ترکیه خواب رهبری خاورمیانه نوین را می بیند!


ترکیه خواب رهبری

خاورمیانه نوین را می بیند!

یونگه ولت – گزینش و ترجمه رضا نافعی

نخست وزیر ترکیه، داود اغلو، روز یکشنبه گذشته در «دیاربکر» کردستان طی سخنانی قول داد «مسئله کرد بصورتی مسالمت آمیز حل می شود» . دولت برای ایجاد «خاورمیانه جدیدی در تلاش است» که «میهن ترک ها کردها و عرب ها » خواهد شد.

او گفت: «برخلاف دیکتاتور سوریه، ما خواهان خاورمیانه جدیدی هستیم که ترک ها، کرد ها و اعراب باید آن را با هم بنا کنند».

اینها سخنانی است که روزنامه «حریت» به زبان انگلیسی، از قول نخست وزیر ترکیه نقل کرده است. بموجب همین نقل قول، داود اغلو گفته است: «ترک های شجاع، کردها و زازا ها در همه جای آن با هم زندگی خواهند کرد و این برادری تا ابد ادامه خواهد داشت». ترکیه نماینده اسلام خواهد بود و نشان آن نیز آن هلال ماه است که بر پرچم ترکیه نقش بسته است.

در ترکیه کردهائی را که به زبان «زازاکی» سخن می گویند «زازا» می خوانند که شبیه زبان «گورانی» است که درشمال عراق به آن تکلم می کنند. داود اغلو گفت در طول تاریخ دشمنان داخلی و خارجی صلح و آرامش منطقه را پیوسته از بین برده اند. او و پرزیدنت اردوغان در تلاشند تا این وضع ادامه نیابد.

اینک اسپانیا، عضو ناتو، برای حفاظت بهتر از » خاورمیانه نوین» که دولت «توسعه و عدالت» ترکیه برای ایجاد آن تلاش می ورزد، یک چتر دفاع ضد موشکی «پاتریوت» به ترکیه فرستاده که در مرز سوریه مستقر گشته است. «لوئیس بورگوس سانچز»، فرمانده این سامانه گفت که راکت ها روز 26 ژانویه در محوطه سرباز خانه Recai – Engin واقع در» آدانا » مستقر شده اند و دارای پنج سکوی پرتاب هستند که هر یک از آنها به چهار موشک مجهزند و هم اکنون آماده کارند. میدان برد راکت ها 70 کیلومتر است. او و تیم همکارش با نیروی نظامی ترکیه همکاری نزدیک دارند.

اسپانیا جای هلند را می گیرد که از اول سال 2013 همرا با آلمان و آمریکا چتر ضد موشکی پاتریوت را در کنار مرز سوریه اداره می کنند .» پدرو مورنس » وزیر دفاع اسپانیا می گوید «حمایت از ترکیه امری است عادی، ما از کُریدوری که ترکیه قصد دارد همراه با دیگر کشورهای عضو ناتو در این منطقه ایجاد کند نیز حمایت می کنیم». رهبری ترکیه در آنکارا قصد دارد در منطقه مرزی سوریه – از جمله در خاک خود سوریه- ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع را بر قرار کند. از پایان سال 2011، زیر نظر سازمان اطلاعاتی ترکیهMIT، از طریق ادانا سیل اسلحه برای شورشیان سوریه روان است.

http://www.jungewelt.de/2015/01-28/028.php

 

5 پاسخ

  1. پیروزی استالین گراد خاورمیانه در کوبانی .

  2. بله ٬ در ادبیات سیاسی عبارتی تحت این عنوان که تاریخ تکرار نخواهد شد سر برون اورده اما در قرن بیست و یکم تاریخ در حال تکرار مکرر است. اقای اردغان و تیم سیاسی ایشان سالهاست که در خیال احیای امپراطوری عثمانی به سبک جدید هستند اما غافلان مست از قدرت و شیفتگان ریاست و سروری حاضر به پذیرش حقیقت جاری نیستند و اقای اردوغان اوهام زده در خیالات خود٬ همچون ملت سوریه از سلاخی کردن دیگران ابائی ندارند. انها با خیزش بهار باصطلاح عربی قول سرنگونی شش ماهه نظام بشاراسد را در سر میپروراندند اما بعد از گذشت چهار سال و بخاک و خون کشیده شدن دویست هزار نفرو آوارگی ده میلیون نفر هنوز نظام وی سرپاست و دور نمائی برای سرنگونی اسد متصور نیست. پیدایش هیولایی همچون داعش در عراق و سوریه نوید تازه ای بر جناح اردوغان بود اما زایش این هیولا از بدو تولدش محکوم به مرگ بود چون حق و حساب ایران کاملا رعایت در جریان تحریمها از جانب ترکیه رعایت نشده بود. درعین حال روسیه و ایران حاضر به چشم پوشی از منافعشان در سوریه نیستند و کاهش قیمت نفت را میتوان توطئه ای اقتصادی برای ایران روسیه دانست

  3. ر ادبیات سیاسی عبارتی تحت این عنوان که تاریخ تکرار نخواهد شد سر برون اورده اما در قرن بیست و یکم تاریخ در حال تکرار مکرر است. اقای اردغان و تیم سیاسی ایشان سالهاست که در خیال احیای امپراطوری عثمانی به سبک جدید هستند اما غافلان مست از قدرت و شیفتگان ریاست و سروری حاضر به پذیرش حقیقت جاری نیستند و اقای اردوغان اوهام زده در خیالات خود٬ همچون ملت سوریه از سلاخی کردن دیگران ابائی ندارند. انها با خیزش بهار باصطلاح عربی قول سرنگونی شش ماهه نظام بشاراسد را در سر میپروراندند اما بعد از گذشت چهار سال و بخاک و خون کشیده شدن دویت هار نفرو وارگی ده میلیون نفر هنوز نظام وی سرپاست و دور نمائی برای سرنگونی اسد متصور نیست. پیدایش هیولایی همچون داعش در عراق و سوریه نوید تازه ای بر جناح اردوغان بود اما زایش این هیولا از بدو تولدش محکوم به مرگ بود چون حق و حساب ایران کاملا رعایت در جریان تحریمها از جانب ترکیه رعایت نشده بود. درعین حال روسیه و ایران حاضر به چشم پوشی از منافعشان در سوریه نیستند و کاهش قیمت نفت را میتوان توطئه ای اقتصادی برای ایران روسیه جهت نرم شدن در قبال حوادث سوریه ارزیابی کرد. علیرضا سوئد

  4. در میان ایرانیان ما شاهد یک نوع دایی جان ناپلئونی جدید هستیم هر جای جهان هر اتفاق تروریستی یا افراط گرایی یا از این دست رخ میدهد به سبک دایی جان ناپلئون مگویند این کار کار خمینی و ایرانه. برای اینها انگلیس جدید خمینی و انقلاب ایرانه. حالا پدیده هایی مثل ترکیه اردوغان که با رجعت به گذشنه اراجیفی مثل احیای دولت عثمانی رو ارائه میکنند و غربی ها براشون دست میزنن و همه امکانات رو دراختیارشون میزارن نمیبینن. اینهمه حمایت از افراطگرایی اسلامی اونهم از نوع سلفیش اصلا اونهارو عصبانی نمیکنه و باز به سبک دائی جان ناپلئون میگن کار کار خمینیه حتی لوپن در فرانسه نرور پاریس رو کار دستگاهای اطلاعانی اسرائیل و همراهی سازمان اطلاعات فرانسه میدونه ولی دایی جان ناپلئون های نوین و وطنی کار انقلاب ایران میدونن.

  5. دوست عزیز میترا٬ سرمایه داری در حال پیشرفت به طرف شرق هست یعنی در قرن حاضر٬ هندوستان و چین. چین عملا اقتصاد اول دنیا شده اما هر دو کشور نیاز به انرژی فسیلی دارند٬ منبع این انرژی کجاست؟ خاورمیانه. معادله ساده شد میترا٬ سرمایه داری برای تسلط به منابع انرژی حاضر به هر جنایتی هست (مثل کشتن صدها هزار نفر در سوریه و عراق )٬ تا غول بی شاخ و دم چین را رام کنه که خط بطلانی به نظریه لیبرالیسم اقتصادی غرب کشیده٬ به این مضمون ساده که رشد سرمایه داری فقط با گذر یک جامعه دمکراتیک قابل تحقق هست در صورتی که درچین از این خبرها نیست و حزب کمونیست مقتدرانه و با قدرت مطلق همه ارگان جامعه یک و نیم میلیاردی چین رو تحت کنترل داره٬ از تولید فرزند تا انتشار یک مقاله ساده. متیرا٬ازادی در یک جامعه به معنای نپوشیدن مانتو یا رو سر نکردن روسری نیست. چین با دهن کجی به فلاسفه غرب عملا نشان داده که با دیکتاتوری هم میشه همون کار را کرد. حالا این غول نیاز به انرژی داره و همچنین اروپای مدرن تحت کنترل المان هم نیازمند گاز وانرژی است که از وابستگی خودش به روسیه کم کنه این انرژی باز میتونه از خاورمیانه تامین بشه٬ پس تا اینجای کار متوجه شدی که علم کردن این گروههایی مثل القاعده و داعش و النصر الشیطان و امثالهم به نفع کی تمام میشه!!! به نفع غرب .اما سوریه خط قرمز ایران و روسیه محسوب میشه که هم ایران و هم روسیه اجازه مداخله نظامی مثل لیبی به ناتو نخواهند داد حتی اگر جنگ تمام عیاری صورت بگیره نه بخاطر چین بلکه منافع ملی هر دوکشور باعث چنین تصمیمی شده و ایران و روسیه با اعزام کارشناس و سلاح به غرب نشان داده اند با کسی در این مورد شوخی ندارند پس این تخیلات دائی جان ناپلئونی نیست بلکه حقیقت روزمره در خاورمیانه هست ٬ حالا در این بین ترکیه عثمانی عرصه رو برای خودش تنگ میبینه و با کمک به ایجاد داعش هم زمینه اقتصادی برای صنایع خودش مهیا کرده و هم در صدد باج گیری و انتقام از اروپا بعلت عدم پذیرشش در این اتحادیه است دقیقا همان نفشی که پاکستان در به راه انداختن طالبان به کمک عربستان ایفا کرده و این بار ترکیه عثمانی با کمک امارات متحده عربی در صدد جا انداختن داعش برای مقاصد خود در اینده‌. اقای اردوغان بارها و بارها در مصاحبه های مطبوعاتی٬ خواستاربازگشت به شکوه و عظمت دوران عثمانی بوده و در اولین ملاقاتش با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در کاخ سفید ترکیه با به نمایش گذاشتن سربازان ادوار مختلف عثمانی عملا تمدن اروپائی را به چالش کشیده.و اما اسرائیل ٬در حقیقتا برنده اصلی این جنگ خانگی است که هم هلال شیعی توسط مسلمانان تضعیف میشه وهم سوریه برای دهها سال دنبال باز پس گیری بلندیهای جولان نمیافته٬ پس همه چیز به هم ربط داره و تنها حلقه مفقوده در این بین مردم منطقه هستند که برای قدرتمدارها باندازه پشیزی ارزش ندارند و در جدیدترین اخبار ذکر شده که از اغاز درگیری ها در سوریه حدود دویست هزار نفرکشته و حدود ده میلیون اواره شده اند اما دریغ از یک کمک اساسی به این مردم اواره. علیرضا سوئد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: