سلام های دوستان نظامی میان روسیه و ناتو رد و بدل شد


سلام های دوستان نظامی

میان روسیه و ناتو رد و بدل شد

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

در روزهای پیش از همه پرسی در کریمه، روسیه  و غرب  مواضع  حقوقی  خود را در بارۀ مشروعیت  رفراندم  در کریمه اعلام کرده بودند. در حالیکه روسیه مراجعه به آراء عمومی را مشروع می دانست دولت های غربی –  و نیز تازه بقدرت رسیده ها در کیف – رفراندم را حتی پیش از وقوع آن غیر قانونی  می خواندند. در این دعوای حقوقی بحث بر سر آن بود که کدام  قانون باید مبنای عمل قرار گیرد. غرب قانون جاری اوکرائین را مبنا می دانست. طبق این قانون مراجعه به  آراء عمومی مشروعیت ندارد، زیرا طبق قانون اساسی اوکرائین هرگاه مسئله تعیین مرزهای کشور مطرح باشد مراجعه به آراء محلی بی اعتبار است، در چنین موردی باید مجموعه کشور در رفراندم شرکت کند و رای خود را اعلام دارد. هدف این قانون آنست که جداسری را دشوار سازد، اما  مردم کریمه و دولت آن که هوادار روسیه است، به این تدبیر بی اعتنا بودند زیرا  آنها درست همین را می خواهند. یعنی جدا شدن از اوکرائینی که ناسیونالیست ها رهبری  آن را در دست گرفته اند.

روسیه نیز موضع خود را به این دلیل قانونی می دانست که متکی بر منشور سازمان ملل متحد  و حق خودمختاری خلق هاست .

بنا بر این اختلاف بر حسب ظاهر بر سر آن بود که کدام قانون باید مبنای عمل قرار گیرد :

1- قانون کشوری یا

 2- قانون بین المللی.

پیروی ازمورد اول به این دلیل  نادرست بود که به قول معروف اگر می خواهی لجنزاری را خشک کنی نباید از غورباغه ها  بپرسی. از سوی دیگر حقوق بین المللی نیروی اجرائی ندارد مگر سازمان ملل متحد و این سازمان در این مورد نمی تواند اظهار نظر کند.  شنبه گذشته اجلاس فوق العاده شوری امنیت سازمان ملل تشکیل شد و در این مورد رای گرفت، حاصل آن عبارت بود از 13 رای مخالف با رفراندم در کریمه،  وتوی روسیه و رای ممتنع چین.

در عین حال، لاوروف وزیرخارجه روسیه گفت که رفراندم کریمه بطور اتوماتیک به این معنی نیست که روسیه  شبه جزیره کریمه را تصاحب  می کند. لاوروف پس از مذاکرات شش ساعته و بی نتیجه  با همتای آمریکائی خود  جان کری روز شنبه در لندن گفت «نتایج انتخابات روز یکشنبه باید مبداء مذاکرات برای روشن ساختن آینده کریمه قرار گیرد». از این گفته چنین بر می آید که روسیه  می خواهد امکان مذاکرات  دیپلماتیک را حفظ کند و خود را اسیر نتیجه رفراندوم نسازد. خواست دیگر لاوروف از کیف این است که به اغتشاشات ناسبونالیست های افراطی پایان دهد  که دگراندیشان، مردمی را به زبان روسی صحبت می کنند و هم میهنان ما را مورد تهدید و ارعاب قرار می دهند». اینها نیز حوزه گفتگو را  باز نگه می دارد – بشرط آن که غرب بخواهد   دستیاران خود را در اوکرائین ساکت کند. آنها  که متوجه شده اند فعلا توپ در زمین غرب است بازنشستگان هستند (اشاره  به  اظهارات شرودر و هلموت کهل دو صدر اعظم پیشین آلمان ) . پس از ارهارد اپلر  از پیشکسوتان حزب سوسیال دموکرات ، هنری کیسینجرِ سنگین وزن نیز در همین جهت  اندیشه هائی  مطرح ساخته است. پیشنهاد کیسینجر این است که اوکرائین وضعی شبیه به فنلاند در دوران جنگ سرد پیدا کند: مستقل باشد ولی میان دو بلوک شرق و غرب بی طرف بماند. البته  این پیشنهاد  در واقع  در بردارنده این  فکر نیز هست که  اروپا تقسیم شود، فکری که سیاستمدارن فعال اروپا ، آنطور که گفته می شود ، مخالف آن هستند، چون در این حالت  منطقه نفوذ روسیه پذیرفته می شود.

در عرصه تهدیدات نظامی ناتو، روسیه فعلا پاسخ متقابل ولی ملایمتر می دهد، به مقیاس  2 بر 1 . آمریکا 12 بمب افکن به لهستان فرستاد، مسکو هم 6 بمب افکن مشابه به  بلاروس فرستاد. آمریکا دو هواپیمای آواکس به لهستان و رومانی فرستاد، روسیه هم هواپیمای مشابهی به پایگاه نظامی خود در بلاروس – برانوویچ – فرستاد. هاکرهای  طرفدار روسیه،  با نام » سایبر برکوت » محض احتیاط  و برای نشان دادن توانائی خود روز شنبه  چندین ساعت صفحه اینترنتی  ناتو را از کار انداختند، از جمله بخش حفاظت از حملات سایبری را با این پیام : به روسای این بخش  توصیه می کنیم  رمز عبور  خود را تغییر دهند » با سلام های دوستانه «

http://www.jungewelt.de/2014/03-17/024.php
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s