دولت یونان به این دو راهی رسیده ماندن با اتحادیه و یا رفتن از آن


دولت یونان به این دو راهی رسیده

ماندن با اتحادیه و یا رفتن از آن

یونگه ولت – گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

درصحنه خارجی دولت یونان را اتحادیه اروپا تحقیر می کند، و در داخل یونان بازی های داخلی اکثرا دشوار تر از بازیهای خارجی هستند. گرچه در آخرین اجلاس گروه اروپا، یونان در هیچ موردی موفق به کسب پیروزی نشد معهذا تلاش می کند تا مذاکرات را گامی دیگر در رسیدن به پیروزی وانمود سازد. برخلاف اطلاعاتی که دیگر منابع در اختیار گذاشته اند در آتن گفته می شودئ گروه اروپا پیشنهاد های اصلاحی یونان را در مذاکرات روز دوشنبه «از لحاظ سیاسی پذیرفت». از روز چهارشنبه بحث در باره تحقق اصلاحات آغاز شده است. مذاکرات سیاسی در این مورد باید در بروکسل صورت گیرند، یونان حاضر است برای گفتگو در باره جزئیات فنی باردیگر ماموران موسسات بستانکار را در آتن بپذیرد. البته این تفسیر از رویدادهای آغاز هفته منحصر به دولت تسیراپس است و هیچ مرجع دیگری رویدادها را اینطور تفسیر نمی کند. در مطبوعات خارجی تصویری بکلی مغایر با آن عرضه شده است. مطبوعات خارجی می نویسند به یونان با صراحت تفهیم شد تا زمانی که اصلاحات آنگونه که گروه اروپا خواستار آن هستند نکته به نکته و دقیقا اجرا نشود یک سنت هم از 7،2 میلیاردی هم که قرار است بعنوان آخرین قسط حواله یونان شود، پرداخت نخواهد شد. این مبلغ هم وقتی پرداخت خواهد شد که موسسات بستانکار جزئیات گامهای اصلاحی را مورد بررسی قرار دهند و صحت آن را تایید کنند. بعبارت دیگر » تروئیکا» به آتن باز خواهد گشت.

نظر حزبی که تا قبل از انتخابات و روی کار آمدن دولت تسیراپس زمام امور را در یونان در دست داشت نیز عیننا همین است، البته همراه با مقداری زخم زبان. سخنگوی حزب «نئآ دموکراسیا» (دموکراسی نو) روز سه شنبه با طعنه و تمسخر گفت: «همان هئیت فنی قبلی، اعضای همان تروئیکا، برای بحث با همان وزارتخانه ها و برای اجرای همان قراردادهای قبلی خواهند آمد»

حزب کمونیست یونان نیز نمی تواند تفاوتی میان دولت قبلی و دولت کنونی ببیند. به عقیده این حزب در نمایشنامه ضد خلقی اتحادیه اروپا بنام – تدابیر تازه، اقدامات تازه – هنرپیشه اصلی نمایش دولت سیریزا و «آنل» است که در آن خلق مورد تهدید و اخاذی قرار می گیرد، با گسترش » مموراندوم» (تفاهمنامه) و ارزش یابی ها، و موسسات تروئیکا، بعبارت دیگر پذیرفتن و ادامه سیاست ضد خلقی». قضاوتی سخت و دلشکن.

روز دوشنبه حزب سوسیال دموکرات «پاسوک» هشدار داد که «ما وقت گرانبهای ملت را از دست می دهیم و متاسفانه گوشت ازبدن اقتصاد واقعی یونان می بریم». نماینده حزب مذکور گفت :»تا کنون نه به موسسات اقتصادی کوچک و متوسط یونان کمک شده است و نه به مردم ساده». رهبر این حزب مذاکراتی را که سیریزا تا کنون انجام داده شکست خورده خواند و از دولت خواست «به همان نقطه پیش از انتخابات بازگردد و وارد یک بحث اساسی شود» بحثی که پاسوک زمینه آن را تدارک دیده بود.

امروز سیریزا تنها از سوی مخالفان سیاسی مورد انتقاد قرار نمی گیرد. پایگاه اینترنتی The Press Project که به حزب نزدیک است نیز دولت را متهم کرد به این که واقعیت را به مردم نمی گوید. این پایگاه در تحلیل نتیجه مذاکرات نوشت سیریزا قبل از انتخابات اعلام کرد که بطور قطع کار بجائی نخواهد رسید که مانع اجرای برنامه حزب گردد. چه چیز تغییر کرده و چرا پیش بینی ها تحقق نیافته اند؟ و از آلکسیس تسیپراس و وزرای او می خواهد که صادقانه مردم را در جریان رویدادها بگذارند.

پایگاه اینترنتی مخالفان سیریزا از جناح چپ حتی یک گام هم فرا تر می رود و می نویسد اجلاس گروه تازه اروپا نیز نشان داد که بستانکاران نه تنها عقب نمی نشینند بلکه برعکس فشار را حتی بیشتر هم می کنند تا دولت را به تسلیم وادارند و مجبور سازند پاکت اقدامات پیش بینی شده را دقیقا به اجرا بگذارد. در چنین شرائطی یگانه راه حل برای یونان «نافرمانی و قطع رابطه» با اتحادیه اروپاست.

قبل از اعلام نتایج مذاکرات روز دوشنبه نیز از میزان حمایت از دولت چپ یونان به میزان قابل ملاحظه ای کاسته شده بود. در نظر پرسی که به سفارش نشریه «روزنامه دبیران» – نشریه لیبرال چپ – صورت گرفت هنوز 64 در صد از مردم از سیاست دولت حمایت می کنند ، اما در نظر خواهی دو هفته پیش که 25 فوریه اعلام شد 81 در صد از پرسش شوندگان از دولت حمایت می کردند.

http://www.jungewelt.de/2015/03-12/021.php

 

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: