نگاهی به آرایش طبقاتی آراء همه پرسی اخیر یونان


نگاهی به آرایش طبقاتی

آراء همه پرسی اخیر یونان

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

 serveImage.phpیونان گفت نه

محافظه کاران خواستار قرارداد با اتحادیه اروپا هستند و تهدید می کنند که در غیر این صورت » بکلی وسائل دیگری » بکار گیرند. تسیپراس خواستار حفظ» وحدت ملی » است.

هرکس امیدوار بود که بعد از نتیجه روشن رفراندوم روز یکشنبه بستانکاران اروپائی سرشان به سنگ خورد و تغییر روش دهند. اما پس از رای گیری نیز بستانکاران خواستارآنند که یونان به همان » راه نجات» اقتصاد ریاضتی که آن کشور را به ورطه بحران انسانی فروافکند ادامه دهد.

در خود یونان رسانه های خصوصی با استادی تمام همان سازی را می نوازند که سیاستمداران برجسته آلمان می نوازند. درست است که مردم به گونه ای شایان توجه آرام هستند و از آن حرف ها که گفته میشد ممکن است مردم فروشگاهها را غارت کنند خبری نیست. اما حضور مردم در صف های متعدد، زیر آفتاب سوزان که از ده روز پیش در برابر باجه بانکها تشکیل می شود، زمینه ایست برای «بحث در باره بحران». اما همین رسانه ها صف هائی را که از پنج سال پیش هر روز در برابر موسسات تغذیه مستمندان برپاست و کسانی که در صف ایستاده اند، یعنی همان کسانی که در گذشته از طبقه متوسط جامعه بوده اند، نادیده می گیرند. آنچه پنهان نگاه داشته می شود این است که انچه «مسئله یونان» نامیده می شود یک جنگ طبقاتی بیرحمانه است. فقط با یک نگاه به تناسب آرائی که روز یکشنبه در آتن وحومه داده شد می توان موضع طبقاتی دو گروه را بوضوح مشاهده کرد. در » اکالی» محل سکونت ثروتمندترین ثروتمندان بیش از 85 درصد موافق پذیرفتن پیشنهاد اروپا بودند و به » آری» رای دادند. در » پندلیس»، محل زندگی مردم مرفه 57،5 درصد با کاهش دوباره حقوق بازنشستگی و افزودن بر مالیات ارزش مضاعف موافق بودند. در محلاتی که بطور سنتی کارگر نشین هستند مانند «پریستری» یا کراتسینی» و یا محلاتی که ساکنانش بشدت در بیکاری غوطه ور هستند مانند محله» آکسارنس» یا » پِراما» بیش از 70 درصد مخالف پذیرفتن سیاست ریاضت اقتصادی بودند. مردمی که حساب بانکیشان خالی است چه غم از تعطیلی بانک ها دارند؟

آلکسیس تسیپراس، نخست وزیر یونان، کماکان خواستار » وحدت ملی» است. او تا روز دوشنبه ( قبل از رفراندوم) هم موفق شد که رهبران احزاب محافظه کار و سوسیال دموکرات را با خود همراه سازد. رهبران احزاب » دموکراسی نوین» » سوسیال دموکرات» » لیبرال چپ» و» سیریزا» در نامه ای که خطاب به نخست وزیران اتحادیه اروپا نوشتند از جمله خواستار » اصلاحات قابل قبول با حداقل تاثیرات رکود آفرین با تقسیم عادلانه فشار و مناسب برای ایجاد رشد اقتصادی» شدند. به محض پایان رفراندوم دشمن طبقاتی موضع خود را باصراحت بیان کرد. یکشنبه شب، «افانگلوس مایماراکیس» رهبر موقت حزب » دموکراسی نوین» با صراحت تمام تهدید کرد که اگر تسیپراس در کوتاه ترین مدت موفق به امضای قراردادی نشود، » با وسائلی بکلی متفاوت پاسخ داده خواهد شد». فقط حزب کمونیست یونان بود که نظریه وحدت ملی را رد کرد. حزب کمونیست کلیه توافق ها را از بیخ و بن رد کرد. «دیمیتریس کوتسوباس» دبیر کل حزب کمونیست بلافاصله پس از دیدار رهبران احزاب گفت » هیچ کس کسی را مجاز نساخته که برود قرار دادهای تازه امضاء کند، ( با) اقدامات جدید دردناک برای خلق ما. جناح چپ سیریزا نیز مخالف اقدامات ریاضتی جدید است.» نیکوس پرپراس»سخنگوی مطبوعاتی وزیر نیروی یونان در پایگاه اینترنتی جناح چپ سیریزا نوشت بدیل های متعددی وجود دارند، که البته هرکدام از آنها دشواری های ویژه ای نیز دارند. اما بدترین آنها، آن که از بیخ وبن نابود می کند، سرافکنده سازترین آنها تسلیم شدن است و بزانو در آمدن در برابر » انستیتوسیون ها»: اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول است». » تحت هر شرایطی باید از این اجتناب کرد».

http://www.jungewelt.de/2015/07-09/050.php

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: