بازگشت به دهه 70 اروپا یعنی حمایت از یونان و یونانی


بازگشت به دهه 70 اروپا

یعنی حمایت از یونان و یونانی

یونگه ولت-

نوشته سارا واگن کنشت

گزینش و ترجمه رضا نافعی

Linken-Politikerin Sahra Wagenknecht

 

سال هاست که یونان تبدیل شده به آزمایشگاه فرمانروایان : چه چیزها مورد آزمایش قرار می گیرند؟ در یک کشور دموکرات

– تا   کجا می توان دستمزد ها و حقوق بازنشستگی را کاهش داد؟

– تا چه حد می توان مشاغل را از بین برد؟

– تا کجا می توان از طریق صرفه جوئی زیربنای ساختار اجتماعی را از بین برد؟

ترازنامه این آزمایش ها مصیبت بار است: بیش از یک چهارم مردم یونان بیکارند، یک پنجم از آنها برای پرداخت هزینه مسکن، برق و مواد غذائی پول کافی ندارند. یک سوم از اهالی کشور بیمه ندارند. مجموعه نظام بهداشتی کشور به خاک افتاده است، چرا؟ چون پزشکان و پزشکیاران و پرستاران را گروه گروه بیکار و بیمارستان ها را تعطیل کردند.

از ماه ژانویه – چهار ماه پیش – دولتی در یونان بر سر کار آمده که می خواهد به این وضع پایان بخشد. اما برلین و بروکسل بشدت با آن مخالفند بطوری که حتی حاضر نیستند در باره تعدیل اوامر خود با دولت یونان وارد صحبت بشوند. ترجیح می دهند یونان ورشکست شود، چرا؟ چون امیدوارند با ورشکستگی یونان دولت سیریزا سقوط کند. حاصل این شکست چه خواهد بود؟ نه تنها میلیاردها پولی که بعنوان مالیات از مردم اروپا گرفته شده برای همیشه از بین خواهد رفت بلکه با شکست سیریزا لطمه شدیدی به دموکراسی وارد خواهد شد و بازار راست گرایان داغ خواهد شد. شکست سیریزا یعنی پیروزی کسانی که می خواهند در آلمان حق اعتصاب و دیگر حقوق اساسی مردم را محدود کنند. سیریزا موفق شده است برای به کرسی نشاندن منافع میلیونها مردم اروپا که زندگیشان وابسته به دستمزدی است که می گیرند، لای در بسته سیاست را اندکی باز کند. ما حق نداریم اجازه دهیم که دوباره در کاملا بسته شود!

اما همبستگی به این معنا نیست که باید خواستار ادامه » پاکت های نجات » برای یونان شد. چرا نباید از این » پاکت های نجات » حمایت کرد؟ برای این که این ها کمک نبودند، این ها جنایت علیه بشریت بودند، جنایت علیه بشریت این است که بزرگترین «اعتبار نجات بخش» تاریخ را به یک کشور کوچک ورشکسته تحمیل کنند. چرا؟ فقط برای آن که بانک ها و الیگارش های ثروتمند ضرر نکنند. یونان نیاز به اعتبار تازه ندارد، اعتبارهائی که خواه ناخواه باید به مصرف بازپرداخت بدهی ها برسد. آنچه یونان به آن نیاز دارد. رهاشدن از پرداخت بدهی هاست. باید کل بدهی ها کاهش یابد . در غیر این صورت بدهی ها تبدیل به اهرمی دائمی برای کاستن بیشتر و بیشتر خدمات اجتماعی و تحریک مردم کشورهای مختلف برای درافتادن با یکدیگر خواهد شد.

همبستگی با یونان یعنی مقابله با تحریکات علیه یونانی ها – «یونانی های طماع» – و افشا کردن دروغ ها علیه دولت سیریزا. همبستگی با یونان یعنی این که نباید دست روی دست گذاشت و به تماشا نشست وقتی حقوق اتحادیه های کارگری را محدود می کنند، وقتی قرار داد برای تثبیت دستمزدها را ازمیان می برند و حقوق اساسی بشر را لگد مال می کنند. هبستگی به این معنا هم هست که در آلمان هم باید برای بالا بردن دستمزدها، حقوق بازنشستگی و بهبود شرایط کار مبارزه کرد. اگر قانون بازنشستگی در 67 سالگی در آلمان لغو نشود، اگر نتوانیم کاهش شدید حقوق بازنشستگی در آلمان را لغو کنیم، اگر نتوانیم کمک های اجتماعی را به سطح گذشته بازگردانیم، یونانی هم در یونان بخت اندکی برای مقابله با کاهش خدمات اجتماعی خواهد داشت.

http://www.jungewelt.de/2015/04-30/027.php

 سارا واگن کنشت،نماینده  ایرانی تبار پارلمان آلمان ، از رهبران حزب » چپ ها» ست.

Advertisements

یک پاسخ

  1. سارا خانم پاینده باشی…!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s