یونان تهدید به اخراج 5 ساله از اتحادیه اروپا شد


یونان تهدید به اخراج

5 ساله از اتحادیه اروپا شد

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

وزیر دارائی آلمان خواستار خروج یونان از اتحادیه اروپا

 

مذاکرات «یورو گروپ» در باره آینده یونان ادامه دارد. دو دیدار وزرای دارائی اتحادیه اروپا در روزهای شنبه و یکشنبه به توافق در باره خط مشی مورد قبول همه نیانجامید. «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا، اجلاس روسای دول عضو گروه یورو را که با شتاب در نظر گرفته و اعلام شده بود، دوباره لغو کرد. قرار بود در این اجلاس در باره برنامه تازه ای برای دادن اعتبار به یونان تصمیم گرفته شود. با توجه به وجود اختلاف نظرهای آشکار میان کشورهای عضو اتحادیه پولی، یکشنبه شب فقط روسای کشورهای عضو منطقه یورو گرد هم آمدند و به نتیجه ای هم نرسیدند.

پیش از تشکیل این اجلاس آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که در نظر نیست توافقی به هر قیمت بدست آید. اگر احتمالا راه حلی پیدا شود باید به سود همه باشد: بسود یونان، بسود حوزه یورو و «بسود اصول همکاری مشترک همه ما«. «آلکساندر اشتوب» وزیر دارائی فنلاند خواستار این شد که یونان افزون بر پذیرفتن خواست های » تروئیکا» که رفراندوم 5 ژوئیه آنها را رد کرد 10 تا 15 «گام اصلاحی» دیگر را نیز فورا به اجرا بگذارد. یعنی افزون بر کاهش بیشتر از حقوق بازنشستگان و خصوصی سازی بخش های بیشتری از زیربنای عمومی کشور، محدود کردن حقوق اتحادیه ها صنفی و اجازه باز ماندن مغازه ها در روزهای یکشنبه (که تعطیل عمومی است.م). اگر به میل افراط گرایان در «یورو گروپ» باشد، پارلمان یونان باید در نشست روز دوشنبه خود (امروز) موافقت خود را با خواست های بیرحمانه یورو گروپ اعلام کند.

روز شنبه «ولفگانک شویبله» وزیر دارائی آلمان پیشنهاد کرد یونان بطور موقت برای مدت 5 سال از عضویت حوزه یورو خارج شود و پول تازه عرضه کند، از ارزش آن بکاهد و پس از آن دوباره تقاضای عضویت در اتحادیه پولی یورو کند. این فکر با انتقاد بروکسل بویژه مخالفت فرانسه و ایتالیا روبرو شد. «اولاند «رئیس جمهور فرانسه گفت «خروج موقت یونان» در قراردادهای اتحادیه اروپاپیش بینی نشده است. «ماتئو رنزی» نخست وزیر ایتالیا گفت آلمان باید به اعمال فشار به کشورهای همکار خود پایان دهد «دیگر بس است».

خواست » شویبله» در آلمان با مخالفت صریح اپوزیسیون و همچنین اقتصاد داخلی روبرو شد. سبزها پیشنهاد شویبله را ناقض قانون اساسی دانستند، زیرا پیش از آن که اعلام شود در مجلس مطرح نشده است. حزب «چپ ها» شویبله را مورد نکوهش قرار داد که «میراث» هلموت کل» ( صدراعظم پیشین آلمان) را بی پروا بر باد می دهد» و اعتبارآلمان را در اروپا از بین می برد. رؤسای بخش اقتصادی چندین بانک آلمانی به خبرگزاری رویتر گفتند خروج موقت یونان از اتحادیه اروپا غیر ممکن است. یاکسی در درون است و یا بیرون است. در واقع طبق قراردادهای اتحادیه اروپا کلیه اعضا موظفند دیر یا زود یورو را پول رسمی خود سازند، باستثنای انگلستان، دانمارک و سوئد که وقتی یورو پول واحد شد، صراحتا پذیرش آن را رد کردند. خروج از حوزه اتحادیه مالی یورو به صراحت رد شده است.

http://www.jungewelt.de/2015/07-13/061.php

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: