لیبی بزرگترین مرکز سلاح های بی کنترل


لیبی

بزرگترین مرکز سلاح های بی کنترل

اشپیگل آنلاین – ترجمه رضا نافعی

اوضاع  در لیبی تیره است. دوسال پس از سقوط قذافی، لیبی بر لبه پرتگاه زوال قرار گرفته است.

این داوری یک گروه بازرسی ناتو است که در پایان ماه ژوئن به منطقه سفر کرده است. آنچه بویژه موجب نگرانی است سلاح هائی است که کنترلی بر آنها نیست.

«تمام جناح های ملی و بین المللی در لیبی اتفاق نظر دارند که وضع کنونی این کشور غیر قابل دوام است.» این نتیجه گزارش محرمانه بازرسان ناتو است که از بروکسل به لیبی اعزام و گزارش آنها در اختیار اشپیگل قرار گرفته است. در گزارش تاکید شده که «ارتش و پلیس قادر نیستند امنیت این کشور را تضمین کنند.»

«لیبی بزرگترین مرکز سلاحهای خارج از کنترل در جهان است.» از جمله مین، مواد منفجره و همچنین سامانه های ضد هوائی قابل حمل توسط افراد. در دنباله گزارش چنین آمده است: «ناتوانی مقامات لیبی از تسلط بر آن کشور سبب گشته که تبهکاران و گروه های مسلح، از جمله شبکه بین المللی مجاهدان مسلمان، بتوانند لیبی را  پایگاه خود سازند و یا از آن برای نقل و انتقالات نظامی خود استفاده کنند.»

در گزارش از قول عبیدی وزیرخارجه لیبی نقل شده:»اگر جامعه بین المللی به میدان نیاید بیم آن می رود که لیبی بکلی» فروپاشد».

دولت تریپولی از ناتو تقاضا کرده است به ایجاد یک گارد ملی مرکب از 35 هزار نفر کمک کند. ولی کارشناسان نظامی در بروکسل در چاره ساز بودن این برنامه نیز تردید دارند.

آنها معتقدند که گارد مسلح انقلاب نیز برغم برخورد انتقادی خود به دولت باید بخشی از این نیرو باشد. » نادیده گرفتن آنها، بکلی دور از واقع بینی است». در گزارش ذکرشده که مقامات دولتی لیبی اصولا «نه استعداد پذیرفتن راهنمائی دارند  و نه توان بکار بستن آن را».

http://www.spiegel.de/politik/ausland/nato-warnt-vor-anarchie-in-libyen-a-909862.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: