیث »  سوق می دهند  تا  مردم  و جهان، فاجعه اصلی را که اسنودن آن را افشاء کرد ، فراموش کنند». نظم   موجود و حاکم  برجهان نه تنها » عادلانه نیست، بلکه  غیر اخلاقی هم هست «.

در همان روز رئیس کمسیون خارجی سنای آمریکا ، بنام » مند ز»  اکوادور را تهدید کرد که اگر  به  اسنودن پناهندگی بدهد با مجازات اقتصادی روبرو خواهد شد » دولت ما به کشورهائی که  رفتار ناپسند داشته باشند دستمزد نخواهد داد «.  وبا صراحت گفت کاری خواهد کرد که قرارداد تخفیف گمرکی  برای تولیدات اکوادور تمدید نشود. اکوادور با تصمیمی که گرفت این تهدید را از اساس نقش بر آب کرد. پیش از آن نیز »  Efrain Baus که از سوی اکوادور مامور مذاکره با واشنگتن بود در گفتگو با  خبرگزاری دولتی  اکوادور این تهدیدات را رد کرده و آنها را «توهین آمیز، غلط و زیان بخش» خوانده بود. وی گفته بود که دولت وظائف خود را به دقت انجام خواهد داد و موکدا یاد آور شد که اکوادورقبلا از  دستگاه دولتی آمریکا تقاضا کرده بود که کتبا در یک سند رسمی ایرادات خود را به دادن پناهندگی به اسنودن بیان کند و یطور مشخص اعلام دارد که چه مجازاتی می تواند در انتظار  اسنودن باشد. اکوادور در سال گذشته نیز همین پرسش را، درمورد جولیان آسانژ، پایه گذار ویکی لیکس ، از آمریکا کرده بود ولی واشنگتن نخواسته بود به این پرسش پاسخ مشخص بدهد – با این عمل واشنگتن به  اکوادور امکان داد که از جولیان آسانژ حفاظت کند .

قبل از آنکه  ورق به این صورت برگردد، رسانه های آلمان به گمانه زنی پرداخته  و تصور می کردند که فشار اقتصادی از سوی واشنگتن  مانع از آن خواهد شد که  اکوادور به اسنودن افشاگر پناه بدهد. مثلا روزنامه پرتیراژ و متمایل به راست  آلمان موسوم به » بیلد » این پرسش را مطرح کرده بود که  «آیا سرانجام  صادرات مهم اکوادور گلُ، کلم، بروکلی و کنگر فرنگی  اسنودن را شکست خواهند داد؟ این روزنامه نوشت: این کشوری که در آمریکای جنوبی است نمی خواهد تبدیل به » کوبای دوم شود «. ولی اگر اکوادور به اسنودن پناه ندهد، کاراکاس ( پایتخت ونزوئلا)، حتما این کار را خواهد کرد .  نیکلاس مادور رئیس جمهور ونزوئلا روز چهارشنبه گفت  تا کنون اسنودن از  ونزوئلا تقاضای پناهندگی نکرده است، اگر بکند البته در باره آن تقاضا فکر حواهد شد.

برای دیگر رسانه های اصلی نیز کشمکش بر سر اسنودن وسیله ای شد برای حمله دوباره به چپ های آمریکای لاتین. مثلا » فرید برت موی رِر» روز پنجشنبه  در یک فرستنده رادیوئی  آلمان  بنام «دویچلاند فونک » ضمن مصاحبه با  خورخه خورادو، سفیر اکوادور در آلمان از قول سازمان » روزنامه نگاران بدون مرز» ، سازمانی که مخارج آن را آمریکا می پردازد، اکوادور را متهم کرد به این که  با توجه  به قانون تازه ای که  برای کار رسانه ها در دست تهیه است » روزنامه نگاران بد به زندان خواهند افتاد». پاسخ دیپلمات اکوادوری این بود: «هیچ انسانی حق ندارد چیزی بنویسد که به اثبات نرسیده است، و روزنامه نگاری درست آنست که  متکی بر حقایق باشد و نه متکی بر نظری که  احتمالا  موجب مزاحمت و نابودی مردم شود. از دیدگاه ما این یعنی   قتل رسانه ای «.

همه  این  رویداد ها و هیاهو بر سر اسنودن سبب نشد تا » ریکاردو پاتینو» وزیر خارجه  اکوادور،   سفر خود به کشورهای آسیائی را قطع کند. فقط چند ساعت پس از آن که اسنودن هنک کنگ را ترک کرد و در مسکو فرود آمد، پاتینو، روز دوشنبه گذشته، در هانوی، پایتخت ویتنام، در یک کنفرانس مطبوعاتی تایید کرد که اسنودن در روسیه است و دولت اکوادور تقاضای پناهندگی او را باد  دقت بررسی خواهد کرد. او نه  دلیلی برای کوتاه کردن اقامت خود در جمهوری سوسیالیستی ویتنام و یا چشم پوشی از دیدار آرامگاه هوشی مین می دید و نه  قطع سفر خود به کشورهای مالزی و سنگاپور را ضروری دانست که روز پنجشنبه وارد آنجا شد.

http://www.jungewelt.de/2013/06-28/037.php

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: