در انتظار حضور دوباره مردم در خیابان های یونان


در انتظار حضور دوباره

مردم در خیابان های یونان

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

 تسیپراس

پس از 17 ساعت مذاکره صبح روز دوشنبه دول 19 کشور منطقه یورو «به اتفاق آراء» تصویب کردند که مذاکره در باره «سومین پاکت کمک» را آغاز کردند. شرط مقدماتی برای این کار این بود که نخست وزیر یونان بخش اعظم فرمان وزرای دارائی یوروگروپ را که روز یکشنبه مطرح کردند بپذیرد. با این کاتالوگ شویبله وزیر دارائی آلمان پیشنهادی را که آتن روز جمعه ارائه داده بود بار دیگر تشدید کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه آلکسیس تسیپراس، نخست وزیر یونان باید در همین هفته موافقت پارلمان یونان را برای تمام مواد این برنامه کسب کند. نمایندگان مجلس باید افزودن بر این مالیات مضاعف را تصویب کنند، اصلاح حقوق بازنشستگی را آغاز، اصلاح قوانین دادگستری را برای سرعت بخشیدن به جریان دادگاهها بمنظور کاستن از هزینه آنها تسریع، استقلال کار اداره آمار را تضمین کنند و در واقع اگر کاستن ها باز هم به نتیجه مطلوب نرسیده باشند، بطور اتومااتیک هزینه ها را کاهش دهند. همچنین خواسته شده است که تا پایان هفته مقررات اتحادیه اروپا برای بازسازی و پیش بردن کار بانک ها به اجرا در آید، به این صورت که در درجه  اول باید صاحبان بانکها، بعد صاحبان سپرده ها بانکی متحمل زیانهای وارده گردند و پس از آنها در آخرین مرحله مجموعه بنیاد های صنایع بانکی و مالی. تسیپراس عمدتا این خواست ها را پذیرفته است. او روز دوشنبه صبح در بروکسل گفت » ما نبردی عادلانه داشتیم» » ما در برابرتصمیمات سنگینی قرار گرفته ایم.» او تاکید کرد که در مذاکرات با » شرکا» نبردی سخت داشته است. اینک باید در میهن خود نیز برای اجرای مصوبات اجلاس دست به نبردی سخت بزند . وی تاکید کرد که » یونان به اصلاحاتی عمیق نیاز دارد «.

پس از آن که این اولتیماتوم به اجرا در آمد، تروئیکا- بانک مرکزی اروپا، صندوق بین المللی پول و کمیسیون اتحادیه اروپا – ماموریت خواهند یافت برای تعیین جزئیات برنامه سه ساله با اعتبارهای تازه وارد مذاکره شوند. وزرای اتحادیه اروپا از هم اکنون شرائط تازه را مشخص کرده اند. به این معنی که باید تا ماه اکتبر 2015 اصلاح حقوق بازنشستگی برای ارتقاء تدریجی سن بازنشستگی تا 67 سالگی بتصویب برسد. از جمله کارهای دیگری که باید صورت گیرند گشایش بازارهای تولید، داد و ستد و آزاد شدن اشتغال به مشاغلی مانند پمپ بنزین داری، قایق رانی، حمل ونقل و باربری خیابانی، مشاورات مالیاتی و غیره است. اصلاح بازار پول که بتواند جلوی خطر فروش اوراق بی ارزش را توسط بانک ها بگیرد، تصویب قانونی برای اصلاحات اداری تحت نظارت اتحادیه اروپا و نیز تسریع در امر خصوصی سازی. تسیپراس این فرمان را نیز پذیرفته است.

شویبله، وزیر دارائی آلمان، خواسته بود که اموال دولت یونان زیر نظر بنیادی از اتحادیه اروپا قرارگیرد که در آمد آنها به مصرف بازپرداخت وام ها برسد. مدت ها بحث بر سر آن بود که محل این بنیاد کجا باشد. اینک پذیرفته شده که محل ان در آتن باشد و نه در لوکزامبورگ ، البته تحت نظارت ارگانها و موسسات تعیین کننده اروپائی. نیمی از در آمد حاصل از فروش موسسات و اموال دولتی باید به سرمایه گذاری مجدد بانک ها اختصاص یابد، یک چهارم آن به پرداخت بدهی ها تخصیص داده شود و یک چهارم باقیمانده صرف سرمایه گذاری شود. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه صبح در بروکسل گفت: بانکها باید پس سرمایه گذاری مجدد خصوصی شوند.

در عین حال کنترل یونان توسط تروئیکا گسترش داده می شود: بر اساس این طرح یونان باید تضمین کند که نمایندگان تروئیکا بتوانند (هر وقت خواستند) به وزارتخانه ها سرکشی کنند، اما کار به اینجا ختم نمی شود. هر قانون مهمی که بخواهد در پارلمان مطرح شود اول باید به نظر بازرسان تروئیکا برسد و پس از تایید آنها در پارلمان مطرح گردد.

افزون بر این ها، آتن موظف است قانونی را که در ماه فوریه برای استخدام دوباره کارمندان اخراجی دولت بتصویب رساند «مورد تجدید نظر» قرار داده و تغییر دهد. بر اساس خبر منتشر شده در پایگاه خبری اینترنتی حزب کمونیست یونان   gr902 رفتگرانی که پس از ماهها اعتراض استخدام شده بودند دوباره به خیابان ریخته خواهند شد. رادیو ERT که پس از تعطیل دوباره شروع به کار کرده بود نیز دوباره معلق خواهد شد.

اما این امتیازیست یک طرفه به این معنی که یونان در برابر این امتیازی که باید بدهد امتیازی نمی گیرد.. گرچه یونان بارها خواستار چشم پوشی از بخشی از بدهی های خود شده است، اما یوروگروپ به آن وقعی ننهاده است. تجدید ساختار بدهی های یونان ممکن است احتمالا مورد توجه قرار گیرد . مشروط بر این که بخش سوم «پاکت کمک » با موفقیت به پیش برود. با صراحت اعلام شده بخشودن بدهی ها غیر ممکن است .

گیانیس واروفاکیس، وزیر دارائی پیشین یونان روز جمعه از طریق تویتر خواستار آن شد که بدون گذشت در برابر یونان نباید در بروکسل توافقی صورت گیرد: اگرتجدید ساختار در بدهی ها صورت نگیرد از قرارداد هم خبری نیست! این حداقل است». روزنامه گاردین در همان روز مقاله ای از او منتشر ساخت که وی در آن شویبله وزیر دارائی آلمان را متهم به این کرد که او تعمدا می خواهد یونان را از یورو اخراج کند» . من در پی مذاکرات چند ماهه خود اطمینان دارم که وزیر دارائی آلمان می خواهد یونان را از اتحادیه مالی بیرون براند، تا زهرچشم از فرانسه بگیرد و فرانسه را مجبور کند که تسلیم مدل او در منطقه یورو شود که در آن نظم و مقررات شدید حکمفرماست.»

در همین احوال مسکو آمادگی خود را برای حمایت از یونان اعلام کرد. روز یکشنبه، آلکساندر نوواک، وزیر نیروی روسیه گفت از طریق همکاری در بخش انرژی می توان به باز سازی اقتصاد یونان کمک کرد. بخشی از آن عبارتست از حمل مستقیم انرژی به آتن که در آینده نزدیک می تواند عملی گردد.

یکشنبه شب بازهم صدها نفر در برابر پارلمان آتن علیه کاستن ها دست به تظاهرات زدند. در اینترنت نیز دامنه اعتراض بالا گرفت. تفسیر هزاران نفر از خواست های اتحادیه اروپا از آتن این بود: این یک کودتاست». همچنین انبوهی از کاربران اینترنت از تیسپراس چنین می خواستند: » تسیپراس اجلاس سران را ترک کن». که این خواست اجابت نشد.

چند تفسیر در باره آنچه روی داده
جناح چپ حزب سیریزا در هومپیج خود نوشته است:
» پس از 17 ساعت مذاکرات رهبران کشورهای منطقه یورو به توافق هائی رسیدند که موجب سرشکستگی یونان و یونانی است. مردم یونان نباید اجازه  دهند که آنها را تحقیر کنند برعکس،مردم باید استوار بمانند همانطور که در رفراندوم و درتظاهرات سراسری دریونان تا پایان بر «نه» پای فشردند. .»
Paul Krugman اقتصاد دان آمریکائی و برنده جایزه نوبل در تفسیری در نیویورک تایمز نوشت
» برپروژه اروپا – پروژه ای که من همواره آنرا ستوده و از آن حمایت کرده ام – هم اکنون ضربه ای سخت، شاید هم کشنده وارد آمد. داوری در باره سیریزا یا یونان هرچه باشد – یونانی ها خطا نکرده اند». شعار » این یک کودتاست «صدهزار بار در تویتر  تکرار شد، دقیقا درست است رفتار یوروگروپ فراتر از شدت عمل است » انتقامجوئی مطلق است برای نابود کردن استقلال ملی، بی آنکه امیدی به کمک باشد» کروگمان می نویسد: » شاید در نظر بوده پیشنهادی شود که یونان نتواند آن را بپذیرد – معهذا این یک خیانت مشمئز کننده به همه چیز هائیست که پروژه اروپا می بایست نمایانگر آن می بود»
تفسیر روزنامه یونانی I Efimerida این است:

سیاست انتقامجویانه شویبله علیه دولت یونان بر اجلاس مسلط بود. اجلاس سران یورو فصل سیاهی در تاریخ اروپا است.»

» هایکه هنزل» نماینده چپ مجلس آلمان در فیسبوک خود نوشت:
» دولت آلمان و در راس آن شویبله و یوروگروپ می خواهند دولت چپ یونان را ساقط کنند این مذاکرات هیچ هدف دیگری جز این ندارند. در گذشته از کودتاهای نظامی پشتیبانی می شد، امروز دیگر کار به آن آسانی نیست، دست کم در یونان نیست. امروز سخن از » بازسازی اعتماد» گفته می شود ولی هدف همان هدف سابق است: ساقط کردن حکومتی که با آراء دموکراتیک انتخاب شده است با شیوه پلید گرسنگی دادن به مردم . اینجاست که سرمایه داری چهره واقعی خود را نشان می دهد: هرکس که در برابر این نظام بایستد به همین سرنوشت دچار خواهد شد . این است پیام واقعی آن ! پیام ما باید این باشد: سرنگون باداین اتحادیه سرمایه داری اروپا، راه آن با اجساد سنگفرش شده است، در قرون وسطی، در یونان، در…»
تفسیر فابیو دِ ماسی نماینده چپ پارلمان اروپا در فیسبوک چنین بود:
» امشب اروپا( یکبار دیگر) مرد. در راه بروکسل، همانجا که یونان با اعتبارها و واتربوردینگ اقتصادی نابود می شود. » این یک کودتاست».
پابلو ایگلسیاس رهبر حزب پودمو در اسپانیا نوشت با تمام توان از مردم یونان در برابر مافیائی ها دفاع می کنیم. این یک کودتاست.
http://www.jungewelt.de/2015/07-13/063.php

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: