پیش از ضربه نظامی «کیف» مسکو ضربه اطلاعاتی را زد


پیش از ضربه نظامی «کیف»

مسکو ضربه اطلاعاتی را زد

یونگه ولت – ترجمه و تدوین رضا نافعی

گروه هکر، موسوم به » سایبر – برکوت » فهرست سلاحهای درخواستی کیف را از آمریکا منتشر کرده است. از قرار اوکرائین قصد دارد در کریمه دست به عملیاتی بزند. (این اطلاعات، ظاهرا باید توسط مسکو لو رفته و افشاء شده باشد و به همین دلیل باید آن را ضربه ای اطلاعاتی به امریکا و کیف دانست و این که مسکو همچنان در کیف حضور دارد!)

از قرار معلوم اوکرائین قصد دارد در «دنباس» یک جنگ کوچک راه بیاندازد و به نیروی دریائی روسیه در کریمه نیز حملاتی بکند. این اطلاعات در فهرست سلاحهائی بود که در کامپیوتر مفقود شده یکی از اعضای هیئت نمایندگی جوبایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، که به کیف رفته بود پیدا شده است.

حالا گروه هکر «سایبر برکوت» این فهرست را در اینترنت منتشر کرده است. اوکرائین در یک فهرست 12 صفحه ای زیر عنوان «سلاحهای کشنده » از آمریکا تقاضای دریافت وسائل فنی کرده است. از دستگاههای جوشکاری زیر آب تا آچار فرانسه و تا دستگاههای واکی تاکی که نتوان آنها را ردیابی و شنود کرد. اوکرائین هزینه کل وسائل درخواستی را به 137 میلیون دلار تخمین زده است که 750 هزار دلار آن باید صرف خرید لابراتوار زبان و کتاب برای آموزش زبان انگلیسی شود.

طبق این فهرست اوکرائین خواستار یک واحد رزمنده دریائی شده که قادر به تجهیز 150 نفر باشد. در راس این فهرست لباسهای غواصی، دستگاههای تنفس زیر آب و دستگاههای دیگر برای مصارف فردی درج شده. در زیر عنوان «سلاحهائی که کشنده نیستند».

در سندی دیگر برای عملیات زمینی 400 لباس ویژه برای تک تیراندازان و چند صدهزار فشنگ،

2000 سلاح تهاجمی، چند صد خمپاره انداز و سلاحهای دیگر درخواست شده است .

از قرار معلوم این فهرست را سرفرماندهی ارتش اوکرائین تهیه کرده است. بخش هائی از فهرست به امضای کارمندان سفارت آمریکا در کیف رسیده است. برغم خرسندی پیشاپیش از گشاده دستی کشور جدید برادر در غرب دور، این سندها کمی هم باعث خجالت هستند و نشان می دهند که ارتش اوکرائین حتی قادر نیست هزینه امور داخلی خود را تامین کند. در این اسناد صورتحساب های متعددی دیده می شوند که در آنها تقاضای پرداخت هزینه سفر افسران ارتش اوکرائین برای شرکت در رزمایش ناتو «راپید تریدنت» شده است. از قرار نفری 30 تا 35 یورو. این که برخی از ادارات برای افراد خود هزینه های متفاوتی را به حساب می گذارند، حکایت از لفت و لیس های ناچیز جانبی دارد. این نوع وابستگی های مالی که حتی شامل کوچکترین اقلام نیز می گردد، ارتش اوکرائین را عملا تبدیل به گروه مزدور آمریکا می سازد.

فهرست سفارشات کیف حاکی از آن است که آمریکا قصد دارد با واحد های منتخبی که در گردان داوطلبانی که در دنباس می جنگند همکاری بسیار نزدیک کند. احتمالا سند لو رفته نشان دهنده میزان نیازهای فنی برای این همکاری است. در ماه سپتامبر سمیون سمیونشنکو رهبر گردان «دنباس» سفری ده روزه به آمریکا کرد و به او قول داده شد که «بازنشستگان» واحد ویژه آمریکا در آینده به گردان او آموزش جنگ های نامنظم بدهند. چند روز پیش روشن شد که آمریکائی ها تا چه حد به سمیونشنکو همکار جدید خود اطمینان دارند: او اجازه دارد در سفر بعدی دو تن از فرماندهان دیگر گروهش را نیز همراه خود ببرد. این نیز ناگفته نماند که آن دو نفر بعنوان نماینده «جبهه خلق» به رهبری » آرسنی یازنوک » نخست وزیر، هم اکنون در مجلس نشسته اند. جریان لو رفتن این ماجرا هم به این صورت بود که «بنیاد مناسبات با اوکرائین » که هزینه این سفر را تامین کرده بود، پروازی را برای آنها رزور کرده بود با فرصت کمی برای تعویض هواپیما در فرودگاه فرانکفورت ولی از آنجا که این سه تفنگدار فاقد ویزای شنگن بودند، کارشان اشکال پیدا کرد و فقط با کمک جنرال کنسول اوکرائین در محل توانستند از بخش ترانزیت فرودگاه خارج شوند و به هتل بروند.

واقعیت این است که معلوم نیست واشنگتن تا کجا حاضر به پذیرش و ارسال اقلام درخواستی در این فهرست لو رفته است. پرزیدنت اوباما زیر فشار حزب جمهوریخواه قرار دارد که در کنگره اکثریت دارد و خواهان گسترش کمک های نظامی به اوکرائین است. یکی از امکانات ارسال اسلحه از طریق کشورهای عضو ناتو در اروپای شرقی است. دالیا گریباوسکایته رئیس جمهور لیتوانی آمادگی خود را برای کمک به مسلح ساختن اوکرائین اعلام کرده است. لهستان نیز موافقت خود را اعلام کرده ولی می خواهد این چنین وانمود شود که این کار معامله ایست میان صنایع نظامی لهستان و اوکرائین.

https://www.jungewelt.de/titel/s%C3%B6ldners-wunschzettel

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: