آلمان و روسیه بر سر دو راهی خصومت یا دوستی


آلمان و روسیه بر سر

دو راهی خصومت یا دوستی

ریانوستی – ترجمه رضا نافعی

 روزنامه روسی «نساویسمیا گازتا» می نویسد: سال روسیه – آلمان با بحث شدیدی در باره آینده مناسبات روسیه – آلمان پایان یافت.

در مورد مناسبات روسیه – آلمان سیاستمداران آلمان به دو گروه تقسیم شده اند. گروهی خواستار روشی تند در برابر مسکو هستند. گروه دیگر خواستار سیاستی متعادل. اوضاع چنان وخیم شده که کمیسیون شرقی اقتصاد آلمان که کمیسیون با نفوذی است رو بسوی برلین آورده است.

 کمیسیون اقتصادی آلمان طی نامه ای از دولت خواسته است «سیاست راهبردی تازه ای در مورد روسیه در پیش یگیرد. اقتصاد آلمان از سیاستی باید استقبال کند که پیوند نزدیک تر روسیه با آلمان  و اتحادیه اروپا را تقویت کند».

طبق نظر خواهی کمیسیون شرقی از 40 سازمان اقتصادی آلمان، دولت کنونی اهمیت ویژه ای برای روسیه قائل نیست.  بنظر 54 در صد از موسسات اقتصادی آلمان مناسبات دو دولت روسیه و آلمان بد تر شده است. اکهارد کوردس رئیس کمیسیون شرقی تاکید می کند که مسئول این سیاست روسیه است زیرا حاضر نیست ذره ای از سیاست  نوسازی خود بکاهد. کوردس می گوید موسسات آلمانی از ابتکاراتی که به تقویت طبقه متوسط کمک کند، به تنوع اقتصاد بیانجامد و دستگاه دولتی را محدودتر سازد نشانی نمی بینند.

رئیس کمسیون شرقی گفت روسیه هنوز هم در حال گذراندن روند دگرگونی است.

نگرانی محافل سیاسی آلمان در ارتباط با مناسبات آلمان – روسیه  نیز رو به افزایش  است.

کارشناسان علمی دانشگاه «یکاترین بوند» و دانشگاه اروپا در فرانکفورت چهار سناریو برای مناسبات روسیه آلمان  تنظیم کرده اند.

طبق مناسب ترین سناریو همکاری دو کشور بر پایه ارزش های مشترک  قرار خواهد گرفت. این در صورتی است که  بحران اقتصادی – سیاسی اروپا برطرف شود، بازار انرژی  در پی انقلاب  نفت گاز شل از بنیاد تغییر کند، بهای نفت و گاز کاهش یابد. در این حالت روسیه مجبور است اقتصاد مقاومتی شدیدی در پیش بگیرد. در پی آن ناآرامی های اجتماعی روی خواهد داد و نیروهای اصلاح طلب زمام قدرت را بدست خواهند گرفت. پس از آن مناسبات برلین و مسکو می تواند خالی از تشویش گردد. میان روسیه و اتحادیه اروپا می تواند یک منطقه تجاری آزاد بوجود آورد، رفت و آمد و مسافرت بدون داشتن ویزا عملی گردد و مشترکا  چتر دفاع  ضد موشکی ایجاد کنند.

سناریوی دوم  یک همکاری عملی خواهد بود. این حالت می تواند بوجود آید اگر در چند کشور اروپائی بدلیل بحران، احزاب پوپولیتسی قدرت را به چنگ آورند و از عضویت اتحادیه اروپا خارج گردند . آنچه باقی خواهد ماند عبارت خواهد بود از کشورهای اصلی اتحادیه اروپا  که در راس آن آلمان خواهد بود. در آن حالت آلمان یک سیاست خارجی عملگرا اتخاذ خواهد کرد.

منفی  ترین سناریو این خواهد بود که  روسیه  سیاست سخت تری در پیش گیرد با اعمال فشارهای داخلی و روی گرداندن داوطلبانه از اروپا. سناریو چهارم چنان می تواند باشد که وضع کنونی تا سال 2030 ادامه یابد.

http://de.ria.ru/papers/20140313/268026815.html

یک پاسخ

  1. المان سالهاست که با برنامه ریزی دقیق خواستار الحاق اوکراین به اتحادیه مالی و سیاسی اروپا جهت اطاعت این کشور از منویات جهان سرمایه داری بخصوص المان در این مجموعه از یکطرف و رسیدن به پشت مرزهای تزار و چنگ و دندان نشان دادن به روسیه از طرف دیگر لحظه شماری کرده و با ابزاری همچون حقوق بشر٬ رعایت ازادیهای مدنی از نوع یونانی ان در راستای تحت فشار قرار دادن رقیب وارد ازمون سختی شده. وقاحت دولتمردان و سیایون المانی در این جریان بحدی است که پس ازافشای مکالمه بین خانم نولند و پیات سفیر امریکا دراوکرائین جهت هزینه بری ۵ میلییار دلاری اجراء پروژه انقلاب رنگی دیگر٬هنوز اصرار به مردمی بودن شورش اقلیت فاشیستها اوکراینی دارند. بنظر روسیه یابه عبارتی دیگر اتحاد جماهیر بازسازی شده شوروی سابق٬ راهی به غیراز ادامه ایستادگی در برابر بازوی سرکوب سرمایه داری٬ یعنی ناتو و زیر مجموعه ان و سیاهی لشکر وابسته به انها ( پیراهن سیاهای فاشیست) ندارد. اوکرائین ابستن حوادث خطرناکی همچون جنگ داخلی و با خطرتجزیه تمامیت ارضی خود روبروست مگر یکی از طرفین درگیر کوتاه امده و بنفع دیگری کنار رود٬ که انهم تبعات خود را به همراه دارد که در شرایط حساس فعلی این حرکت از جانب روسیه بعید بنظر میرسد. علیرضا سوئد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s