خطر بر پائی دولت القاعده در بخشی از خاک سوریه!


خطر بر پائی دولت القاعده

در بخشی از خاک سوریه!

ریانوستی – گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

شبکه بین المللی تروریستی  القاعده، قصد دارد در آینده نزدیک  تاسیس یک کشور اسلامی را  در شمال خاک سوریه  اعلام کند. این خبر را روزنامه شرق الاوسط ، روز سه شنبه، از قول ارتش آزاد سوریه اعلام کرد.

 بر اساس این خبر، افراد القاعده قصد دارند نیروهای ارتش آزاد سوریه را با توسل به زور پس برانند و گذرهای مرزی بین سوریه و ترکیه را اشغال کنند. آنها می خواهند با این عمل راه سرازیر شدن اسلحه و مهمات از ترکیه را باز کنند و با تسلط بر راه های قاچاق مواد سوختی از سوریه در آمد حاصله را تصاحب کنند.

ارتش آزاد سوریه قصد دارد جلوی این حمله و ایجاد یک جبهه دوم را بگیرد. زیرا حاصل اجتناب ناپذیر  هر دو کار   تضعیف  نیروهای معارض با رژیم خواهد بود.

در عین حال ارتش آزاد مواضع خود را در مناطق و هم چنین اهدافی که احتمالا می توانند  مورد حمله اسلامگرایان قرار گیرند، تقویت می کند. بر اساس اطلاعات ارتش آزاد معارضان القاعده بلافاصله پس از پایان ماه رمضان ( 8 و 9 آگوست) دست به عملیات خواهند زد.

طبق خبرهائی که قبلا انتشار یافته افراط گرایان همدست القاعده چند تن از اعضای ارتش آزاد سوریه، از جمله کمال حمامی یکی از فرماندهان آن ارتش را کشته اند، در حالی که اسلامگرایان و گروههای ارتش آزاد، در گذشته، عملیات جنگی خود علیه دولت سوریه را با یکدیگر هماهنگ می ساختند.

در صفوف اسلامگرایان، گروههای جنگجوی خارجی نیز هستند که در برابر دریافت پول می جنگند و پنهان نمی کنند که هدفشان تبدیل سوریه به کشوری تابع قوانین شرع است.

مقامات سوریه نسبت به رشد نفوذ گروه های مسلح القاعده از جمله جبهه نصرت هشدار می دهند. ولید المعلم وزیر خارجه سوریه قبلا هشدار داده بود که ممکن است بسیاری از واحد های ارتش آزاد به جبهه النصرت بپیوندند.

بنا به گزارش رویتر طالبان برای تقویت معارضان دولت سوریه چند صد نفر   به سوریه فرستاده اند. افزون بر این لیبی و تونس  و چند کشور دیگر نیز برای کمک به معارضان در سوریه برای آنها نیروهای کمکی می فرستند.

بنا به گفته گئورگی انگلهارت، اسلام شناس روسی، طالبان دیر زمانی است نیروهای رزمنده به سوریه می فرستند، ولی حالا برای نخستین بار خبر آن را اعلام می کنند. اکثرا می خواهند برای خود تبلیغ کنند. شاخه های القاعده و مجاهدان روسی از شمال قفقاز از جنگ سوریه برای مطرح ساختن خود استفاده می کنند، طالبان می خواهند بر شهرت خود بیافزایند. انگلهارت گفت بعید نیست که رویدادهای پاکستان القاعده را بر آن داشته تا در چالش های سوریه شرکت کند. «انها می خواهند نشان دهند که نقشی جهانی ایفا می کنند». او بر سخنان خود افزود که » طالبان و القاعده گروههای متفاوتی هستند ولی آنها که در پس پرده به آنها پول می دهند،  احتمالا قطر و امارات متحده عربی  هستند.

 ولی شورشیان سوریه از این «حمایت» اصلا خشنود نیستند. اختلاف نظر های ارتش آزاد سوریه و اسلامگرایان روز بروز آشکارتر می شود، و وقتی کمال حمامی نماینده  برجسته ارتش آزاد بدست نیروهای تند رو کشته شد کار آنها    به زد و خوردی خونین نیز کشیده شد. محمود الحمسا از شورای ملی سوریه گفت » ما طالبان را دعوت نکرده ایم». برا اساس گفته او قول و قرار و عملیات مشترکی  میان آنها با افراط گرایان وجود ندارد. بیش از 90 در صد از رزمندگان معارض اعضای ارتش آزاد هستند. حد اکثر 5 در صد از رزمدنگان از جبهه النصرت هستند و لی افراد آنها خوب مسلح هستند و مورد حمایت مالی کافی قرار می گیرند».

http://de.rian.ru/politics/20130716/266493793.htm

lhttp://de.rian.ru/zeitungen/20130716/266492753.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: