«یونان» عروسی مردد میان دو حجله روسیه و اتحادیه اروپا


«یونان» عروسی مردد

میان دو حجله روسیه و اتحادیه اروپا

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

 serveImage.php#پوتین و تسیراپس

«برغم تمام قرائن و اشارات که به چشم می خورد، اخراج یونان از اتحادیه مالی اروپا صورت نخواهد گرفت. از جمله بدلیل اهمیت ژئوپلیتیک یونان در جنگ سرد تازه ناتو علیه روسیه. باهمین انگیزه یونان را در منطقه یورو نگاه خواهند داشت»

آنچه خواندید نظر مارک فابر، سوداگر سرمایه است که در مصاحبه با CNBC فرستنده اخبار اقتصادی گفته است. او اعتقاد راسخ دارد که هرگز به یونان اجازه داده نخواهد شد که بدلائل اقتصادی و سیاسی داوطلبانه اعلام ورشکستگی کند و با این عمل گامی قاطع برای رهاساختن خود از بار بدهی هائی که دیرگاهی است بر دوشش سنگینی می کند بردارد و دیگران را به پذیرفتن آن مجبور سازد.

صحبت برسر پولی است که بانک مرکزی اروپا و دیگر بانک های اروپائی به یونان وام داده اند. اگر یونان دیگر قادر به پرداخت بدهی نباشد، آنها باید از پول هائی که وام داده اند چشم بپوشند و متحمل زیان هنگفتی گردند. از این رو دست آخر بازهم به یونان وام خواهند داد، تا حل مسئله را تا جائی که ممکن است، به تعویق بیاندازند «.

این ها سخنان همان استاد سوداگر مالی است که روز 11 ماه می بیان کرد. «اما از این مهم تر اهمیت استراتژیکی است که یونان دارد. یونان دوازه ایست میان دریای سیاه و دریای مدیترانه». زیرا فقط از این راه است که ناوگان روسیه از دریای سیاه می تواند به مدیترانه راه یابد. بنظر فابر این عامل ژئوپلیتیک سبب می شود که یونان، به هر قیمت ممکن، در اتحادیه اروپا نگاه داشته شود. اما این کار بدلیل عواملی که در این اواخر به میدان راه یافته اند دشوارتر می شود.

طبق ارقام و آمار موجود، یونان پس از دست یافتن به یک رونق اقتصادی کوتاه مدت، دوباره به رکود اقتصادی فروغلطیده است، در نتیجه دریافت مالیات نیز به همان نسبت کاهش یافته است.

در عین حال، موسسات اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول مانع از آن هستند که یونان به منابع تازه مالی دست یابد.

» ما به پایان راه رسیده ایم» این عنوان مقاله ایست که فاینانشال تایمز، در 18 آوریل، در لندن منتشر کرد. بنظر می رسد ناتوانی در پرداخت بدهی ها روز به روز قطعی تر می شود. هفته گذشته آتن مجبور به پرداخت 750 میلیون دلار به صندوق بین المللی پول بود، تنها راه باقی مانده برای یونان این بود که این بدهی را از محل سرمایه سپرده خود به صندوق بین المللی پول بپردازد. این آن پولی است که هرکشوری باید به نسبت بزرگی اقتصاد خود، برای عضویت در صندوق بین المللی پول ودیعه بگذارد. حال یونان باید طی یک ماه، پولی را که برداشت کرده دوباره به صندوق بپردازد، در غیر این صورت ورشکستگی اجنتناب ناپذیر است.

ولی مارک فابر خاطر جمع است: «اگر اتحادیه اروپا یونان را واقعا کنار بگذارد، روسیه خوشحال خواهد شد که جای اتحادیه اروپا را بگیرد. این گام ، بالقوه ، روسیه را قادر می سازد، نیروی نظامی خود را مستقیما به اروپا منتقل سازد.» گرچه استاد مارک فابر، در توصیف امکانات نظامی که می تواند در پی نزدیک شدن مسکو و آتن علیه اروپا بوجود آید، بشدت مبالغه کند، ولی اتحادیه اروپا و ناتو بدلائلی دیگر باید مانع سیر امور به این سوگردند. زیرا با همکاری نزدیک میان این دو کشوری که هر دو پیرو کلیسای ارتدکس هستند و با ارسال گاز روسیه به یونان و انتقال آن به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یک محور اقتصادی روسی- یونانی- صربی- بوجود خواهد آمد که حاصل آن پیدایش یک فضای سیاسی مثبت بسود روسیه در منطقه خواهد بود و این پدیده ای است کاملا مغایر با نقشه های تسلط اتحادیه اروپا و ناتو بر بالکان، بویژه از آن رو که تلاش های مجارستان برای «خودیابی» ملی تشدید خواهد شد.

آنچه شایسته توجه است اینست که فابر سوداگر، این دعوی را که گویا روسیه کریمه را غصب کرده و بدلیل پیشنهاد سیاسی و اقتصادی خود به یونان (کشیدن لوله گاز به یونان) رفتاری امپریالیست مابانه در پیش گرفته است، با قاطعیت رد می کند. CNBC می پرسد» آیا دلیل این که اتحادیه اروپا از پرداخت هیچ هزینه ای برای نگهداشتن یونان در اتحادیه روی گردان نیست اینست که می خواهد مانع از آن شود که پوتین این کشور را به چنگ آورد، تا آوازه ای چون شوروی کسب کند»؟ فابر تاکید می کند اقدامات اخیر روسیه واکنشی بوده است در برابر امپریالیسم آمریکا. فراموش نکنیم «این آمریکا بود که دست به اجرای دکترین ولفوویتس، مبنی بر مهار چین و روسیه و پس راندن آنها زد». » نتیجه این روند این است که همه جا قابل مشاهده است، پیدایش نظم نوینی در جهان   که سازندگان آن، چین و روسیه هستند، با قدرتی فزاینده ، دو کشوری که همکاریشان با یکدیگر پیوسته تنگتر می شود.

آنچه امروز در غرب هنوز حائز اهمیت است، مانند نتیجه انتخابات انگلستان ، در آسیا، نیروی نوین اقتصاد جهانی، تقریبا بی اهمیت است. آنچه کل توجه خاور دور را به خود جلب کرده حضور جینگ پینگ در مسکو بود، بمناسبت هفتادمین سالروز پیروزی بر فاشیسم آلمان. انتخاب دوباره دیوید کامرون برای اکثریت مردم جهان «هیچ اهمیتی نداشت» ، این ها سخنان فابر بود. انگلستان دیگر امپراتوری نیست، بلکه کشوری است فروافتاده در انحطاط، و از لحاظ اقتصادی بکلی بی اهمیت». فابر آمریکا را نیز در سراشیب می بیند.

 

پدررفتاری پسندیده

روزنامه نیویورک تایمز روز 8 ماه مه نوشت: یونان زیر فشار گذاشته شده که پیشنهاد روسیه را رد کند» دلیلی که رسما برای این نگرانی بیان می شود نگرانی آمریکا نسبت به آینده اقتصاد یونان است. از قرار معلوم آمریکا فکر می کند که یونانی ها خود به تنهائی قادر به تشخیص خوب و بد برای میهن خود نیستند و به این دلیل آمریکا می خواهد با پدررفتاری خیرخواهانه به آنها «کمک» کند. دست کم این هسته بیانیه ایست که روز هشتم ماه مه، بعنوان پیام آمریکا به یونان، در آتن منتشر شد. مناسبت انتشار بیانیه مذکور حضور آموس هوخ اشتاین ، فرستاده ویژه و همآهنگ کننده مسائل بین المللی مربوط به انرژی در وزارت خارجه آمریکا در آتن بود. هوخ اشتاین در گفتگو با سه تن از وزیران دولت تسیپراس و همچنین نمایندگان موسسات تولید نیرو در یونان کوشید تا با دادن انواع و اقسام وعده ها ، یونانی ها را از همکاری با روسیه در زمینه کشیدن خط لوله و انتقال گاز روسیه از طریق یونان به اروپا باز دارد.

در بیانیه آمریکا گفته شده است: » فرستاده ویژه، هوخ اشتاین، برای این به آتن آمده است تا تاکیدی باشد بر حمایت دولت آمریکا از گوناگون نگری مسئله انرژی در یونان . از جمله حمایت از مهم ترین زیرساخت پروژه های انرژی مانند Trans-Adriatic-Pipeline ،

Griechenland-Bulgarien-Interconnector و گسترش کاربست گاز مایع». و در ادامه: «این پروژه ها امنیت انرژی برای یونان و اروپا را افزایش خواهند داد، وابستگی یونان را از تنها یک منبع برای تامین گاز تقلیل خواهند داد، رقابت را تشدید خواهند کرد و هزینه را برای مصرف کننده کاهش خواهند داد. برای توسعه خط لوله ترانس آناتولی سرمایه گذاران خارجی 1،5 میلیارد یورو در یونان سرمایه خواهند گذاشت و در دوران کشیدن لوله 10 هزار شغل در یونان بوجود خواهد آمد که بیش از 25 سال ، سالی چندین میلیون یورو در آمد خواهد داشت.»

» نگرانی آمریکا از تاملات آتن در باره توسعه خط لوله روسیه – ترکیه در یونان ناشی از آنست که این پروژه کمکی به تنوع تامین منابع انرژی نخواهد کرد.  تهدید سربسته آمریکا چنین است:» این امر می تواند مورد توجه مقامات اتحادیه اروپا برای نظارت بر حفظ اصل رقابت قرار گیرد و راه حل دراز مدتی برای رفع نیاز یونان به انرژی نیز عرضه نکند.» ولی واشنگتن » دست حمایت» خود را دراز می کند:» آقای هوخ اشتاین با مقامات مسئول یونان در باره توانائی بالقوه و بزرگ و نقش رهبری که یونان می تواند برای حل مسئله  تامین انرژی اروپا و امنیت آن، ایفا کند، گفتگو خواهدکرد.»

http://www.jungewelt.de/2015/05-19/006.php

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: