سخنرانی سالانه پوتین در «مجمع فدرال» غرب می خواهد روسیه را به پشت دیوار آهنین بازگرداند!


سخنرانی سالانه پوتین در «مجمع فدرال»

غرب می خواهد روسیه را

به پشت دیوار آهنین بازگرداند!

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

سخنرانی راهبردی پوتین: سناریوی یوگوسلاوی برای روسیه . برنامه برای تثبیت وضع اقتصادی روسیه.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراتیو روسیه، روز پنجشنبه در مسکو سخنرانی سالانه خود را خطاب به «مجمع فدرال» در حضور هزار تن اعضای این مجمع ایراد کرد. اعضای این مجمع عبارتند از نمایندگان دومجلس روسیه، قضات عالی رتبه، فرمانداران، روسای مجالس محلی، نمایندگان مجامع محلی، نمایندگان سایر سازمان ها و رؤسای سازمان های رسانه ای.

پوتین در باره بحران اوکرائین و برنامه اقتصادی روسیه برای سالهای آینده سخن گفت. قبل از آن که پوتین سخنان خود را بیان کند، پرزیدنت اوباما در واشنگتن آن را ارزیابی کرده و اظهار داشته بود که: پوتین از یک سیاست ناسیونالیستی و بازگشت به عقب پیروی می کند» او مردم روسیه را می ترساند.

پوتین در سخنان خود در آغاز به رفراندمی که سال گذشته در کریمه صورت گرفت و نمایندگان دو مجلس کریمه، منتخبان سال 2010 ، به پیروی از نتیجه رفراندم رای به استقلال کریمه دادند و بر این اساس این وحدت تاریخی کریمه و سواستوپول دوباره به روسیه پیوستند، اشاره کرد. این منطقه برای روسیه اهمیت عظیم و مقدس دارد «همانگونه» که «حرم شریف» در بیت المقدس برای همه کسانی که معتقد به اسلام و یا یهودیت هستند.

پوتین خاطر نشان کرد که روسیه به تمام جمهوری های اتحاد شوروی که خواستار استقلال بودند برای دستیابی به استقلال کمک کرد و در این امر تا امروز تغییری داده نشده است. از منظر پوتین تحریم های غرب علیه روسیه «یک واکنش عصبی» در برابر مواضع روسیه نیست، بلکه بخشی از یک استراتژی درازمدت است: هرگاه روسیه بنظر کسی بسیار نیرومند و متکی بخود جلوه کند فورا این استراتژی بکار گرفته می شود. وی یاد آور شد که در سالهای دهه 90 تروریست ها و تجزیه طلبان روسیه را «رزمندگان برای آزادی و دموکراسی» می خواندند و علنا از خارج به آنها کمک می کردند و «با خرسندی» روسیه را، طبق سناریوی یوگوسلاوی، دستخوش تجزیه کرده یودند. این تلاش به موفقیت نیانجامید، همانطور که هیتلر هم در زمان خود نتوانست موفق گردد.

پوتین پس از آن اشاره به قرارداد «چتر ضد موشکی» کرد که وی آن را «پایه استوار امنیت بین المللی» میداند. قراردادی که آمریکا آن را در سال 2002 لغو کرد. از آنزمان آمریکا در کار ایجاد یک استراتژی دفاع ضد موشکی گلوبال است. این سیستم نه تنها روسیه و اروپا را تهدید می کند بلکه تهدیدی است برای سراسر جهان از جمله خود آمریکا، زیرا این سیستم » توهم زخم ناپذیر بودن را تغذیه می کند». ولی روسیه تن به مسابقه تسلیحاتی نخواهد داد. روسیه امکان دارد «راه حل های غیر متعارفی» را بکار گیرد. روسیه، برغم تلاشهای برخی از دول، که می کوشند تا «پرده آهنین تازه ای گردا گرد آن ایجاد کنند» ارتباط های متنوعی با جهان خارج برقرار خواهد کرد.

پوتین در بخش مربوط به سیاست داخلی طرحی کلی از تقویت صنایع تبدیلی، تثبیت نظام مالی و پول کشور و گسترش آموزش و پروش بویژه برای ازدیاد متخصصین در رشته های فنی و همچنین تقویت قدرت دفاعی روسیه را عرضه کرد و گفت تحریم های خارجی انگیزه ای هستند برای دستیابی هرچه زودتر به اهداف مورد نظر. او اعلام کرد سرمایه های به خارج انتقال یافته (روسی) مصون خواهند ماند. تا سال 2018 میزان سرمایه گذاری به 25 درصد از تولید ناخالص ملی ارتقاء خواهد یافت، طی سه سال صدور کالاهای پر ارزش 50 درصد فزونی خواهد یافت. رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که افزایش تولید غلات در سال جاری در تاریخ معاصر روسیه کمتر نمونه داشته است. او پس از آن از افزایش جمعیت روسیه سخن گفت.

کارشناسان سازمان ملل در سال 2000 پیش بینی کردند که جمعیت روسیه در پایان سال 2013 به 136 میلیون نفر کاهش خواهد یافت. اما در آغاز سال 2014 جمعیت روسیه به قریب 144 میلیون نفر افزایش یافته بود و گرایش بسوی بالا ادامه دارد.

واکنش در پایتخت کشورهای غربی نسبت به سخنان پوتین، پس از خطی که اوباما داد، شبیه به واکنش های غریزی بود. آمریکا روسیه را متهم کرد به این که این کشور بحران اوکرائین را تشدید می کند. روسیه » کماکان» سلاحهای تازه ارسال می دارد و بیش از پیش به تجزیه طلبان کمک می کند». اینها سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا بود که در کنفرانس سالانه سازمان امنیت و همکاری اروپا، در بازل (بال) بیان کرد. والتر اشتاین مایر، وزیرخارجه آلمان در ارتباط با کریمه و جنگ داخلی در اوکرائین شرقی گفت خطری بلاواسطه نظام صلح اروپائی را تهدید می کند.

https://www.jungewelt.de/titel/frostige-gr%C3%BC%C3%9Fe-aus-moskau

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: