اوکرائین و گرجستان پایگاه مقدم ناتو برای حمله به روسیه


اوکرائین و گرجستان

پایگاه مقدم ناتو برای حمله به روسیه

ریانوستی – ترجمه رضا نافعی

بنا به نوشته «نساویسمیا گازتا»(جمعه 27 ژوئن): قرائن حکایت از آن دارند که میان مسکو، کییف و ناتو مسابقه تسلیحاتی تازه ای آغاز می شود. رویدادهای اوکرائین جامعه جهانی را در تنگنا قرار می دهند.
از مشاهدات چنین بر می آید که مسکو و کییف و همچنین اروپا و آمریکا افزلیش تسلیحات را راهی برای خروج از مشکل تشخیص داده اند. در کنفرانس وزاری خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل تهدید روسیه، افزایش تسلیحات ناتو و گسترش ناتو به شرق اروپا ازموضوعات اصلی مباحثات بودند. آلکساندر گولوشکو، نماینده روسیه در ناتو، روز پنجشنبه گفت، مسکو در برابر اقدامات ناتو برای افزایش تسلیحات واکنش متقابل نشان خواهد داد.

مسکو برای نخستین بار در برابر نقشه های تسلیحاتی ناتو موضع گیری دیپلماتیک کرد. مسکو از مدت ها پیش مشغول تدارک نقشه هائی برای مقابله با تهدید احتمالی ناتو است. بنظر می رسد که اینک هنگام تحقق آن نقشه ها فرا رسیده است. باید تعداد آزمون های نامنتظر ارتش و نیز رزمایش ها بوضوح فزونی یابند. افزون بر این، باید یکان های مستقر در غرب، از جمله در مرز اوکرائین تقویت گردند.
آندره آس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، قبلا گفته بود واکنش پیمان نظامی ناتو در برابر استراتژی نظامی تازه روسیه افزودن بر تسلیحات کنونی است. پیش از این ناتو یکان های هوائی خود را در بالتیک تقویت کرده، دست به چندین آزمون زده و چندین کشتی به دریای سیاه روانه کرده بود. قرار است از این پس به گرجستان و اوکرائین عملا کمک های نظامی داده شود. افزون بر این، دو کشور مذکور باید نقش مهم ترین پایگاههای مقدم را بر عهده بگیرند. گسترش بیشتر ناتو نیز از موضوعات مورد بحث است. ناتو و آمریکا از همپیمانهای خود خواسته اند که بودجه نظامی خود را، دست کم بمیزان دو درصد از تولید ناخالص ملی خود افزایش دهند.
«کریستف ب. اشلیتس» در روزنامه محافظه کار آلمانی » دی ولت » نوشت که رهبران و نخست وزیران کشورهای عضو ناتو قصد دارند در اجلاس ماه سپتامبر خود در «ویلز» در باره افزایش بودجه نظامی ناتو تصمیم بگیرند. بگفته او ناتو شتابان در جستجوی پاسخی برای مقابله با استراتژی دوگانه روسیه است. (طبق تحلیل ناتو تاکتیک دوگانه و تازه مسکو چنین است که با فرستدان مخفیانه کارشناسان نظامی به منطقه مورد نظر ، بدون دخالت مستقیم در امور، به شورشیان اموزش می دهند( مانند اوکرائین شرقی). مکمل این استراتژی نیروهای نظامی متعارفی هستند که در کنار مرز اوکرائین قرار می گیرند : تعداد آنها متغیر است می توانند بسرعت متفرق شوند و یا به هم بپوندند و قادرند رزمایش را تبدیل به اشغال کنند.م)
. احتمالا پاسخ آن تقویت یکان های حمله سریع ناتو خواهد بود.
بگفته اشلیتس تصمیم در باره آینده ناتو می تواند این نیز باشد که اروپائی ها متعهد گردند که بر بودجه دفاعی خود بیافزایند. 70 در صد از هزینه ناتو را آمریکا به تنهائی می پردازد. آمریکا خواستار آنست که اعضای ثروتمند ناتو مانند آلمان تعهدات بیشتری بپذیرند. بنظر این کارشناس، مباحثات در باره این موضوع شدید خواهد بود.
بنظر یوری نِتکاچف، کارشناس امور نظامی روسیه، میان سالهای 2015 و 2017 بحث در باره افزایش بودجه نظامی محدود به کشورهای عضو ناتو نخواهد ماند و روسیه نیز برنامه تسلیحاتی خود را گسترش خواهد داد. بودجه نظامی روسیه در سال 2015 می تواند به 4 در صد از درآمد ناخالص ملی بالغ گردد، بودجه ای که در حال حاضر 3،4 درصد از درآمد ناخالص ملی است.
بنظر این کارشناس، در سال جاری هزینه های نظامی در اوکرائین دو برابر شده و به بیش از 2 درصد از در آمد ناخالص ملی افزایش یافته است. اگر این شتاب حفظ گردد تا پایان سال جاری بودجه نظامی به 5 تا 6 درصد فزونی خواهد یافت. بعید نیست کمک های مالی غرب به اقتصاد اوکرائین که قول آن داه شده است به این مصرف نرسد و در درجه اول به مصارف نظامی برسد.

http://de.ria.ru/zeitungen/20140627/268863275.html

 
 

 

 

2 پاسخ

  1. همانطور که نابلئون وهیتلر مردم کش ارزوی اینکه سر زمین بهناور روسیه راتیول خود کنند به گور بردند سرمایه های مالی خونخوار غرب این ارزو به گور خواهند برد وزحمت کشان ایالات متحده واروبای غربی و زابن(japan) ستون فقرات این هیولای خونخوار را خرد خواهنند کرد …..!

  2. اکثریت مردم دنیا به صلح می اندیشند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: