بازگشائی پرونده قطور شکنجه در زندان های امریکا


تفاوت اینست که در امریکا – به هر دلیل-

فاجعه علنی و رسانه ای می شود

و در جمهوری اسلامی پنهان و امنیتی

بازگشائی پرونده قطور

شکنجه در زندان های امریکا

یونگه ولت – ترجمه تدوین رضا نافعی

پس ازعلنی شدن «شیوه های اقرار گیری» سازمان مرکزی اطلاعات امریکا موسوم به «سیا» از زندانیان با بی خوابی دادن، کتک و شلاق زدن، تجاوز جنسی… اینک آمریکا از واکنش جهانیان هراسناک است. بوش رئیس جمهور سابق آمریکا شنکجه گران را ستایش می کند.

سنای آمریکا روز سه شنبه، برای نخستین بار گزارش شکنجه و آزاری که سیا در رابطه با مبارزه با تروریسم بر زندانیان وارد آورده منتشر کرد. در روزهای پیش از انتشار گزارش، دستپاچگی و نگرانی به حدی بود که حتی به هیستری رسید. سیاستمداران جمهوریخواه آن را محکوم کردند و انتشار آن را ناشی از «بی احتیاطی»، «بی مسئولیتی» و «بی وجدانی» دانستند. سناتور مارکو رابیو و جیم ریش، بدون ذکر نمونه و مثالی، اظهار داشتند گزارش «نه جدی است و نه سازنده». دولت پرزیدنت اوباما از تمام نمایندگی ها و پایگاههای نظامی آمریکا در خارج خواست تا بر اقدامات امنیتی خود بیافزایند، زیرا بدلیل انتشار گزارش احتمال «افزایش خطر» می رود.

در حالی که بخش عمده گزارشی که کمیسیون اطلاعات سنا خواستار تهیه آن شده بود، بارها و بارها سانسورشده، حذف شده و سیاه شده بود و از 6200 صفحه گزارش اولیه فقط 480 صفحه برای انتشار باقی ماند. آنچه که هم باقی ماند چیزهائی است که اکثرا شناخته شده بودند، معهذا انتشار گزارش در این شکل متمرکز جنجال آفرین شد. صحبت بر سر»شیوه» های شکنجه ای است که بکار برده شده اند، از بی خواب نگه داشتن زندانی تا 180 ساعت، یعنی تا بیش از یک هفته، کتک و شلاق زدن، حبس کردن در جای بسیار تنگ، به کرات سر زندانی را تا حد نزدیک به خفگی زیر آب نگه داشتن، و انواع دیگر آزار های جسمانی و روانی. رسانه نو محافظه کار «فوکس نیوز» که از مخالفان انتشار گزارش است، روز دوشنبه خبر داد که گزارش برغم خلاصه بودنش بیانگر «توصیفاتی بی پرده » است. از جمله تهدید زندانیان به شکنجه جنسی، مثلا با فروکردن دسته جارو به زندانی و یا بکار بردن مته برقی .

مسئول اصلی اِعمال این جنایات جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا و «ریچارد چینی» معاون او بوده اند که پیوسته علنا از بکار بردن شکنجه دفاع کرده اند. جورج بوش روز یکشنبه در مصاحبه با CNN گفت او بسیاری از افراد سیا را که این شکنجه ها را اِعمال کرده اند شخصا می شناسد. این ها همه «میهن پرستان خوبی» هستند و اگر گزارش «کاری را که آنها برای وطن ما کرده اند تحقیر کند، بکلی نادرست است» – بوش گزارش را برسمیت نشناخت – ریچارد چینی به نیویورک تایمز گفت شیوه هائی که بکار برده شده اند «کاملا درست بوده اند» به آنها که این کار را کرده اند باید مدال داد، بجای آن که از آنها انتقاد کرد. کاری که آنها کردند «موجب شد که بتوان جلوی یک 11 سپتامبر دیگر را» گرفت.

البته این ادعا درست نیست. بنا به گزارش اغلب رسانه ها، گزارش مذکور حکایت از آن دارد که شکنجه های بکار رفته حاصل ویژه ای ببار نیاورده است. فرستنده نو محافظه کار فوکس نیوز این ارزیابی را قبول ندارد. این فرستنده در خبرهای خود، از قول یک مامور بی نام سیا که خود در اجرای «برنامه » سهیم بوده می گوید که گزارش اطلاعات بدست آمده را کوچک جلوه می دهد. افزون بر این، بر اساس گفته های یک مامور دیگر سیا، که از او نیز نام برده نمی شود، سیا در باره شیوه ها ی رفتار خود با زندانیان، بیش از سی و چند بار به رهبران سنا و کنگره گزارش داده است.

اوباما، رئیس جمهور کنونی آمریکا، روز 22 ژانویه 2009، دو روز پس از آغاز کار خود بعنوان رئیس جمهور دستور داد شکنجه متوقف و زندان های سیا در خارج تعطیل شوند. ولی تا امروز به قولی که قبل از انتخابات داده بود نتوانسته وفا کند. او قول داده بود شیوه هائی را که بکاربرده می شوند بر ملا کند، کاری که باز هم تاکنون نکرده است.

Source URL (modified on 10.12.2014): https://www.jungewelt.de/titel/bush-

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: